| M4gd4L3n4 a întrebat:

Hey,,,cine ma poate ajuta?! puppy dog eyes
TRebuie sa fac ecosistemul raului. IMI puteti da ceva informatii?
FActori adiotici /biotici?
clima,,, relief..animalee...plante big grin
dau funda :!

Răspuns Câştigător
| Florina222 a răspuns:

Ecosistemul unei ape curgatoare

Ecosistemele acvatice se clasifica in ecosisteme de ape statatoare (lacuri, mari, oceane) si ecosisteme de ape curgatoare (rauri, fluvii, paraie). Tara noastra are o bogata retea de ape curgatoare, printre care importantul fluviu; Dunarea. Curentul si viteza unei ape curgatoare sunt elementele principale care determina fizionomia acestui ecosistem si componenta biocenozei.

Ecosistemul unui rau

Dupa pozitia lor geografica raurile sunt: de munte, colinare si de ses. Cele mai multe rauri sunt insotite de brauri de padure cu specii caracteristice zonei prin care curg. Din amonte spre campie se intalnesc conifere, fag, stejar, in amestec cu ulmi si mesteceni, salcii si arini, ce se ancoreaza bine in solurile umede si moi.
Din punct de vedere geografic, cursul unui rau se imparte in zone longitudinale, fiecare avand o specie caracteristica de peste. Apele curgatoare din tara noastra apartin uneia dintre cele 2 zone:
zona superioara (zona pastravului)
zona inferioara (zona crapului)

Zona superioara

Caracteristici ale biotopului

- substrat din bolovani si pietris
- viteza mare de curgere a apei
- apa limpede, bogata in oxigen, cu temperatura de obicei scazuta
- frecvente cascade; nu se depune materie organica datorita curentului puternic al apei

Componente ale biocenozei

- plante: alge verzi si muschi de apa bine fixati pe pietre
- animale nevertebrate: melci, viermi, insecte tricoptere, crustacee bine fixate de substrat
- animale vertebrate: pesti (zglavocul - la malul apei, grindelul - pe sub pietre, pastravul, grindelul, boisteanul - in masa apei), amfibieni (broasca verde, tritonul), pasari (mierla, codobatura)

Zona inferioara

Caracteristici ale biotopului

- substrat din nisip si mal
- albie larga, viteza apei mica, debitul mare
- apa tulbure, cantitate reduca de oxigen
- temperatura apei ridicata vara si scazuta iarna
- depozite de material organic pe fundul apei

Componente ale biocenozei

- plante: alge verzi microscopice - formeaza "fitoplanctonul", lintita, iarba broastei
- animale nevertebrate: animale microscopite - formeaza "zooplanctonul", viermi, scoici, melci, larve de insecte
- animale vertebrate: pesti (crapul, stiuca, cleanul), broaste, serpi, pasari

Ecosistemul fluviului Dunarea

Caracteristici ale biotopului

- albia bine consolidata
- adancime medie de 10m
- apa foarte tulbure
- mult nisip si mal
- nivelul apei direct proportional cu abundenta precipitatiilor

Componente ale biocenozei

- plante: fitoplancton bogat
- animale nevertebrate: zooplancton dezvoltat, melci, scoici, raci
- animale vertebrate: pesti (crapm, lin, platica, rosioara, biban, somn, stiuca, scrumbie de Dunare, cega), serpi de apa, pasari (soimul dunarean), pesti proveniti din mare (morunul, pastruga, nisetrul)sper ca te-am ajutat cu ceva

2 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Ai noroc ca ma pricep la biologie.

Clima, relieful, vantul, solurile sunt factori abiotici, care formeaza un biotop.

Animalele, plantele sunt factori biotici, care formeaza o biocenoza.

Impreuna formeaza un ecosistem acvatic.

| Sindie_Emi_1999 a răspuns:

Ecosistemul unei ape curgatoare

Ecosistemele acvatice se clasifica in ecosisteme de ape statatoare (lacuri, mari, oceane) si ecosisteme de ape curgatoare (rauri, fluvii, paraie). Tara noastra are o bogata retea de ape curgatoare, printre care importantul fluviu; Dunarea. Curentul si viteza unei ape curgatoare sunt elementele principale care determina fizionomia acestui ecosistem si componenta biocenozei.

Ecosistemul unui rau

Dupa pozitia lor geografica raurile sunt: de munte, colinare si de ses. Cele mai multe rauri sunt insotite de brauri de padure cu specii caracteristice zonei prin care curg. Din amonte spre campie se intalnesc conifere, fag, stejar, in amestec cu ulmi si mesteceni, salcii si arini, ce se ancoreaza bine in solurile umede si moi.
Din punct de vedere geografic, cursul unui rau se imparte in zone longitudinale, fiecare avand o specie caracteristica de peste. Apele curgatoare din tara noastra apartin uneia dintre cele 2 zone:
zona superioara (zona pastravului)
zona inferioara (zona crapului)

Zona superioara

Caracteristici ale biotopului

- substrat din bolovani si pietris
- viteza mare de curgere a apei
- apa limpede, bogata in oxigen, cu temperatura de obicei scazuta
- frecvente cascade; nu se depune materie organica datorita curentului puternic al apei

Componente ale biocenozei

- plante: alge verzi si muschi de apa bine fixati pe pietre
- animale nevertebrate: melci, viermi, insecte tricoptere, crustacee bine fixate de substrat
- animale vertebrate: pesti (zglavocul - la malul apei, grindelul - pe sub pietre, pastravul, grindelul, boisteanul - in masa apei), amfibieni (broasca verde, tritonul), pasari (mierla, codobatura)

Zona inferioara

Caracteristici ale biotopului

- substrat din nisip si mal
- albie larga, viteza apei mica, debitul mare
- apa tulbure, cantitate reduca de oxigen
- temperatura apei ridicata vara si scazuta iarna
- depozite de material organic pe fundul apei

Componente ale biocenozei

- plante: alge verzi microscopice - formeaza "fitoplanctonul", lintita, iarba broastei
- animale nevertebrate: animale microscopite - formeaza "zooplanctonul", viermi, scoici, melci, larve de insecte
- animale vertebrate: pesti (crapul, stiuca, cleanul), broaste, serpi, pasari

Ecosistemul fluviului Dunarea

Caracteristici ale biotopului

- albia bine consolidata
- adancime medie de 10m
- apa foarte tulbure
- mult nisip si mal
- nivelul apei direct proportional cu abundenta precipitatiilor

Componente ale biocenozei

- plante: fitoplancton bogat
- animale nevertebrate: zooplancton dezvoltat, melci, scoici, raci
- animale vertebrate: pesti (crapm, lin, platica, rosioara, biban, somn, stiuca, scrumbie de Dunare, cega), serpi de apa, pasari (soimul dunarean), pesti proveniti din mare (morunul, pastruga, nisetrul)sper ca te-am ajutat cu ceva
BY EMI SINDIE