| Gabytzu1234 a întrebat:

Am nevoie de ajutor dar intai va trebui sa dau cateva detalii despre mine. Sunt un copil de 12 ani, (fata) si sunt clasa VI (6)
Ei bine. am mai pus aceasta problema inca o data, dar era diferita. Sunt trista. iar, cauza problemei sunt cei mai buni prieteni ai mei. Daca aveti chef sa cititi acest roman facut de mine ma bucur. Deci: (Atentie, voi scrie povestea vietii mele)
In clasa IV (4) am stat cu o fata in banca (Elena), si asa am devenit cele mai bune prietene. Eram nedespartie, ne simteam bine impreuna, dar in clasa a V (5) a aparut o noua fata.(Miruna)Stateam mult cu ea pentru ca o iubeam. Iar Elena s-a suparat. Si de atunci am inceput sa ne tot certam pana cand NU am mai vorbit deloc. Iar Miruna m-a lasat balta pentru ea, in concluzie, eu zic ca mi-a furat prietena. Bun, acele luni au fost ingrozitoare, pentru ca Elena era cea mai populara din clasa, eu nu stiam asta dar am aflat numai dupa ce ne.am certat. (De aceea ma placeau toti. aaa) Si apoi Elena i-a pus pe toti sa nu mai vorbeasca cu mine si sa isi bata joc de mine. si eram mereu singura. acest chin ma apasa enorm pe suflet.
Dupa ce ne-am batut, mama mi-a sunat diriga. Iar la scoala diriga a spus ca nu ne obliga sa fim prietene, dar daca nu incercam sa ne intelegem ca niste colegi ne scade nota la purtate. Si de atunci eu si Elena am inceput sa revorbim pana cand am redevenit prietene. Eu m-am atasat de alta fata,(Ana) ne-am inteles foarte bine, si am spus ca noi doua chiar suntem BFF. Dupa ce a trecut si clasa V (5) a venit Vara. Eu stateam foarte mult la verisoara mea care e cu mine in clasa si acolo am intalnit IAR o noua fata. Eu ma atasez foarte tare de persoanele din jurul meu... bun, toata vara am stat cu verisoara mea si cu noua mea prietena(Emilia). Iar cand am inceput scoala Emilia a intrat cu mine in scoala iar pauzele ne vedeam.

Sunt in clasa a VI (6) in prezent, v-am povestit mai sus ca am spus ca eu si Ana suntem BFF. Ei bine. din cauza Emiliei am inceput sa o neglijez, iar Miruna (fata noua din cls5) a inceput sa se inteleaga bine cu ea, s-au mutat in banca si pe mine nu ma mai bagau in seama.
Mirunei i-am facut cunostiinta noii mele prietene, si ele au inceput sa se inteleaga foarte bine, pana cand pentru o perioada a inceput si ea sa nu ma mai bage in seama. Mi-am cautat o alta prietena cu care m-am mutat in banca, ma intelegeam bine cu ea.(Simona) De ziua mea care a fost pe 8.11. 2015 le-am invitat pe Emilia, Ana si Simona, iar Simona a dormit la mine.
A doua zi la scoala cand am mers impreuna cu Simona,, Emilia se juca cu ea si a ajuns sa o loveasca din greseala in burta iar Simona s-a suparat. Timp de 3 luni nu a vorbit cu ea. Simona mi-a spus sa stau departe de Emilia pentru ca e o barfitoare. Mi-a spus ca intr-o zi cand eu NU eram afara, a inceput sa ma barfeasca si sa spuna ca am fiţe si ca nu ma suporta.
Am intrebat-o pe Emilia daca e adevarat, iar ea mi-a spus ca si Simona m-a barfit (deci in concluzie era adevarat) iar Emilia si Simona au inceput sa se certe tot mai tare.

Acum ca cunoasteti parti din viata mea, am sa va spun cum stau lucrurile in acest moment:
Eu stau cu Ana in banca, iar Simona si Emilia s.au impacat si chiar azi au iesit afara impreuna cu inca un baiat la care ţin pentru ca am fost prieteni foarte buni... dar si cu el m-am certat.
Sincera sa fiu, defectul e la mine ca ma cert cu toata lumea? Adica. Ana ma iubeste exact asa cum sunt, dar Miruna e mereu intre noi doua... si daca se intampla ceva cum ar fi ca Ana are o punga de seminte si nu vrea sa imi dea ...ma supar.
si se supara si ea ca eu m-am suparat rolling on the floor iar Miruna se baga si ii zice sa nu mai vorbeasca cu mine. Tot ne impacam noi. doar stam in aceeasi banca.
Asa. azi cand vorbeam pe facebook cu Emilia, a postat o poza in care e ea cu Simona si m-a etichetat.
Le-am comentat ca sunt frumoase si ca le dau un pup si ele mi-au raspuns la fel iar apoi, Emilia a comentat "Simona hai repede pe chat" iar eu am facut un grup cu noi trei ca sa vad si eu ce e. Si Simona a spus ca a fost cu acel baiat la care ţin, ca a fost cu el afara si ca a condus-o acasa iar Emilia i-a spus sa nu imi mai zica ca nu vrea ca eu sa stiu si am intrebat-o de ce, si mi-a spus ca nu e treaba mea, si incepeau sa scrie pe grupul acela: "Ce fain a fost, loll, da shh sa nu stie".
Si acum urmeaza intrebarea. De ce au facut asta? Credeti ca Emilia imi facea in ciuda? Va spun ca dinainte de acel comentariu eu am avut o discutie aprinsa cu Emilia dar la sfarsit ne-am spus "Scuze. imi pare rau, Te iubesc"
Si credeti ca imi facea in ciuda ca sa se razbune pe mine?
Si ce ar trebui sa fac acum la scoala? Maine incepe scoala... Iar Ana sta cu Miruna, Elena cu prietena ei din copilarie, iar Simona cu Emilia si sunt sigura ca nu o sa ma bage in seama.
Daca mentionati sa stau cu verisoara mea. si ea are deja o prietena. sau daca spune-ti sa stau cu o alta fata de la mine din clasa. toti au cate o pereche. Am incercat sa ma integrez printre ele dar nu sunt bagata in seama. Si de fiecare data cand
le spun Mirunei si Anei sa stam toate trei impreuna, ele spun ca OK, si tot doar ele doua stau fara sa ma bage in seama.
Ce ar trebui sa fac? Defectul e la mine? Eu sunt cea care ii face pe ceilalti sa nu mai vorbeasca cu mine?
PS: Am mentionat ca sunt cea mai pitica din clasa?
Mereu m-am gandit ca persoanele din jurul meu nu ar face ceea ce as face eu pentru ei, sau nu simt ceea ce simt eu pentru ei. si chiar cred ca e adevarat.
Ce ar trebui sa fac? Maine sa ma ascund dupa niste ziduri de la scoala? Sa stau singura si sa astept sa vina persoanele care chiar ma iubesc sau sa ma integrez eu printre ele?
Stiu ca nu e o problema toata povestea asta. dar pentru mine este. sunt acel gen de persoana care isi face griji. Va rog mult din suflet ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello.

Nu imi vine sa cred ca ai scris atata...
M-ai pierdut la un moment dat dar in principiu am inteles cum sta treaba.

NU astepta sa vina ele la tine caci s-ar putea sa nu vina nimeni si sa ramai singura.

Cel mai bine ar fi sa stati 3 in banca... chiar daca stii ca te ignora.

Problemele tale mi se par oarecum ciudate *eu fiind baiat...*

Oricum, incearca sa nu mai pui la suflet toate prostiile si sa tii mai mult la cei care tin la tine si mai putin la cei care te vorbesc pe la spate.

Si pe mine ma vorbesc multi pe la spate dar nu ma intereseaza.
Tine minte, vorbele sunt doar vorbe, nu au cum sa te afecteze daca tu nu le bagi in seama!

Succes!

| Gabytzu1234 explică (pentru RainmakerX):

Mersii mult. chiar m-ai ajutat putin. happy

| RainmakerX a răspuns (pentru Gabytzu1234):

Cu placere! Ma bucur ca te-am ajutat smug
Nu uita sa zambesti si sa incerci sa te prefaci din cand in cand *ca sa te faci placuta de cei din jur*

Stiu ca nu e bine sa fii prefacut dar cateodata e mai okay asa.winking

| Gabytzu1234 explică (pentru RainmakerX):

Mersi, ti-am ascultat sfatul, si chiar a mers big grin