| anonim_4396 a întrebat:

Hey! As vrea sa trimit cuiva o scrisoare care locuiește la oraș, însă știu doar județul, orașul și strada, fara nr, bloc etc. Pot sa trimit scrisoarea dacă știu parțial adresa sau trebuie sa fie completa? sad

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si unde crezi ca o sa ajunga scrisoarea? Pe strada unde stau eu sunt spre exemplu vreo 100 scari de bloc. A cate 10 etaje, a cate 4 apartamente pe etaj inseamna vreo 4000 adrese diferite.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ai adresa exactă trecută pe plic nu o să ajungă la destinație acea scrisoare.

| Dani6421 a răspuns:

Ai nevoie de adresa complete, daca stai sa te gandesti plicul va fi in mana unui postas, de unde sa stie in ce cutie postala sa-l bage cand ajunge in scara de bloc respectiva?, contacteaza pe cineva din orasul respectiv, sa mearga la blocul respectiv si sa vada pe interfon/cutia postala numele persoanei careia ii trimiti si in functie de numarul afisat acolo trimiti si tu scrisoarea deoarece le scrie la majoritatea blocurilor numarul usii pe panoul ala unde sunt cutiile postale s-au in cel mai bun caz pe interfon scrie la fel numarul apartamentului/usii tot aia.