| AvalohAlyn a întrebat:

Hey,de maine vreau sa ma apuc de citit intens,un asa zis"Maraton de citit" si sa las internetul si toate astea,jocurile, calculatorul etc

Vreau sa citesc toate cartile necitite din biblioteca mea..Am cumparat foarte foarte multe si nu le-am citit,adica am citit putine, putin de tot pasionandu-ma foarte mult statul pe PC si gamingul.Nu ca nu mi-ar placea sa citesc (chiar imi place,mi se pare destul de fain)dar aman mereu si aleg PC-ul in detrimentul lecturii si de maine sunt hotarat sa schimb asta, sa ince INTENS sa citesc..Si automat nu voi mai intra nici aici pe TPU(deci ati scapat)

Ma intrebam asa:

1.Ce beneficii are lectura intensa de carti?
2.Ce beneficii are cititul de carti in general?
3.Cand devii cu adevarat cult si inteligent datorita cartilor?
4.Cum si in ce ritm e indicat si e normal sa citesti ca sa citesti o carte pe saptamana?
5.Ce domenii ma sfatuiti sa aleg? Unul pe care il aleg eu,obligatoriu este religia, crestinismul.happy
6.Cate carti trebuiesc citite ca sa iti formeze deja o cultura generala si informationala vasta si sa iti schimbi vocabularul, limbajul sa devii un om macar mai inteligent cu 40%?
7.E sanatos d.p.d.v medical(oftalmologic) sa citesti foarte mult? Cat recomandati sa citesc pe zi? Cate ore?
8.Ce carti imi recomandati voi si de ce?(ceva foarte important)
9.Ce credeti despre decizia mea?

Voi ati facut vreodata o lectura intensa sau un "maraton de citit"?
Ce beneficii si ce rezultate pozitive s-au vazut in gandirea,limbajul si viata voastra?

Ma gandem sa incep cu crestinismul si lectura de carti motivationale(ca sa ma dezvolt,sa ma schimb in bine), dezvoltare personala si filosofie...ma gandeam sa las cartile de beletristica,sa nu citesc acest gen fiindca nu prea ma ajuta cu nimic,asa in viata,la gandire findca sunt doar povesti,fictiuni,personaje imaginare.happy

Cu ce domeniu ar trebuie sa incep lectura intensa si ce rezultate credeti ca s-ar obtine?
SI cate carti ar trebui sa citesc ca sa intru in "breasla intelectualilor" dar mai ales sa mi se transforme,dezvolte gandirea,limbajul,vocabularul,cultura generala si mai ales felul de a fi?
Alte sfaturi?

happy happy happy Multumesc anticipat.

Maine o sa incep cititul intens,hotarat fiind foarte si gata cu PC-ul si tot ce tine de el pentru o perioada.happy

Va urez o noapte linistita,odihnitoare, placuta.

Iar pe mine sa ma lumineze si calauzeasca...cartile si Dumnezeu..in viatahappy

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca nu te superi daca raspund simplu.Pe vremea mea nu era internet in schimb parintii au cumparat multe carti.Cind am invatat sa citesc fara ca sa-mi impuna nimeni eram curioasa ce se ascunde in cartile pe care le aveam.Prima data in alegerea cartii a mers coperta, adica care coperta a fost mai frumoasa am ales sa citesc primul.Bineinteles in clasa 2-a inca cititul unei carti lua timp mult dar cit trecea timpul cititul devenea mai rapid.Nu stiu cit am devenit de inteligenta prin cititul cartilor dar un lucru este cert vorbirea si gindirea imi sunt cursive, nu constituie nici o problema in a conversa cu diferiti oameni mereu gasesc subiect ce sa-i stirneasca interesul si sa aiba oricine placerea de a conversa cu mine.Altceva,niciodata nu se compara lectura unei carti cu varianta transpusa pe film deoarece cind tu citesti tu iti imaginezi cu puterea mintii ceea ce se intimpla iar cind vezi pe ecrane este cum si-a inchipui regizorul respectiv care niciodata nu bate cu ceea ce ti-ai inchipuit tu citind cartea. Daca cartea este buna uiti total de lumea ce te inconjoara si te transpui 100 la suta actiunii, povestii din carte care iti face mult bine.Domeniul cititului iti alegi tu citesti ceea ce te intereseaza.Eu la inceput citema povesti,multe foarte multe carti de povesti pe urma citeam romane de dragoste,pe urma romane de aventura, pe urma carti de comedie, pe urma autobiografii, pe urma carti stiintifice, pe urma tratamente naturiste.Nu e o reteta ce sa citesti, fiecare om alege ce il intereseaza mai mult, lectura trebuie sa fie o placere nu o corvoada.