| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. De ceva timp nu mai pot sa dorm, sau cel putin, nu pot sa dorm suficient. Ma culc de obicei cam pe la ora 2, sau uneori si pe la 1, dar nu ma culc, ca imi este somn, ci ma culc, ca toti dorm, iar eu sunt singurul treaz din casa, si nu pot sa adorm imediat, mai dureaza cate o jumatate de ora, uneori chiar si o ora pana adorm, este un chin pentru mine sa incerc sa adorm, dar in final reusesc, si dimineata ma trezesc pe la ora 8 sau 9, problema este ca ma trezesc repede, dar nu pot sa ma dau jos din pat si de obicei mai stau cam cate doua ore degeaba, uitandu-ma la tavan, pereti, pe geam, pe telefon, etc. Nu stiu de ce mi se intampla asta, inainte ma culcam pe la ora 12 si ma trezeam pe la ora 10, deci cam 10 ore de somn, azi abia daca am reusit sa dorm vreo 5-6 ore. Nu stiu ce sa fac, este un chin sa stau si sa astept sa adorm, ma sucesc pe toate partile posibile, incerc sa fac tot posibilul sa adorm, dar nu reusesc, pur si simplu simt ca incerc sa adorm cu forta, pentru ca nu imi este deloc somn, simt ca mai am energie de inca o zi, dar nu stiu de ce. Credeti ca o problema ar fi cafeaua, beau cafea in fiecare, sau aproape fiecare dimineata, dar si sora mea face la fel, dar ea doarme linistita, se culca, tot cam pe la 1-2, dar se trezeste in jur de ora 12, spre deosebire de mine care la 8 sunt treaz. Ce sa fac? Ajutati-ma va rog frumos!

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cafea-cafea? Adica de-aia cu cofeina? Voi parinti aveti? Zi-le sa iti dea si un whisky inainte de culcare. Geez...

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Chestia este ca parintii sunt la servici dimineata, cand imi beau eu cafeaua.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai si nu vad ca le dispare cafeaua cam repede din bucatarie? Sau aveti magazin de cafele, ceva? In alta ordine de idei, lasa timpeniile. Bea ceai/apa, fa sport cit cuprinde. O sa vezi ca altfel dormi. Autosugestioneaza-te. Eu de multe ori ma culc la 2-3 si la 7 sint sus sa trezesc fetele sa le duc la gradinita/servici.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Beau apa, nu e ca si cum as fi toata ziua pe cafea, dar dimineata mai beau cate o ceasca de cafea, cu 3 lingurite de zahar si am energie toata ziua, nu beau cafea in fiecare dimineata, doar atunci cand am pofta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Energia nu trebuie' sa vina din asa ceva, mai ales la varsta ta. Iar 3 lingurite de zahar... f00ck me, no comment. Faci un ceai cu ghimbir si o lingurita de miere si ai energie, imunitate, si fara efectele de rahat date de cafea si zahar.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu vreau sa ma las de cafea, dar de fiecare data cand simt mirosul cafelei, sau cand o vad, sau cand aud de cafea, simt ca parca ma tenteaza sa gust si eu, si nu pot sa ma abtin, "parca mi-ar face cu ochiul" (metaforic vorbind).

| Drimmero a răspuns:

Bate mingea 2 ore /zi, de nu dormi neintors 1 saptamana!

| LoveSleep a răspuns:

Am avut perioade în care am dormit 5, 6 ore pe săptămână.

Dacă nu te simți obosit, care e problema, totuși?

| Geanin a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti un CONQUEROR ))
Glumesc, glumesc

Nu stiu ce-ai, dar si eu am patit la fel in ultima vreme, de cand sunt in vacanta, ma culc la 1, 2 maxim 3 si ma trezesc la 10, nu e mare chestie, fa ce vrei. Nu o sa mori.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Geanin):

Stiu ca nu o sa mor, dar faptul enervant este ca nu pot sa adorm, ma chinui sa adorm, si asta ma enerveaza cel mai tare, ca daca adormeam imediat, nu era nicio problema.

| syd a răspuns:

Fa sport pana te simti epuizat

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd):

Mi-a venit in minte chestia asta, dar nu prea functioneaza, in cel mai rau caz as muri de epuizare, dar de adormit in niciun caz laughing Trebuie sa stau treaz 10 zile ca sa pot sa adorm ca lumea (10 zile metaforic vorbind).

| syd a răspuns (pentru Mayhem666):

Macar incearca. eu stau la vreo 40 de minute de liceu unde merg destul de des vara sa joc baschet, drum pe care il fac curent, fara probleme. dupa vreo ora jumate, 2 de joc de abia ma tarasc pana acasa si e un chin sa incerc sa stau treaz dupa ora 10, 11, dar o fac pentru ca nu prea am probleme cu somnu. in cel mai rau caz ma aleg cu dureri de cap

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Fa sport organizat, la modul serios. In adolescenta ai o energie extraordinara pe care trebuie' sa o canalizezi in ceva. Plus ca sportul te va ajuta mai tirziu. Uite, eu am facut sport de performanta vreo 3 ani cam de la 13 pe la 16 ani. Dupa aia am mai jucat cu niste omuleti care facusera si ei la nivel inalt (volei), dar doar ne incalzeam si jucam, nu mai faceam antrenament fizic la modul porc. Oricum, cert e ca m-a ajutat extraordinar la capitolul metabolism fiindca multi dintre colegii mei de liceu la revederea de 10 ani aratau terminati rau de tot, si nu doar cei care fumeaza/machesc.
Plus de asta cu somnul... autosugestionarea face minuni. Trebuie doar sa incerci la modul serios.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insomniile mele sunt atât de grave încât la momentul actual stau pe balcon cu o pătură, fumez şi deja văd cum se iveşte răsăritul.

Încearcă să reduci cafeaua din organismul tău şi să faci eventual ceva sport pe parcursul zilei, vei dormi mult mai rapid şi mai eficient.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la doctor. Daca nu, o bata de baseball in teasta face minuni happy.

| DeathOfDreams a răspuns (pentru UnBroken2016):

Experiența?

N-am nevoie de nimic.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Da da. De fel dorm bustean dupa a 2 lovitura. Tu fiind fata poate iti ajunge doar una.
Daca nu iti trebuia nimic nu te mai plangeai.

| DeathOfDreams a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu m-am plâns.
Cel puțin, nu în felul ăla, în care să cer vreo părere.
Și chiar dacă mi-ar fi trebuit ceva, aș fi căutat demult în altă parte.

Legat de bâta de baseball, mersi de point, dar nu cred că-s așa masochistă.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Se spune ca in viata trebuie sa le experimentezi pe toate, nu stii ce pierzi laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai bea cafea o zi si cu 30 de minute inainte sa te culci, bea o ceasca de ceai de musetel.
Incearca asta maine de exemplu, sa zicem ca azi ai baut cafea si etc. Si imi spui daca e mai bine.