| mariaalex a întrebat:

Hey. eu am 16 ani. si as vrea sa plec cu prietenul meu in italia la o matusaa. pot plecA? fara procura parintilor? cu avionul vreau sa plec. vreau sa-mi spuneti daca as putea sa plec fara procura parintilor. decat cu buletinu sau pasaportul. va rog raspunde-ti urgent!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ACORDUL PARINTILOR pentru COPIII MINORI
Cetatenii români cu varsta sub 18 ani nu pot calatori în strainatate neinsotiti. Copiii minori pot iesi din tara daca îndeplinesc una din urmatoarele conditii:
• sunt însotiti de ambii parinti;
• sunt însotiti de un parinte aflat în posesia, dupa caz, a unuia dintre documentele urmatoare:
- declaratia celuilalt parinte, declaratie autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei.
- certificatul de deces al celuilalt parinte
- hotarare judecatoreasca definitiva de încredintare a copilului etc.
• sunt însotiti de un adult aflat în posesia certificatului personal de cazier judiciar si a declaratiei autentificate din partea ambilor parinti din care sa rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu poti sa pleci din tara fara acordul parintilor pana la varsta de 18 ani.

| underground05 a răspuns:

Dat faptului ca esti minora nu poti parasi tara fara procura,(procura este actul prin care parintii tai isi exprima acordul ca tu sa iesi din tara, ori fara aceasta procura e ca si cum ai fugit sau ai fost rapita de catre pers cu care iesi din tara, si asta e grav!)bafta