| Dorin_Petrica_1988 a întrebat:

Hey imi zice ti si mie ce inseamna cuvantul hodaita):

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In zona de sud a Romaniei, respectiv in judetele Gorj, Mehedinti, am auzit localnicii ca folosesc termenul de"hodaie" in loc de" camera" sau "odaie". "Hodaita", pesemne, este diminutivul de la "hodaie" si inseamna "camaruta ".

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am mai intalnit acest cuvant si nu cred ca exista in limba romana. S-ar putea sa fie un regionalism, provenit din odaita (o camera mica).

| Wøodenpints a răspuns:

Îți lua mai puțin să cauți pe google decât să întrebi aici și să aștepți răspunsurile.