| Andrutza987 a întrebat:

As dori si eu niste carti bune de citit pentru clasa a VIII a, va rog niste idei (FUNDA pentru cele mai bune carti) happy big grin

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Cărțile nu țin cont de vârstă.
Citește tot ce-ți place.

| ILoveTacos a răspuns:

Asta-i lista mea de lecturi pentru clasa a VIII-a:

Ferma Animalelor-George Orwell
Eu, robotul-Isaac Asimov
Ciulinii Baraganului-Panait Istrati
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Mos Goriot-Honore de Balzac
Monstrul Colombre-Dino Buzzati
Baronul din copaci-Italo Calvino
Memoriile lui Sherlock Holmes-Sir Arthur Conan Doyle
Contele de Monte Cristo-Alexandre Dumas
Momo-Michael Ende
Spartacus-Rafaello Giovangoli
Copilaria-Maxim Gorki
Batranul si Marea-Ernest Hemingway
Notre Dame de Paris-Victor Hugo
Coliba unchiului Tom-Harriet Beecher Stowe
Nuvele-Edgar Allan Poe
Moby Dick-Herman Mellvile
Mult zgomot pentru nimic-William Shakespeare

| BrokenArrow a răspuns:

Păi depinde ce genuri îţi plac. Ai putea citit cărţi scrise de Jane Austen ( mie imi plac foarte mult) dacă îţi place genul ăla. La categoria fantasy ( again, dacă iţi place) îţi recomand cărţile scrise de P.C. Cast & Kristin Cast ( Is vreo 10-11 cărţi, dar la noi ultima tradusă e a 8-a) sau trilogia scrisă de Kelley Armstrong "Forţele Răului Absolut" ori dacă iţi plac cărţile cu vampiri malefici poţi incerca Rachel Caine. Hmmm... să vedem... nuş in ce categorie intră, dar mi-a plăcut foarte mult "Prinţ şi cerşetor" de Mark Twain. Şi desigur, dacă iţi plac cărţile poliţiste, trebuie să incerci cele scrise de Arthur Conan Doyle. Dacă vrei autori români, singura carte pe care am citit-o de bună voie a fost "Invitaţie la vals". Dar dacă vrei ceva cu adevărat uşor şi clişeic, cu un frumos happy ending, incearcă " Chimie perfectă"winking

| xAlvin a răspuns:

La Medeleni, Baltagul, Ciresarii, Mizerabilii, Morometii, Popa Tanda, Dincolo de nisipuri, O scrisoare pierduta