| JullErika a întrebat:

Hey, din discuție în discuție cu o prietenă m-am gândit. Ce se întâmplă dacă ești minor sau major dar nu lucrezi și moare cineva din familia ta? Iar tu nu ai bani să-l înmormântezi?
Mi-am pus ideea așa. Eu am 18 ani iar doamne feri dacă mama mea moare iar eu nu lucrez cum îmi permit să o înmormântez dacă ea era singura care aduce bani?
Ce fac persoanele de genul? Statul te ajută cu ceva?
Dar dacă vrei să cumperi un loc de vechi dar tu nu aparții într-o religie? Pentru că mi-a zis prietena mea că dacă vrei să cumperi un loc de veci trebuie sa o faci de la preot. Poate cineva să mă ajute și să mă lămurească? Poate e o curiozitate prostească?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Iei ajutor de înmormântare de la primărie
2. Iei ajutor de casa de pensii, dacă era pensionată persoana decedată
3. Cei care o cunoșteau și vin sa își ia rămas bun, de obicei lasă diferite sume de bani, din care se adună destul de mult.
De obicei ajung banii despre care am vorbit. În cazurile în care chiar nu te descurci financiar, primăriile mai fac acte de caritate, și suportă ele înmormântarea. Se aplică de exemplu în cazul persoanelor singure, sau a celor fără adăpost/familie.