| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Este normal sa nu vrei sa ai niciodată un iubit? Chiar nu mă gândesc la chestii de genul ca alte fete...

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai zis cit 12 ani ai...

| RavenNymph a răspuns:

Depinde de vârstă. Dacă ai sub 14 ani e perfect ok, daca ai până în 20 e din nou ok-ish. Însă dacă ai peste și nu îți imaginezi un viitor în care să ai și un partener de viață, atunci intervine o problemă. Nu îți va fi foarte ușor să treci prin viață singură, dar dacă asta consideri că e bine pentru tine, baftă! laughing

| Digikey a răspuns:

Manastirile au nevoie si de calugarite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceste gânduri vin la maturitate sexuală. După prima menstruație este normal să ai astfel de gânduri. Dacă vrei să nu le mai ai, este mai complicat. Este anormal, adică înafara normei, să vrei să nu le ai. Nimeni nu te obligă să fii neapărat ca alte fete, dacă tu așa vrei.

| Zorn a răspuns:

Da, e foarte normal. Toate la timpul lor. Depinde si ce varsta ai, poate nu ai intalnit inca nicio persoana cu care sa te intelegi bine si pe care sa poti spune ca o placi si de aceea nu vrei. Sau, poate, ai alte priorități ori nu te simti pregatita pentru asta. Nu e nimic ciudat. Nu inseamna ca daca toate fetele din jurul tau se gandesc doar la asta ar trebui si tu sa o faci. Nu forta lucrurile.

| Adry05 a răspuns:

Probabil n-a apărut niciunu încă să-ți atragă atenția

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești lesbiană, e perfect normal.

| ariannakaterine a răspuns:

Ei bine, mai toate fetele gândesc că nu vor niciodată un iubit până întâlnesc persoana potrivită! Fie că ai 15 ani, fie că ai 20 ani, asta este ceea ce simți tu, dar îți garantez că în momentul în care vei întâlni o persoană care va fi pe placul tău, se va "activa" și dorinta de a avea un iubit. Poate nu ești pregătita pentru acest lucru sau poate in acest moment ai alte priorităti! Zic să lași timpul să treacă, cu siguranță la un moment dat îți vei dori un iubit!

| Yrem3119 a răspuns (pentru Digikey):

Exact laughing

| cristi202 a răspuns:

E perfect normal. Statistic vorbind, pentru 2-3% din tineri lipseste acea nevoie de a avea iubit(a). Ei se simt foarte bine singuri. Si e perfect normal asta, la unii din noi trepadusii de hormoni nu circula asa de mult prin sange ☺, si asta ii face sa nu aibe acea nevoie de partener.
Si inca ceva, la cei ce sunt asa, situatia se poate schimba in timp, poate sa apara nevoia de iubit mai tirziu. Tine de varsta, de experienta de viata (daca ao avut sau ai auzit de cazuri nereusite in dragoste care sa te determine sa vrei sa fii singur)), de situatia psihica in care te afli, daca esti pierdut pe munte, nu iti va sta gandul la iubita, ci la cum sa supravietuiesti - aici am exagerat un pic ca sa intelegi. Sau poate si de alte circumstante.

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva; nu te uita la alte fete. Fii tu insati. Nu conteaza ce zic altii sau altele, ci ce simti si vrei tu. Stiu ca pentru adolescenti e la "moda" sa ai iubit(a), dar asta nu trebuie sa influenteze cu nimic pe cei ce se simt bine singuri.

| darrio2007 a răspuns:

Inca esti mica dar mai tarziu vei simti nevoia sa ai un iubit.

| alma200033 a răspuns (pentru mihai69):

Ce scârbos!

| mihai69 a răspuns (pentru alma200033):

Nu e nimic scârbos în a avea o orientare sexuală diferită de cea a majorității. E la fel cu a spune că adventiștii, sau mulatrii etc. sunt scârboși. Doar pentru că sunt și ei diferiți într-un fel sau altul de majoritate.

| alma200033 a răspuns (pentru mihai69):

Pentru mine este! Nu ii judec pe ceilalți, dar nu îmi plac nici fetele nici băiețiihappy

| Mogiojojo a răspuns:

Da, e normal. Daca te gandesti o mare parte din oamenii aia de au ramas in istorie au fost singuri, nu au avut copii. Oamenii obisnuiti nu au scopuri marete in viata si se casatoresc, fac plozi, etc

| Mogiojojo a răspuns (pentru Digikey):

Dar nu e musai ca toate fetele care vor sa ramana singure sa se calugareasca, pot fi foarte utile societatii in continuare.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Adry05):

Nu e vorba de asta dar pur si simplu sunt femei care nu vor sa fie intr-un cuplu si le e ok asa. Asta nu inseamna ca o sa stea trista cu 7 pisici dupa ea pana la batranete. E o mentalitate gresita.

| Adry05 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da când am zis eu asta? or fi și din alea da sunt multe care se îndrăgostesc greu. de ce îmi bagi cuvinte în gură că n-am zis că o să rămână singură cu 7 pisici lol

| Nemessys a răspuns (pentru RavenNymph):

M-ai facut curios. Dezvolta te rog,, nu iti va fi foarte usor sa treci prin viata singura".

| RavenNymph a răspuns (pentru Nemessys):

Pur și simplu, îmi imaginez că după o vârstă simți nevoia unui partener de viață care să îți fie alături, să te asculte, să te înțeleagă, să te iubească. Oricât ai fi de activ social și oricât ai fi de împlinit din punct de vedere al carierei, când ajungi acasă și e casa pustie parcă orice bucurie dispare.
Așa consider eu. Dacă greșesc corectează-mă happy

| Nemessys a răspuns (pentru RavenNymph):

Corect.
In propozitia initiala ai transmis altceva, ca va avea nevoie mereu de cineva sa-i ofere sprijin pentru a putea trece prin viata. Uneori mai trebuie sa inveti sa te descurci si singur deoarece o sa fie momente cand nimeni nu o sa-ti fie alaturi si chiar daca ti-ar fi, o sa dispere la cap dupa cu,, cate am facut pentru tine...".