| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Am o întrebare despre LGBT+, voi ce credeți despre ei?
Spre exemplu eu nu pricep de ce persoanele lgbt primesc atâta hate (vreau doar sa va aud opiniile fără să vă luați de minelaughing)

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Pai,fiecare cu deciziile lui, dar cand iubesti un om drept partener de viata nu pot fi amandoi de acelasi sex. Iubirea de acest tip tine si de instinctul de perpetuare a speciei, doi homosexuali nu se pot inmulti, nu pot avea copii decat cu o mama surogat.Atunci,unde e iubirea? Nu e mai mult o relatie de prietenie?
Singura diferenta e ca fac lucruri similare unui cuplu normal,dar in realitate vor fi mereu diferiti intr-un mod negativ.
Ii pot spune prietenei mele cele mai bune ca o iubesc si sa-mi petrec noptile cu ea vorbind si simtindu-ne bine, dar nu ne casatorim sau facem chestii dezgustatoare impreuna.
Daca fac diferenta, de ce se poarta mai mult asemenea prietenilor? Sunt mai mult ceva de genu "Buna iub, ce faci?"
Doi barbati nu au ce invata unul de la altul, amandoi sunt in general ca..barbatii(mai violenti si asemanatori ca comportament).O femeie si un barbat au ce invata unul de la celalalt, sunt diferiti si se pot numi un cuplu. Fetele sunt de obicei timide, cuminti, manierate, naive etc.Barbatii sunt in general mai vulgari, copilarosi, muncitori, inteligenti etc.Amandoi invata ceva nou unul de la altul zilnic.
Daca lgbt nu fac diferenta e problema lor.Dar mereu vor ramane doar 2 prieteni apropiati ce vor fi aratati cu degetul de adevaratele cupluri si judecati. Iubirea e tot iubire, dar se manifesta sub diverse forme.Aici e vorba si despre orientarile sexuale ale fiecarei persoane si familia din care provine fiecare, nu e bine sa-i judeci, dar nici sa-i lasi sa atraga si alti oameni de partea lor sau sa vina din diverse tari aici sa ne distruga echilibrul.Ma bucur ca aici in Romania nu e permis sa fi LGBT, nu vreau sa vad prea curand doi barbati bagandu-si limba unul in gatul celuilalt sau atingandu-se.
Tu esti gay?(nu judec)

52 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Sunt oameni bolnavi la minte.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Înțeleg ca asta crezi tu dar poti sa imi explici si mie cum ai ajuns la concluzia asta?

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa o gandire profunda

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

?

| T0T a răspuns:

Hate-ul îl au de la mine doar pentru demonstrațiile scârboase. Nu zic, poate fi o chestie de gust și unora să le placă, însă să fie într-un loc unde nu sunt copii(căci acele demonstrații au multe aspecte vulgare) sau să nu fiu eu sau altcineva care e deranjat de ele. De asemenea să susții o cauză serioasă cu asemenea lucruri mi se pare extrem de aiurea. Nu înțeleg de ce e nevoie de vulgaritatea aia ca să își susțină cauza? Poate așa sunt ei, mai dezaxați, și așa le place lor. Acum probabil se va găsi lume să nege că cine se îmbracă așa ar fi dezaxat însă dacă nu ar fi de ce nu începem toți să umblăm în halul ăla? De ce mai purtăm haine normale?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Vulgar? Hai sa îți explic ceva...să presupunem ca ieşi in parc si vezi 2 cupluri unul de gay care se saruta si unul heterosexual(fata-baiat) care aproape se *@! In parc. Ce o sa faci? Crezi ca gay sunt vulgari? Uita-te in jur, ce e mai vulgar? A face parte din LGBT+ nu e cu nimic gresit (din punctul meu de vedere).
Vulgaritate exista peste tot! Dar ar trebui să ne înțelegem, e alegerea lor sa faca parte din LGBT, e alegerea ta sa fi heterosexual, E alegerea mea sa fiu nonsexuală. Dupa cum vezi toti suntem diferiti si nu ar trebui sa aruncam cu noroi uni in altii.
Cum adica haine normale? Te referi la transgender? Avem dreptul sa ne imbracam cum vrem

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțelegi la ce mă refer. Nu cred că ai văzut vreo manifestație de a lor.

https://www.google.ro/......ps?/search

Ce pot zice, foarte normal.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

E alegerea lor dar ce nu înțelegi e că mie îmi e scârbă de manifestațiile lor. NU mă interesează că se sărută sau ceva însă asta nu e nimic pe lângă ce arată ei acolo. Dreptul îl aveți însă de ce nu și-l exercită mai multă lume dacă e așa normal și nu e dezaxat?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pai nu te intelege, cauta raspunsuri pro,, cum de nu te-ai prins, tocmai tu?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce parere sa am, le doresc sanatate,, vor avea nevoie pe viitor!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mă doare fix acolo jos. Să caute ce vrea, la fel cum acceptă orientarea unora să îmi accepte și mie senzația de dezgust. Dacă e așa acceptistă să umble în țâțele goale vara că tot e cald și nah, să nu transpire. Cât despre incest, că s-a adus vorba, e suficient de încuiată încât să nu îl accepte când singură spune că acceptă alegerea fiecăruia. Ce reflectă asta? Manipularea. Oamenii nu sunt în stare să gândească pentru ei și preiau ce se promovează. Se promovează la greu LGBT, dar incestul nu, deci iau în considerare doar LGBT. Eu dacă accept alegerea cuiva, o accept oricui atâta timp cât nu mă afectează pe mine sau pe cei "nevinovați" în vreun fel.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce homofob convins!
Tu erai impotriva homofobiei,, ce s-a intamplat? Ai dreptate, se promoveaza doar cancerul uman, ceva util nu promoveaza si astia...promoveaza doar porcarii. Trebuie sa-i intelegem pe fiecare, sa nu ii judecam,, dar ce-mi vad ochii e deja prea mult

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu sunt homofob frate, nu mă înțelege greșit ca respectiva. Eu mă consider chiar mai acceptist ca ea și mi s-a demonstrat asta. Eu îi respect pe toți de toate sexualitățile dar atâta timp cât față de publicul larg pot păstra minimul de decență. (eu tot nu înțeleg cum de respectiva a dedus că accept indecența heterosexualilor, complet fals!). A început asta să fie o cerere prea mare pentru societate asta retardată? Dacă da, e grav. Atunci să umble goi pușcă după mine dacă atât îi duce capul, le urez succes să modifice legea care oricum e prea permisivă față de manifestațiile lor.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Recunosc, este o parte negativa a LGBT-ului dar de heterosexuali care fac mai rau de ce nu te iei? (Nu am nimic cu nimeni, dar daca o luam logic toate relatiile sunt scarboase)

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De fapt, vreau sa stiu ce gangeste fiecare.
Eu am vrut sa imi dea mai multe detalii, sa vad cum a ajuns la aceasta concluzie

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Cum crezi tu, imi pare rau daca te-am jignit cu ceva dar am vrut sa imi expun si punctul meu de vedere, si da recunosc unele lucruri sunt scarboase, esti suparat\a?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu sustin ca lgbt sunt cei mai buni si sa facem toti ca ei ca asa e bine doar vreau sa spun ca multi cand aud de ei, gata ii injura, ii bat.Au si ei parti negative, e adevarat! Dar ma refeream la persoanele care îi hateresc fara motiv, fara sa stie prin ce au trecut ( nu te incadrez pe tine aici )

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Plus ca nu te fac homofob, si daca ai fi nu ma-ar deranja... imi pare rau daca am pornit un scandal

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Societatea din ziua de astazi este una bolnava, de-a dreptul!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandurile sunt si pozitive,, dar si negative, trebuie sa accepti ca nu exista niciodata ca tot omul sa fie de acord cu o chestie, parerea e impartita de fiecare in parte, tocmai despre diversitate se vorbeste in lgbt,, diversitate exista si peste parerile despre comunitatea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Stiu asta, am vrut doar sa vad cum ganditi, nu am vrut sa pornesc o cearta sad

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistita,, omul care e civilizat, nu porneste o cearta.
Unde e cearta ca eu nu o vad/

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Măi dacă citești cu atenție răspunsurile eu sunt împotriva și heterosexualilor dacă fac lucruri din astea. E un raid de bicicliști care la fel, fac lucruri din astea iar printre ei sunt și heterosexuali. Dar nu sunt de acord. În rest să facă ce vor, să aleagă pe cine vor, dacă nu mă afectează. Eu le susțin alegerea și nu îi judec în viață după orientarea lor. Atâta tot, doar că din punctul meu de vedere o cauză din asta nu se susține astfel. Nu m-am supărat.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu voiam să te supăr. Yooy. Îmi pare rău dacă am făcut-o.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo de alegere. Sincer cred că nu e mereu vorba de alegeri. Unii așa sunt, așa se nasc, așa îi influențează mediul să fie. Deci alegerile alea sunt influențate mereu de circumstanțe și de cum ne-am născut. Alegerile alea sunt de asemenea previzibile, căci creierul e un mecanism și el însă e unul complex deci nu chiar ușor previzibile. A fost alegerea ta să fii nonsexuală? Dacă da, nu cred că te poți numi așa într-adevăr. Dacă ești cu adevărat așa nu ai simțit și nu simți niciun fel de atracție pentru nimeni, ceea ce nu face parte din alegerea ta.
Offtopic, am o simpatie pentru personajul din poza ta de profil. Așteptăm sezonul 2!

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Eu nu sunt suparata, am crezut ca tu esti laughing
Iti respect decizia bro

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Scuzele mele dar toti ne-am nascut asexuali, ma rog pana la un anumit punct laughing, a fi asexula se refera a nu avea si a nu dori relatii sexuale (Nu am simtit vreo atractie sexuala fata de nimeni pana acum ) pentru mine nu a fost o alegere pur si simplu mereu am simtit ca asta ma caracterizeaza
P.S. Apare in primavara, ador AOT laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, a aparut capitol nou din manga AoT. E genial happy

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Armin moare ars crying(

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Spoiler arlert : Nu moare laughing *vezi ce am facut aici? Armin Arlert *

Nagisa este baiat 100%. Mama lui a vrut sa aiba o fata si de aceea cand era mic avea numai haine de fete si era imbracat in rochii si chestii. Koro sensei a rezolvat asta si acum Nagisa are o freza de baiat big grin

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Ik dar ideea e ca e un fel de transgender, a fost, na ii complicat laughing Si buna gluma

| Mayhem666 a răspuns:

Eu urasc toate persoanele care urasc comunitatea LGBT. Si ei sunt oameni, si ei au drepturi ca oricare alt om, dar exista idioti care se iau de aceste persoane, fara ca macar sa incerce sa le cunoasca. Nu o sa zic mai mult, pentru ca stiu ca nu o sa schimb nimic, important este ca ti-am raspuns la intrebare. Da, sunt pro LGBT, si toti care ma cunosc stiu asta. O seara frumoasa!

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

De ce eşti pro? Chiar daca nu o sa schimbi nimic macar incearca ^-^

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii aceia sunt asa, pentru ca asa se nasc, asta este o chestie din nastere, nu este ceva prin alegere, desi multi spun ca este o alegere, ei gresesc. Nu exista doar relatii barbat-femeie, ci mai multe, iar oamenii nu vor sa accepte asta, ei spun ca este nenatural, dar ei nu au observat fenomenele naturale, ca sa observe ca acest comportament se gaseste si in regnul animal. (Ex: am avut mai de mult timp, doi porumbei, ambii masculi, si faceu astfel de chestii, iar eu nu stiam de fenomenul LGBT atunci, si mi se parea si mie ciudat, dar dupa ce m-am mai documentat pe tema asta, am inceput sa inteleg, si nu mi s-a mai parut deloc ciudat, ci mi se parea ceva absolut normal). Oamenii care nu se documenteaza pe tema respectiva, tind sa judece fara sa cunoasca fenomenul, si uneori ii mai vezi si indignati, si se vaita ca asta le afecteaza viata. Cum naiba, iti afecteaza tie viata cand vezi doua fete sau doi baieti care se tin de mana? Cum naiba? Eu m-am documentat mai mult pe tema transgender, cu videoclipuri de pe YouTube despre fata transgender Jazz Jennings, care la nastere a fost baiat, iar de la varsta de 3 ani, se juca cu papusile surorii ei, se imbraca cu rochii, si facea doar lucruri pe care le face o fata, desi se nascuse baiat. Avea o sora si doi frati mai mari, si cand parintii ii cumparau jucarii de baiat, le dadea la o parte si se juca cu cele de fata, si se credea fata. Daca stii engleza, poti sa te uiti si tu la acele videocipuri, chiar sunt interesante, si povestea este uimitoare.
Pe mine ma mai enerveaza persoanele (in general preotii) care fac petitii si se plimba pe la casele oamenilor ca sa le semneze, iar acele petitii sunt impotriva LGBT. Ei spun ca vor pace, dar nu suporta persoanele din LGBT? Cum vine asta? Asta e pace, iubire? Parca, se spune ca un crestin trebuie sa isi iubeasca aproapele ca pe el insusi? Nu sa faca petitii impotriva altor persoane si sa le ameninte ca o sa mearga in iad.
Sa se intample asta in secolul 21 mi se pare o absoluta idiotenie. Nu toti suntem la fel, unii iubim ceva, altii altceva, altii nu iubesc deloc, asa ca nu mai trebuie sa judecam dupa acest aspect, si sa incercam sa cunoastem persoana respectiva inainte sa tragem concluzii.
Mai sunt multe de spus, dar ma opresc aici, ca o sa vina acum un mare HATE din partea homofobilor catre mine, pentru ca nu sunt ca ei, si nu judec dupa aparente.
Poti sa te mai documentezi singura pe aceste teme daca doresti. Este bine mereu sa fii informat despre ce se intampla, nu sa fii ignorant si sa asculti de gura lumii cum fac unii.
Ne mai auzim, bye bye!

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Si eu am auzit de Jazz Jennings, ştiu multe lucruri despre lgbt dar nu e niciodata prea tarziu pentru a invața lucruri noi ^-^

| RainmakerX a răspuns:

Sincer,mi se par dezgustatori dar nu imi pasa ce fac atata timp cat o pastreaza in intimitatea lor.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Tu ce crezi despre transgender?

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

E greu de spus. Indiferent in general.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Apropo te-am intrebat asta fiindca il\o vad pe Nigasa laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand sa te uiti la Aoharu x Kikanjuu daca ai timp si nu l-ai vazut. Este cu o fata transgender.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Okey, merci
Dar ce îi asta chat?

| BlackRose03 a răspuns:

Pentru ca e impotriva firii.Un om ar trebui sa vada o persoana de acelasi sex care nu face parte din familia sa drept un amic, prieten...de ce il/o vede drept partener de viata? Oamenii pot iubi cu pasiune o persoana de sex opus,nu invers, cei mai multi care fac parte din categoria LGBT nu fac diferenta dintre relatia de prietenie si dragoste, casatorie, s.ex etc.
Nu cred ca acest tip de iubire e cu adevarat iubire, ci o consolare a faptului ca n-au avut succes in dragoste.
Sunt mai multe tipuri de iubire...
Ce parere ai despre persoanele care intretin relatii sexu.ale cu membrii familiei(frati,surori,parinti etc)?
Tot asa sunt si LGBT, nu fac diferenta intre aceste cateva tipuri de iubire(iubire pentru familie, prieteni, partener de viata, Dumnezeu etc).

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Îți respect opinia dar e o diferenta ...nu toti oamenii sunt la fel asa ca este decizia lor si nu ar trebui sa îi judecam.
Ai dreptate, exista mai multe tipuri de iubire.
LGBT sunt oamenii normali ca si noi si pot face destul de bine diferenta dintre relatiile de iubire-prietenie. Până la urma iubirea tot iubire este si nu conteaza daca este pentru acelasi sex.
Te rog nu compara persoanele care intretin relatii sexuale cu membri familiei cu lgbt

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Îs fata -_- si sunt asexuală (nu lesbi)
Ideea e ca eu nu vreau sa fac pe nimeni să faca parte din lgbt (daca la asta te-ai referit).

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze,nu mi-am dat seama...si eu sunt asexuala laughing
Nu ma refeream la tine, ci la anumite persoane care fac parte din aceasta categorie.Dar pana la urma, toti suntem oameni tongue

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Nu face nimic laughing
Nu cred, mai exista persoane asexuale? Îi fain

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,si ma bucur ca sunt una dintre acele persoane big grin

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,fiecare cu deciziile lui, dar cand iubesti un om drept partener de viata nu pot fi amandoi de acelasi sex. Iubirea de acest tip tine si de instinctul de perpetuare a speciei, doi homosexuali nu se pot inmulti, nu pot avea copii decat cu o mama surogat.Atunci,unde e iubirea? Nu e mai mult o relatie de prietenie?
Singura diferenta e ca fac lucruri similare unui cuplu normal,dar in realitate vor fi mereu diferiti intr-un mod negativ.
Ii pot spune prietenei mele cele mai bune ca o iubesc si sa-mi petrec noptile cu ea vorbind si simtindu-ne bine, dar nu ne casatorim sau facem chestii dezgustatoare impreuna.
Daca fac diferenta, de ce se poarta mai mult asemenea prietenilor? Sunt mai mult ceva de genu "Buna iub, ce faci?"
Doi barbati nu au ce invata unul de la altul, amandoi sunt in general ca..barbatii(mai violenti si asemanatori ca comportament).O femeie si un barbat au ce invata unul de la celalalt, sunt diferiti si se pot numi un cuplu. Fetele sunt de obicei timide, cuminti, manierate, naive etc.Barbatii sunt in general mai vulgari, copilarosi, muncitori, inteligenti etc.Amandoi invata ceva nou unul de la altul zilnic.
Daca lgbt nu fac diferenta e problema lor.Dar mereu vor ramane doar 2 prieteni apropiati ce vor fi aratati cu degetul de adevaratele cupluri si judecati. Iubirea e tot iubire, dar se manifesta sub diverse forme.Aici e vorba si despre orientarile sexuale ale fiecarei persoane si familia din care provine fiecare, nu e bine sa-i judeci, dar nici sa-i lasi sa atraga si alti oameni de partea lor sau sa vina din diverse tari aici sa ne distruga echilibrul.Ma bucur ca aici in Romania nu e permis sa fi LGBT, nu vreau sa vad prea curand doi barbati bagandu-si limba unul in gatul celuilalt sau atingandu-se.
Tu esti gay?(nu judec)

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu nu sunt de acord. Natura ne spune clar ca nu e ok. Adică să ne imaginam ca toti am fi LGBT. Atunci oamenii ar dispărea de pe pământ in cativa ani.

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Dacă toți ar fi... dar vor exista intotdeauna persoane heterosexuale

| Clorox a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Unde scrie ce a zis natura? laughing

| chifteluțaqt a răspuns:

Fac parte din comunitatea LGBTQA+, orientarea mea fiind asexuală. Desigur, eu mă consider realistă, dar poate scap din vedere anumite lucruri. La urma urmei, nu am decât 16 ani, neîmpliniți. Nu mai cunosc decât o persoană din această comunitate, un băiat transgender. (dinspre fată spre băiat). Am înțeles că el este sigur de alegerea lui, și respect asta, dar odată ce va deveni bărbat în totalitate, nu va putea procrea niciodată. Trebuie să ai mare grijă cu astfel de decizii, sunt până și oameni maturi care regretă după astfel de operații. Ce să mai spun de adolescenți sau tineri? Cât despre bisexuali, cred că nimeni nu rămâne bisexual pe viață. La un moment dat îți vei da seama dacă ești straight sau homosexual. Despre cei atrași de persoanele de același sex nu am ce zice, le respect deciziile și nu aș fi în măsură să îi judec.

| anonim_4396 explică (pentru chifteluțaqt):

Acum ma cunoşti şi pe mine...