| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca fac baie pe cap zilnic? Mai bine zis, care ar fi efectele negative daca fac asta?
Am auzit ca nu e bine sa faci des baie pe cap, iar eu fac o data la doua zile, dar ma intreb ce s-ar putea intampla daca incep sa fac baie pe cap zilnic?
Multumesc anticipat!

69 răspunsuri:
| レクス a răspuns:

Daca vrei ca parul tau sa arate ca o peruca, spala-l zilnic si mai da-l si cu placa.
Asta ii un sfat de la cineva care o dat o caruta de bani pe tot felul de chestii pentru par.
Nu exista efecte pozitive daca te speli zilnic pe cap, decat negative.
Am un prieten care are obiceiul asta de a isi spala zilnic freza si acum ii e ars; nici nu foloseste macar placa.
Tine-ti departe mainile de el...xd
Cu cat il speli mai rar, cu atat mai bine. Spala-l din 4 in 4 zile si foloseste un uscator de par ca sa-l aranjezi.Cineva ti-a lasat aici un raspuns in care iti recomanda sa utilizezi acele spray-uri pentru protectie.Amiga...nu,nu vrei sa le folosesti, deoarece ingrasa parul si mai tare.
Cumpara un sampon pentru par gras din farmacie(sau bineinteles, mergi la dermatolog). Trebuie sa ai putina rabdare ca sa se vada imbunatatirile. ^-^

| RAY a răspuns:

Daca apa nu e rece si nu iesi afara in frig nu se intampla nimic, uni inoata zilnic si care e problema, numai nu folosi atatea minuni cand faci baie cat mai bio -natural

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Adica sa folosesc doar apa, si sa nu mai folosesc sampon? Sau o zi sa folosesc sampon si o zi nu cand fac baie pe cap?

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Sa folosesti un sampon bio, unele dau alergie sau matreata

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu fac matreata, incerc sa folosesc sampoane cat mai bio, dar mi se ingrasa parul repede, si ma gandeam sa fac mai des, ca poate asa scap de aceasta ingrasare a parului. Adevarul este ca eu mai bag si mana prin el, si il mai fac si cu placa, deci poate si de asta se ingrasa repede.

| Drimmero a răspuns:

Si eu ma spal des pe catapana, se ingrasa parul si nu suport sa-l simt eu tare si nespalat,, nu patesti nimic, te asigur eu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Des da, si eu il spal, dar zilnic, ma gandesc, ca poate chelesc rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Alea-s mituri cum ca vei cheli,, nu te mai lua dupa toate prostiile, si asa cand o sa ne cada parul vom fi bosorogi, acum cat sunt tanar sa fiu ingrijit.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Daca tatal tau a fost chel esti predispus la chelie inca de la 35-40 de ani

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Deci nu am de ce sa imi fac probleme atunci.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca nu voi avea probleme cu asa ceva,, nicio grija.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru RAY):

God... cand te gandesti ca si bunicul, dar si tatal...
My hair crying
Joking! Poti sa invingi genetica...nu e neaparat o dispozitie sa mostenesti partea asta.

| T0T a răspuns:

Nu știu ce efecte negative ar avea dar mă întreb care e folosul în chestia asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Adica raspunsul tau a dat de inteles, de ce sa mai fac baie pe cap, ca oricum ma murdaresc? Bineinteles, nu prea am cum sa ma murdaresc pe cap.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu e nevoie să faci așa des, asta a dat de înțeles răspunsul meu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Dar mi se ingrasa repede parul si ma gandeam ca daca fac mai des, poate scap de aceasta ingrasare a parului.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

După doar o zi? Tu ar trebui să știi mai bine după cât timp ți se îngrașă dar mi-e greu să cred că doar într-o zi se îngrașă.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Il fac cu placa zilnic, sau aproape zilnic, si mai si stau cu mana prin el, deci cred ca asta este un motiv sa se ingrase asa repede.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Am înțeles atunci.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce-i cu tine pe aici, mancuniene?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Dar pe unde vrei să fiu?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Intr-un colt suparat si fara speranta pentru ca data de duminica 7 mai se apropie cu pasi repezi!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Am vrut să mă duc acolo dar scria "Rezervat-Drimmero".

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ar fi bine daca este dupa cum zici tu, prea nerabdator sunt pana duminica viitoare,, nici in cele mai negre cosmaruri nu ma vad ca dupa meci eu sa fiu ala dezamagit, presimt un rezultat mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayhem666):

In momentul in care ai iesit din casa... vint afara, praf la greu. Logic ca te murdaresti, plus ca transpiri. Ideea e sa nu te speli cu sampoane agresive.

| Mayhem666 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chestia este ca nu prea ies din casa, iar parul il spal seara cu cateva ore inainte sa ma culc, deci nu ies afara cu parul ud.

| oprescudorin11 a răspuns:

Principial, spalatul des in ziua de azi nu e rau, cand poluarea este la grade maxime, pe de alta parte depinde de organismul, particularitatile fiecareia(uia)., poate stimula o seboree suplimentara.

| untu a răspuns:

E bine daca folosesti apa calda si sampon! casa nu-ti murdareste pe perna cand dormi! Si asa vei ramane mereu cu parul tau curat, matasos si sanatos! big grin

| Clorox a răspuns:

Daca te speli zilnic o sa ti se ingrase intr-o zi, cu cat te speli mai rar cu atat ti se ingrasa mai greu. Incearca sa stai 2 zile nespalat, dupa 3 si intr-un final 4... Daca faci baie la cap din 4 in 4 zile ti-l inveti fara apa si se ingrasa greu!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Da, dar cum tot stau cu mana in el, si cu placa il fac zilnic, sau aproape zilnic, asa nu o sa se ingrase?

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Faci exces.
N-ai de ce sa faci asta.

| Deaad a răspuns:

Eu nu ma spal des pe cap.
Odata pe saptamana, sau de 2 ori.

Efecte negative nu ar trebui sa existe.
Am auzit ca daca te speli pe cap foarte des nu iti creste repede parul.

Animelover, d-abia cand te-am gasit si eu random si tu nu-mi dai accept?
Se poate asa ceva?

M-ai suparat, sa stii.
laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

E fix pe dos, bwhahahahaha!
Iti creste prea repede parul.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cred.
Varul meu se spala in trecut in fiecare zi si in 3 luni aproape de i-a crescut o boaba de par in cap.

Dupa ce a lasat-o mai moale, in tot 3 luni i-a crescut semnificativ.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Sa-ti dau accept la ce? La ce mi-ai trimis cerere?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Depinde de fiecare in parte, doar stii ca nu toti suntem la fel.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Pe Facebook.

Te-am gasit random pe un grup de anime din Romania, in care sunt si eu.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero filosoful!

(nu ma lua in seama, noaptea sunt intotdeauna hiperactiv)
laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu am nici o cerere de prietenie pe Facebook, acum am intrat si am vazut ca nu am nimic. Oh, stai, acum ca imi aduc aminte, mi-a trimis cineva cerere si il chema Stefan acum ceva timp, dar am sters cererea, ca nu primeam de la oameni pe care nu ii cunosc, daca imi trimeteai si mesaj sa imi spui cine esti, iti acceptam cu mare placere. Mai trimite-mi o data, ca acum stiu ca esti tu, si o sa iti accept. Nu stiam ca si tu esti pe Anime Romania. Dar de ce erai asa sigur ca eu sunt ala, poate era altcineva? Oricum, acum stiu ca esti tu, si o sa accept, prima data nu stiam cine este, si nu prea accept cereri daca nu cunosc persoana respectiva, de aia la prieteni am sub 200, ca mi-am curatat Facebook-ul de toate persoanele pe care nu le cunosc, aveam inainte peste 700 si acum am sub 200. Nu mai spun de poze, aveam peste 500 de poze cu mine, si acum nu mai am nici una, am doar cu anime-uri cu Japonia si cu desene facute de mine.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Da,dar acum nu mai pot sa iti trimit cerere.
Nu imi apare butonul cu "trimite cerere de prietenie",e gol,absolut nimic.
Probabil cand mi-ai respins-o, Facebook-ul ma blocheaza sa-ti mai dau vreodata vreo cerere.

Umbla pe la setari, vezi care e treaba.
Daca nu merge, cauta-ma pe mine.

Ma cheama Stefan Badea si am o poza cu mine, cu mainile incrucisate si in spate niste pomi.

Mi-am dat seama ca esti tu, pentru ca stiam ca te cheama Stefan si intr-un comentariu la o postare de pe Anime Romania ai dat un link cu contul de de myanimelist.

Deci.
Foarte random.
laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Ba' sa stii ca uneori mai filosofez cand sunt in toane bune, imi permit si am timp si de asa ceva,, poate devin ceva clasic in viata, mentinut in carti peste ani si ani, sa se stie cine am fost/

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Mitsuketa (Te-am gasit). Gata ti-am trimis cerere. Am vazut ca mi-ai si acceptat deja.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Lăsa ca filosofam noi cândva la un suc.

(Nu la bere.La bere te duci cu ToT la meciuri)
laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Altu' care imi propune o 'invitatie',, vi s-a pus pata pe mine?)))))
Cu mancunianul sunt rival declarat, ca oameni ne vom intelege,, dar in calitate de fani ai echipelor ce le iubim, nu vom fi vreodata de acord, rivalitatea e mare!

| BlackRose03 a răspuns (pentru Deaad):

Exista asa ceva?

| BlackRose03 a răspuns:

Exista o substanta numita sebum care ingrasa parul daca e in exces si ii ofera nutrienti.
Daca te speli prea des(zilnic) parul se usuca si astfel glandele sebacee vor produce mai mult sebum.
Daca vrei sa te speli zilnic fara sa ai parte de vreun rezultat negativ trebuie sa ai parul gras sau drept si fin(atunci se produce mai mult sebum si e necesar sa te speli mai des, desi nu chiar zilnic).
In orice caz, daca te speli zilnic si pierzi sebumul care da parului nutrientii de care are nevoiel va incepe sa se rareasca si sa cada.
Eu ma spalam o data pe saptamana pana acum un an si aveam parul des, dar gras.
De cand ma spal o data la 2 zile sau zilnic mi s-a rarit(mult) si tot gras a ramas.
Nu cred ca exista alte efecte negative.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu stiu cum ai putea face baie pe cap. Eventual sa te spleli zilnic pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dude what? si ce-i cu asa multe raspunsuri o.0

| 393Dan a răspuns:

Eu citesem undeva ca cel mai bine e sa faci dus o data in zi si nu mai mult de 5 minute, pentru ca daca o intinzi si o faci prea des, piele ti se usuca.
Dar de spalatul parului, cred ca daca il clatesti doar cu apa zilnic (in dus) nu-i rau. Cu sampon nu te-as sfatui, pentru ca cum de cum contine chimicate si nu-i sanatos.

| Kogaion a răspuns:

Nu e bine sa fie spalat foarte des, pentru ca va imbatrani mai repede, parul are o substanta(nu mai stiu cum se numeste) care daca este spalat des, si-l pierde si nu are timp sa se regenereze. Pe cap e bine sa te speli de maxim 3 ori pe saptamana.

| Daniel9988 a răspuns:

Vei deveni prea pufos.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Parul tau ar fi super gras, poti face matreata multa.Eu ma spal odata la 2 zile.

| BloodyLips a răspuns:

Cu cat îl speli mai des cu atât parul tău o sa se îngrașe mai repede. Dacă îl speli în fiecare zi o sa îl supui la foehn în fiecare zi și o sa apară foarte ars.Mai vine si vara, asa ca ti-as recomanda sa îl usuci de la o distanta de 20 de cm minim și sa îți cumperi un spray cu termo-protecție pe care sa-l folosești înainte sa-ți usuci parul. Eu am unul de la Gerovital, miroase foarte bine, nu incarca firul de par și îl găsești prin supermarket.Este și periculos sa ieși afara imediat după baie pentru ca riști sa răcești, mai ales iarna sau când bate vântul și e frigreu afara.Cel mai ok e sa-ți faci baie pe cap cam la 3 zile, încearcă sa te obișnuiești asa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BloodyLips):

Parul il usuc natural, nu folosesc feonul, si fac baie pe cap seara cu cateva ore inainte sa ma bag la somn, nu ziua, ca sa ies afara cu el ud, nu ca asta ar fi o problema, pentru ca eu nu prea ies afara de fel.

| BloodyLips a răspuns (pentru Mayhem666):

E okey asa.Dar atunci nu înțeleg de ce îl mai speli atât de des, ca sa te vadă părinții frumos?laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru BloodyLips):

Nu, dar pur si simplu nu suport sa stau cu el nespalat mai mult de 2 zile. Eu de fel sunt super obsedat cu ingrijirea propriului corp.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Cu cat te speli mai des, cu atat se ingrasa parul mai repede.
Citisem undeva ca spalatul des pe cap duce la cadere si distrugerea scalpului. Acum, articolul se refera implicit la " spalarea des cu sampon". Parerea mea, am citit mai jos ca ai o problema cu ingrasatul parului, este sa te tunzi mai scurt si sa folosesti un sampon natural(bio).
Legat de tehnica " NO POO", adica sa nu folosesti sampon, daca incerci, in prima luna parul o sa arate groaznic, dupa incet incet scapi de " ingrasare". Citeste mai mult pe google despre metoda si o sa vezi. Succes!

| Nyya a răspuns:

O sa ti se ingrase parul si greu o sa scapi de matreata

| Emmy125 a răspuns:

Daca il speli mai des se îngrașă mai repede. Părul se obisnuieste cu acest spălat si tot va vrea. nu e prea obositor? Eu cel putin, am părul destul de lung si îmi ia cam 2 ore sa il spăl, sa-i pun mască, sa-l clătesc, sa-l usuc. Cam o data la 3 zile e recomandat.

| DianaDia1237 a răspuns:

Nu e foarte bine, deoarece parul ti se va ingrasa foarte mult si va arata groaznic. Te sfatuiesc sa nu te speli foooarte des pe par.

| DianaDia1237 a răspuns:

Nu e bine, deoarece ti se va ingrasa foarte mult. Asculta-mi sfatul, te rog!

Răspuns utilizator avertizat
| QzEcH a răspuns:

Daca folosesti un sampon BIO s-ar putea sa iti creasca foarte mult parul. Daca folosesti alt tip de sampon s-ar putea sa iti cada parul.

| ErzaScarlet11 a răspuns:

Eu iti spun sa nu faci baie la cap atat de des. Dusul pe corp este recomandat zilnic, dar pentru par este alta situatie. Dupa cate stiu eu, in timp de cateva zile, parul produce un fel de ulei. Uleiul ala este de fapt substanta care ajuta parul sa creasca, sa fie sanatos si sa nu cada. In al doilea rand, samponul contine foarte multe chimicale care da, te scapa de mizerie dar iti degradeaza parul daca il speli des. De exemplu, varfurile o sa inceapa sa ti se despice. Ei bine, daca esti baiat, aceste lucruri nu conteaza foarte mult, deoarece oricum ai parul scurt (presupun?), dar stai calm ca nu vei cheli rolling on the floor Acestea sunt singurele chestii negative, in rest e ok sa te speli des pe cap daca nu suporti. Bafta! :*

| Nichifor_Alex_1995 a răspuns:

Pai efecte negative nu prea ar fi, mai mult pozitive happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Nichifor_Alex_1995):

Si care ar fi cele pozitive?

| Nicolae_Viorel_1967 a răspuns:

Părul poate fi afectat de obiceiul tău de a te spăla zilnic pe cap și asta pentru că prin această practică îndepărtăm substanța uleioasă care se adună la rădăcină firului de păr și care are rol în a-l apăra. Specialiștii spun că ar fi bine să lăsăm să treacă două zile între spălări și să întindem această substanță de la rădăcină până la vârf, prin periere.