| anonim_4396 a întrebat:

Care vi se par mai frumoase dintre astea doua?
Katakana sau Hiragana :

http://imgur.com/gallery/6AREv

P.S. Scuzati ca poza s-a pus intr-o parte!
Mie imi plac ambele :)

21 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca as intelege ce scrie pe acolo,, mi-as da o parere umila.

| minrest a răspuns:

Din punct de vedere estetic, ambele silabare mi se par la fel, si nu mi se par mai frumoase sau mai urate decat orice alte scrisuri. Daca admiri civilizatia japoneza, nu simti nevoia sa practici o arta japoneza mai inteligenta decat caligrafia si anime-urile? Ca ti-as putea da o idee.

| Mayhem666 a răspuns (pentru minrest):

Si care ar fi acea idee?

| minrest a răspuns (pentru Mayhem666):

Sa inveti sa joci Go.

| Mayhem666 a răspuns (pentru minrest):

Ce mai e ala?

| minrest a răspuns (pentru Mayhem666):

Este un joc strategic, cum ar fi sahul in europa, foarte profund si inteligent, dar care are in societatea lor o importanta mult mai mare decat sahul la noi. Urmareste anime-ul Hikaru no Go si vei afla multe despre Go.

| zurick a răspuns:

Hiragana.E mai usoara laughing
*Nu ca as sti foarte multa :v *

| justanotheruser99 a răspuns:

Hmm... Cred ca aleg Katakana. Pare mai ușor de copiat pe geam laughing

| syd2 a răspuns:

Imi place prima!

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd2):

Prima e katakana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiragana ^^

| Juviia a răspuns:

Niciuna

| Mayhem666 a răspuns (pentru Juviia):

Ce rea esti sad

| Juviia a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai nu imi place Chineza

| Mayhem666 a răspuns (pentru Juviia):

Nu este chineza.

| Juviia a răspuns (pentru Mayhem666):

Atunci?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Juviia):

Este japoneza.

| Spataru_Doina_1979 a răspuns:

Hiragana

| TheGirlInBlack a răspuns:

Ambele sunt dragute, desi nu inteleg nimic, si mi-ar lua ore bune sa ma chinui sa le fac laughing

| Tenzor a răspuns:

Hiragana

| Mayhem666 a răspuns (pentru Tenzor):

Mie imi plac ambele la fel de mult. Desi katakana par ceva mai artistice, dar sunt mai grele decat hiragana, care sunt mai usoare.