| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi prietenie? Ce inseamna a avea prieteni? Aveti prieteni? Daca da, cati? Dintre acei prieteni pe care ii aveti, cati sunt prieteni adevarati? Cati v-au tradat dintre cei pe care i-ati avut inainte? Cati prieteni adevarati considerati ca aveti? Considerati ca exista prieteni adevarati? Considerati ca prietenia este un lucru important? Prieteniile sunt temporare, sau pot fi pentru toata viata? Daca ati avea nevoie de ajutor, cati dintre prietenii vostrii v-ar ajuta si cati v-ar intoarce spatele? Daca maine ati muri, cati dintre prietenii vostrii ar fi tristi? Cati prieteni aveti care chiar le pasa cu adevarat de voi?
Eu sincer sa fiu nu prea stiu ce sa mai cred, si as vrea daca se poate sa imi raspundeti la fiecare intrebare in parte din cele de mai sus.
Multumesc anticipat!

21 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Prieteni am multi sau sa le zic mai bine cunostinte,, dar nu stiu cati m-ar ajuta cu adevarat cand e sa am nevoie de ajutor, eu sunt genul de om care nu-si la greu prietenii, dar ca sa fac asta, trebuie sa primesc aceeasi unitate de masura.

| Clorox a răspuns:

Nu mai pune intrebari de genul, in loc sa te bazezi pe altii mai bine du-te si fa-ti prieteni, atunci ai sa vezi daca o sa tina, daca o sa fi ajutat...
De ce nu iti faci prieteni? straight face

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Prieteni? Ce inseamna acest cuvant? Nu pot sa imi fac ceva ce nu inteleg. Mereu am crezut ca am prieteni, si de fiecare data am aflat ca doar eu consideram acei oameni "prieteni", cand in realitate ei nu ma considerau prieten. De ce sa vreau sa imi fac prieteni, daca in final tot eu sunt cel care sufera. Poate de aia sunt asa distant, pentru ca nu vreau sa ma implic, nu vreau sa ma atasez de cineva ca apoi sa sufar. De aia am pus si intrebarea asta, ca sa vad daca exista cineva care considera ca exista prieteni adevarati. Cu tine am mai discutat despre chestiile astea, tu deja stiai parerea mea.

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Eh, nu am ce sa mai zic, ti-o faci cu mana ta! O sa ramai singur atunciwinking

| Zazy a răspuns (pentru Clorox):

Scuza-ma ca ma bag, dar consider ca... prietenii nu se fac in 2 minute. Mai intai trebuie sa cunosti persoana respectiva, sa o pui la incercare, sa vezi ce fel de persoana e atunci cand va certati pentru ca ti-ar putea intoarce spatele oricand.
Unele persoane, printre care si eu, preferam sa asteptam o perioada lunga de timp...sa stim cu cine ne petrecem timpul.

| Clorox a răspuns (pentru Zazy):

Nu trebuie sa-ti ceri scuze, ma bucur!
Normal ca nu-ti faci pretenii in 2 minute, dar stii si tu, trebuie sa incepi de undeva.
Prietenii se afla cu timpul daca sunt prieteni sau nu, eu mi-am pus la incercare un prieten, n-am vorbit cu el 3 luni, ma chema mereu la pizza sau suc si nu voiam sa merg, i-am facut multe faze, in ciuda celor intamplate tot cu el m-am pricopsit pe cap si acum imi este cel mai bun prieten!
In fine, ce vreau sa zic este ca prietenii nu pica din cer, cum sa-si faca prieteni daca sta non-stop izolat in casa si se uita la anime-uri?

| syd2 a răspuns:

N-am

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Stii,era un vers "Fratii sunt tot frati, dar tovarasii sunt pa". (Nebuna de tot - B.U.G Mafia)

| PersonajFictiv a răspuns:

Ai vrea prieteni care au org@sm cand vad doi oameni care se cearta sau?

| Deaad a răspuns:

Consider ca in aceasta viata poti sa ai doar 1 prieten(in adevaratul sens al cuvantului,care sa fie cu tine la bine si la greu,indiferent de consecinte),care sa fie in afara a oricarui grad de rudenie.

Iti spun ca,in afara de familie, tata si mama, aproape nimeni nu e alaturi de tine permanent si nu te iubeste mai mult.
Chiar si fratii pot ajunge prin instante unul impotriva altuia.

Eu am un singur prieten adevarat, dar e var si asta pentru ca nici unul dintre noi nu a avut un frate.
In rest, mi se rupe de toata lumea.
Conceptul de "tovarasi","gasca","frati de pahar" etc; toate astea sunt niste iluzii.
Tovarasii sunt primii care fug de tine atunci cand esti in impas.

| BlackRose03 a răspuns:

Prea multe intrebari.Am o singura prietena buna si sunt fericita.Imi place sa ma limitez la un singur prieten.Adevarata prietenie inseamna sa ai cat mai putini prieteni IN VIATA REALA in care poti avea incredere si stii ca nu te vor trada.In mediul virtual nu exista prietenie.Nu ne auzim vocile decat prin intermediul telefonului, nu stim cum arata fiecare decat cu o poza luata probabil de pe google.Nu putem sa ne simtim consolati cand ne e greu de o persoana din mediul virtual, cateva mesaje si sfaturi nu vor ajuta, e nevoie de o imbratisare.Cred in adevarata prietenie, dar doar in viata reala. Ceilalti sunt un pretext pentru singuratate.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Asta inseamna ca cei doi prieteni ai mei din lumea virtuala, de fapt nu imi sunt prieteni? Inseamna ca eu nu am deloc prieteni.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai...prietenia in mediul virtual nu e decat o consolare pentru tine(parerea mea).Nu poti sa fi prieten cu o persoana pe care nu o poti vedea in fata ta sau atinge.Singurul lucru care ii diferentiaza sunt numele/poreclele diferite pe care le detin. Daca toti ar avea acelasi nr de telefon, aceeasi porecla si aceeasi poza de profil ai reusi sa mai faci diferenta? Nu prea cred.In mediul virtual te poti preface, poti deveni alta persoana, dar cand ajungem sa ne cunoastem in viata reala nu vom fi asa multumiti.Una e sa scrii si sa comunici doar prin intermediul telefonului si alta e sa vezi o persoana, sa te uiti in ochii lor si sa le auzi vocea.Greseala pe care o facem este aceea ca ne atasam de persoane pe care de fapt nu le cunoastem.Si regret cand ma gandesc ca sunt una dintre acele persoane...sunt convinsa ca acei "prieteni" cu care vorbesti simt la fel, dar e doar o iluzie, nu e real. Daca ai avea prieteni in viata reala nu ai mai pierde timpul cu asa ceva.Eu spre exemplu:
Mediul virtual:imi place sa dau sfaturi, vorbesc cu toti si glumesc des, motiv pentru care sunt luata de proasta si injur(mult laughing )
Viata reala:timida, prea serioasa, lipsita de sentimente si rusinoasa.Nimeni nu vorbeste cu mine...
Oare tu esti aici, pe acest site ca in realitate? Dar "prietenii" tai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Relatie de respect care are la baza moralitatea, sentimente de atasare si grija pentru acea persoana. Eu nu consider ca-s prieteni doua persoane care se barfesc si le spun altora ce probleme are cu X mai putin lui X.
2. A avea o persoana care se identifica cu ce am scris la punctul 1.
3. Doi, restul sunt doar cunostinte pe care chiar daca ma pot baza nu ma pot destainuii mereu, n-am lejeritatea de a vorbi cu ei lucruri foarte personale.
4. Exista prieteni si cunostinte, consider ca o persoana iti poate fi prieten chiar daca nu mai pastrati legatura. Cine te tradeaza nu ti-a fost niciodata prieten.
5. Nu consider ca termenul de prieten adevarat e valabil. " Prieten " defineste tot ce trebuie sa defineasca. Aia 2.
6. Consider ca exista prieteni, dar de regula se ascund in oamenii care au caracter frumos, puternic si moralitate nu in orice persoana ieftina. Probabil d-asta unii ajung sa spuna ca au avut prieteni falsi, cauta prietenia in persoane pustii.
7. Da.
8. Pentru toata viata.
9. Aia doi 100% m-ar ajuta dar si cunostintele. Poate persoanele pe care eu le consider cunostinte ele ma considera prietena, dracu stie. laughing
10. Toti, ce viata e aia fara mine. laughing
11. Doi si cunostintelor le pasa dar nu se pun ca nu le consider eu prieteni. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Juviia a răspuns:

Eu sunt cam lonely, in afara de prietenul meu

| Damonana a răspuns:

Stii, mai demult imi puneam aceleasi intrebari. O sa incerc sa raspund la toate intrebarile de mai sus.
Pentru mine prietenia e sentimentul ala mai presus de orice, de oricine. Cand simti ca poti avea incredere totala in persoana respectiva si in fata careia sa iti poti deschide inima fara sa.ti fie teama ca o sa fii ranit.
A avea prieteni inseamna a avea persoane pe care sa te poti baza mereu, care sa se gandeasca si la tine, nu numai la ei.
Da si nu. Am prieteni, dar nu simt cu adevarat ca imi sunt prieteni, unii ma folosesc altii doar isi bat joc de mine, unii poate imi vor binele dar isi urmaresc si scopurile.
Nu stiu... vreo 5-6 laughing
As zice 0, dar totusi cea mai buna prietena, oricat m.a ranit, nu am putut sa o scot niciodata din "peisaj". Deci 1.
Totilaughing si din cei actuali si din cei vechi si cam orice persoana de care am fost mai apropiatahappy
Ai mai pus intrebarea astalaughing)
Nu stiu ce ar trebui sa cred, dar nu o sa-mi pierd speranta pentru oameni si o sa zic da...da exista prieteni adevarati. Sper ca intr-o zi sa am norocul sa gasesc o astfel de persoana.
Da prietenia e cel mai important lucru, cel putin pentru mine.
Manoritatea sunt temporare, dar imi place sa cred torusi ca pot fi si pentru o viata intreaga.
Asta nu stiu, dar sincer nu vreau sa patesc ceva ca sa afluhappy pentru ca probabil o sa fiu dezamagita, asa cum am fost si pana acum.
Nici asta nu stiu. Dar imi place sa cred ca toate persoanele pe care le.am ajutat macar o data in viata(is destule) macar o sa se gandeasca la mine si o sa-mi multumeasca. Desi stiu ca nu va fi asa. Dar stii cum se zice: om muri si om vedealaughing))
Cu adevarat? Asa cum imi pasa mie de ei? Nici unul.

Sper ca nu a iesit un roman asa mare cum cred eulaughing
Daca mai ai intrebari(sper ca mai putinelaughing)) ) is aici sa.ti zic parerea mea.
Multa bafta:*

| nothinginteresting a răspuns:

Pe câțiva membrii ai familiei mele îi consider prieteni, iar în afară de aceia mai am o prietenă. Probabil ar fi tristă dacă aș muri și m-ar ajuta dacă aș avea nevoie. Da, există prieteni adevărați.
PRIÉTEN, -Ă, prieteni, -e, s. m. și f. Persoană de care cineva este legat printr-o afecțiune deosebită, bazată pe încredere și stimă reciprocă, pe idei sau principii comune
Consider că e frumos să ai prieteni. Important.