| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Care este cea mai ciudata intamplare din viata voastra? Ati avut evenimente stranii, de genul fantome/intalnire cu persoane complet straine dar care parca le stiati de o viata?

Răspuns Câştigător
| Swae a răspuns:

Nu eu, dar o cunostinta de a mea a luat ceva ce ii apartinea unei rude decedate. Acea persoana decedata era posibil legata emotional de acel obiect, pentru ca de atunci a inceput sa aiba experiente stranii.
Spunea ca auzea clante si usi deschizandu-se prin casa si a vazut cum se lasa canapeaua, ca si cum ar sta cineva pe ea. :sss

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am aici multe. Unele personale, altele ale unor persoane apropiate mie.

http://bit.ly/2MZ1aZ4 http://bit.ly/2xK1SUi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singurul fenomen straniu care mi se intampla destul de des, este sa am "deja vu"-uri foarte credibile. Uneori am impresia ca aveam deja intiparita in memorie o intamplare care urma sa se intample.
In rest, nimic SF.

| Celcestietot a răspuns:

Atunci când am văzut pe cei pe care i-am auzit (nu erau oameni).

| gemeni6226 a răspuns:

Mie nu m-i s-a intimplat dar o data am avut curiozitatea sa caut aici pe TPU raspunsuri in acest sens si le-am salvat in word pe calculator dau copy paste aici din ce am adunat.
în 20 August 2009 | margaritar a răspuns:
Da am avut mai multe nu doar una.Un ex ar fi: intr'o noapte m-am trezit din somn pentru ca nu ma puteam misca dar partea ciudata era ca nu puteam deschide ochii si nici gura ca sa tip,simteam cum cineva ma tine, cum cineva sta deaspura meah, de frica am incercat s'o strig pe mama dar abia ma auzeam eu abia imi puteam misca buzele, am inceput sa spun o rugaciune in gand si in timp ce spuneam rugaciunea m-am ridicat brusc, am fugit in dormitorul parintilor si am inceput sa plang.

- fratele meu a plecat seara la prietena lui, noaptea m-am trezit din somn auzindu'l sforaind.M-am uitat la ceas si i'am spus sa termine ca nu pot sa dorm din cauza lui, am ramas treaza ceva timp dupa care am adormit. Dimineata cand m-am trezit si am aprins becul:patul neatins si usa la camera incuiata. Nici macar nu trecuse pe acasa in noaptea aia ( eram sg ca era el in pat deoarece nu imi spuse-se ca nu vine acasa )
în 20 August 2009 | Deea 4962 a răspuns:
Da! Am patit de mai multe ori
noaptea mai ales daca vedeam spre casa de undeva auzeam parca niste pasi in spatele meau, o singura data m-am uitat si nu era nimeni dar cand am mai patit-o am mers foarte repede spre casa fara sa intorc capul inapoi.
este e senzatie fff naspa, parca iti sta inima in loc
în 20 August 2009 | danutza a răspuns:
Pai acum 2 luni cam asa am avut un vis ciudat :ma aflam intr-un spital si parca intrasem in coma. m-am trezit f speriata si timp de cateva secunde nu puteam sa imi controlez corpul si in plus de asta vedeam toata camera in ceata.
în 20 August 2009 | Paula a răspuns:
Da,
odata am plecat toti din casa si toate luminile erau 100% stinse, doar nu suntem toti nebuni, si cand ne-am intors acasa, era in toata casa aprinse si televizoarele la fel
în 20 August 2009 | Anonim a răspuns:
Da odata. Am fost la matusa mea in america, pentru ca se mutase acolo cu sotul ei si trebuie sa recunosc ca e super acolo dar atunci nu era criza. La casa locuieste acolo ca sotul ei e al naibi de bogat ca parca e o vila casa aia, oricum la cateva strazi mai incolo a spus ca e o casa bantuita ca acelea din documentarele de pe discovery chanel cu case bantuite. Am fost acolo cu matusa mea ca ea si femeia bantuita de acolo se cunosteau bine ca doar locuieste acolo de multi ani. Eu nu credeam ca e bantuita dar in timp ce ele vorbeau si eu ma uitam la televizorul de acolo deodata am simtit un frig de parca eram in frigider si vaza de pe masuta brusc a fost aruncata spre fereastra. M-am speriat asa de tare incat am fugit afara si inca nu imi venea sa cred. Acea femeie a spus ca acum mult timp un barbat s-a sinucis acolo si ca la inceput nu se intampla nimic neobisnuit dar cu timpul incepeau sa se intample lucruri stranii. Acum vreo 2 luni mi-a spus ca femeia aia s-a mutat de acolo. Probabil v-a intrebati de ce nu s-a mutat din prima, ei bine pentru ca nimeni nu vroia sa cumpere o casa bantuita si i-a luat ceva pana sa stranga bani pentru o alta casa, nici macar acum nu cred ca a cumparat cineva casa aia.
în 20 August 2009 | ICanLoveYou a răspuns:
Buna intr-o noaptea dormeam cu mama in camera mea ea la geam eu la perete si nu puteam sa dorm m-am intors pe spate si am simtit cum niste maini reci ma strang si nu puteam sa respir m-a tinut asa cam vreo 10 secunde pe urma a disparut dintr-o data si pe urma am auzit pasi indepartanduse.

în 15 Septembrie 2009 | Instinkt a răspuns:
Eu am o minte deschisa si percep multe lucruri si am vise care se adeveresc si multe dejavuuri dar intr-o zi m-am dus intr-o excursie si in noaptea aia am pasit intr-un univers in care oamenii nu au ce cauta in noaptea aia mai intai eu cu 2 prieteni ne trezim inchisi in camera de cazare si cheia diparuse am ravasit totul in camera sa cautam cheia dar nimic dupa aia am fortat usa asi pan la urma am spart-o pe coridor nu eranimeni doar un profesor i-am spus ca s-a intamplat dar ne-a spus sa stam calmi apoi o adiere ciudata ne-a facut sa ne uitam in pate si cand neam uitat in fata profesorul disparuse cand neam intors in camera cheia era in broasca si usa se rparase sg si camera era curata dupa aia ne-am pus sa dornin (cu lumina aprinsa si fix la 12 noaptea aud pe cineva sapand si dupa 5 sec explodeaza becu aia afost ultima fapta pana dimineata cand unu dintre prieteni se uita la displyul telefonului si in loc de imagine era o mana mov pe fundal rosu si cand l-am intrebat pe profesor unde a disparut ieri a spus ca ieri noi n-am fost sa vb cu el,, inainte de plecare m-am uitat la geam si cv radea deci dc va duceti la munte la piatra craiului evitati cabana gura raului.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Si eu am patit noaptea ca m-am simtit paralizat, voiam sa tip dar ceva ma tinea lipit de pat. Parintii spuneau ca au auzit ca am facut urat noaptea, de genul Auoo, Ooooo. Nu stiu ce e dar nu mi se pare ok. Este un fel de posedare in timpul noptii? Voiam sa ma ridic din pat dar ceva ma tinea lipit. Puteam doar sa scot un zgomot din gat.
Din atatea clipuri cu filmari paranormale unele cred ca sunt adevarate. Fie ca credem sau nu raul exista si ne influenteaza. Nu cred in case bantuite dar cred in case cu energie negativa, in care s-au petrecut crime, violuri etc. Sau in care pur si simplu au locuit oameni pacatosi, care blestemau, injurau, curveau, bateau etc. Energiile noastre se rasfrang si asupra lucrurilor din jur in special asupra casei unde dormim, mancam, ne petrecem timpul liber.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce stai intr-o casa veche? Numai daca au locuit inaintea ta altii atunci da.Paraliziile din timpul noptii sunt explicate de unii medici oare o fi asa?
http://www.sfatulmedicului.ro/......ului_10298
Daca nu asta ai simtit atunci poti numai, sa dai vina pe altceva.
Si mie m-i s-a intimplat sa visez ca sunt culcata (in intuneric complet)si ceva nevazut ma stringe tare tare dar din fericire mai mult de doua trei ori nu s-a intimplat acest lucru(in decursul vietii mele si asta in ultimii sapte ani)pentru ca e nespus de neplacut.
Mentionez ca eu stau intr-un bloc in care eu (noi)ne-am mutat prima oara (bloc construit in 1990)

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am gandit ca inima mi-e obosita de atita munca(intr-o vreme lucram mult noptile)si de aceea visez ceea ce visez.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Cu totii avem inimile obosite, de suparare, munca, stres, boala etc. Inca un lucru ciudat care am vazut ca se intampla: Cand visez dinti cu sange inseamna ca va muri cineva. Asa a fost mereu, am visat ca mi-au cazut dintii si era si ceva sange, cineva a murit, mai apropiat sau doar cunostinta. Citeam pe undeva pe net ca ar fi foarte exacta treaba asta. Daca sunt dintii de sus ar muri barbat si daca sunt dintii de jos ar muri femeie, sau era invers? Nu mai stiu ca nu mai gasesc articolul. Cand visezi nunta sau ca te pregatesti de nunta iar nu e bine. Am visat de mai multe ori ca ma pregateam de nunta si a doua zi auzeam ca a murit cineva foarte cunoscut.
Cel mai ciudat de cand ne-am mutat la casa a fost cand usa de la intrare s-a inchis cu cheia pe dinauntru...asta nu o pot explica nici azi dupa vreo 20 ani. A fost inchisa de doua ori cu cheia si nu doar o data sa zici ca s-a miscat cumva cheia. Noroc ca aveam un geam care nu-l tineam inchis complet tot timpul si am intrat pe acolo ca altfel spargeam usa...
Inca o chestie foarte ciudata, cred ca unii simt cand mor si ce va fi dupa ce au murit, ce vor face cei ramasi in urma.
Bunicul meu de la munte mi-a tot zis din timpul vietii ca in casa lui vor sta tigani dupa ce el nu va mai fi. Ca noi nu mergem sa stam acolo si o vindem la tigani. Asa a si fost, am dat casa la niste tigani care lucrau de multi ani in strainatate si aveau banii gheata. Din timpul vietii mi-a tot aratat unde are damigenele de tuica pentru pomana etc, sa chemam tot satul la pomana la el, cum se face in ardeal. Stia ca el pleaca primul si bunica ramane dupa el desi ea era mult mai bolnava dar el s-a consumat mult prin munca la camp. Mi-ar fi frica sa stiu ca voi muri curand, el o lua ca pe un lucru normal.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Extraordinar! Nu neaparat cu sange dar cand visez cu dinti si in familia mea moare cineva. Prima oara in clasa 6 am visat ca imi pica dintii din gura si atunci mi-a murit unchiul.Iar de nunta cu sotul am visat de cateva ori dupa ce el a murit.Iar in ceea ce priveste pe bunicul tau oamenii care nu stau toata ziua pe calculator si stau la aerul curat al muntelui au intuitia cu mult mai dezvoltata si au acest dar de a simti unele lucruri. Normal ca la varsta lui era pregatit ca nu va trai o vesnicie si normal ca tu tinar fiind nu ai dori sa mori.Inca si eu as dori sa traiesc vreo 25 de ani.Crede-ma este un moment in viata omului nu acum ci la batrinete cand oboseste de viata asta si doreste o pace eterna si bunicul tau a fost un curajos care a luat viata in piept si intelept sa accepte sfarsitul.Chestia cu casa voastra noua e chiar foarte ciudata si nu am mai auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate mai multe dar nu mi-am dat seama. Eu nu credeam in fantome pana am vazut o poza cu un prieten de-al meu unde apare o mana in plus.Cand a vazut poza s-a speriat si a sters-o, de abia l-am convins sa o recupereze.