| Andwta a întrebat:

Hey!
Ce porecle ar avea numele Ilie?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ilie, de la turnătorie.
Ilici, Vladimir Lenin.

| NLS a răspuns:

Din cate am observat, poreclele se atribuie in functie de trasaturile specifice persoanei, actiuni, aptitudini, obiceiuri, ticuri, stil de viata,... si mai putin alegand un termen mai mult sau mai putin abstract ce rimeaza cu numele.

De exemplu CRBL sau Smiley sunt porecle fara nici o legatura cu numele real...
Sore avea mai demult porecla "Bujie", pentru ca "aprindea scantei" la figurat.
Anda Adam - Andone (pentru că juca mereu fotbal cu băieții)
Inna - Pitica
Connect-R - Scândurică (era foarte slab)
Antonia - Bibi
etc, etc

Exista totusi si porecle ce deriva de la nume, insa in cazul numelui Ilie, mi se pare total nepotrivit sa iti bati joc de o persoana, scornind tot felul de bazaconii, gen: Ilie Galagie, Ilie Piftie, sau mai stiu eu ce.
Eventual daca e persoana matura, ai putea sa-l enervezi, folosind un diminutiv, insa nu iti recomand mai mult de atat, daca nu doresti fard natural.

| Andwta explică (pentru NLS):

Stiu ca porecla se atribuie in fuctie de personalitate. Nu imi bat joc de nume. Nu imi place acest nume asa ca voiam sa stiu niste diminutive, gen Iliuță. Ai inteles?