| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea, daca nu ar exista politie si inchisoare?

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sa inteleg ca daca nu ar fi politie si inchisoare tu mai ucide man? nu cred ca tu nu furi, omori doar de frica puscari, avem ratiunea de a sti ce e bine si ce e rau, chesti mostenite de la stramosi nostri

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu te-as ucide.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Personal cred ca si un animal stie ce e rau si bine, cand te musca un caine o face cu bine stiinta, asa cum stie sa dea din coada cand te vede

| katy a răspuns (pentru RAY):

Daca guvernul se ma axeaza mult,pe a imbunatati traiul din inchisori, ai sa vezi cati o sa omoare sau o sa talhareasca pentru a ajunge in bunul trai de acolo. avem multe ragalii in tara care vor face ceva rau, intentionat pentru a fi inchisi, ca sa aiba mancare buna si conditii de trai cu bun simt, cand inchisoarea ar trebui sa fie un loc in care nu ar trebui sa isi doreasca nimeni sa ajunga acolo.

| relian a răspuns (pentru katy):

Guvernu nu trebuie sa se axeze pe imbunatatiri alea puscariilor, adica pentru ce sa imbunatatesc puscaria? Daca esti o persoana rea, ca ajungi la puscarie nu ca esti bun, deci din partea mea sa stai in apa ca nu-mi pasa, ba eu sincer mai rau le-as face sincer acum.In armata pe vremuri cand se facea aramata stii cati stateau intr-o camera? 30 de persoane pat linga pat sau chiar si mai multi, deci pat linga pat, iar oamenii aia nu erau rai nu facuse nimic.Voi veniti cu niste idei de sta mata in coada.Te duci la puscarie ca esti o persoana rea, ca urmare eu trebuie sa te muncesc acolo sa te educ si educatie eu nu am vazut cu vorba bun, educatia se face prin obligatie.Deci esti la puscarie vrei tv? ow ca sa vezi, nu tv nici radio macar eu nu leas da.Sa iti spun cum vad eu situatia. Puscariasii ar trebuie scosi la munca obligati, anii de puscarie transformati in bani, deci trebuie sa platesti 1000 de lei sa zic,f bine, la munca cu tine.Fac puscarii pe linga orase, fac contract cu primaria, la maturat orasu, sau daca nu se poate pe camp, sau in mina sau oriunde la spar piatra toti la munca.Ai muncit azi ok ai facut azi sa zic 10 lei, din astia stai asa platesti minncarea, cazarea la puscarie si dusu sa zic asa 4 lei deci tu ai gasitgat azi 6 lei si uite asa muncesti pana cazi mort, la groapa cu tine ca oricum societatea n-are ce pierde de pe urma ta.Cam asa se proceda in america pe vremuri cu puscariasii, aia munceau pana cadeau lati, spargeau pietre, faceau autostrazi in soare nu conta munceau de nu le mai trebuia vreodata sa ajunga acolo.Auzi la tine mincare buna conditii pentru ce anume? Banii aia de mincare conditii bune cine le plateste? Cred ca visezi draguta, nu te mai uita la europenii aia clociti ca aia mananca mult si prost.Intreabai pe ei acum o suta de ani ce faceau cu puscariasii lor. Daca nu stii iti zic eu ii spianzurau sau ii ghilotinau aia le faceau, iar acum sau trezit ca ei, ca au bani sa nu mai faca asta.Munca educa pe oricine,esti o persoana buna nai ce cauta la puscarie,odata ajuns acolo tu nu mai ai drepturi, ce mincare buna, ce conditii bune, nu cumva vrei si femei sau stiu si eu internet, ceva droguri laughing ca vorba aia sa nu te plictisesti. Uite cum se trezesc unia sa bata campurile si sa stiti ceva, de la oamenii cu asa ganduri se duce totu dracu laughing.Ai gresit platesti nu huzuresti pe banii mei.Iti place sau nu asta trebuie facut in RO si oriunde in lumea asta, deja suntem f multi si mai ales in ro unde in spitale e jale, unde scolile is vai mama lor voi veniti cu conditii bune si mincare buna pentru puscariasi dar pentru copii, pentru bolnavi dai la jalea aia nu-s importanti.Gandesti exact ca si dragnea si gasca lui de talhari, scuze ca zic dar nu ma putui abtine laughing

| katy a răspuns (pentru relian):

Tu nu ai inteles, ca imbunatatesc conditiile, pentru ca viitorul lor va fi acolo laughing

| Drimmero a răspuns:

Oare ce ar fi?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Chiar si asa...cu ce drept i s-a intocmit dosar penal lui Granit, ca doar nu facuse decat sa injure, pe drept, un angajat al aeroportului. Politistii fac abuz de putere.
Daca trebuie sa semnez o petitie, o semnez!
Fara politie, se stie!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Granit e mereu beat, s-a vazut si pe teren cand intra ca ia rosu dupa ce aproape isi ia adversarul la bataie.
Mai bine il opreau pe W0nger si ii faceau lui dosar penal si puscarie pentru toate nedreptatile facute!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai relaxata. Cu conditia ca in loc de politie, inchisoare, sistem judiciar sa fie scoli si biblioteci cit cuprinde.

| LoveSleep a răspuns:

Mult mai interesantă.

| danay72 a răspuns:

Haos. Lumea ar fi mai buna doar daca toti oamenii ar fi buni.

| J0B0MAT a răspuns:

Ar fi ceva gen the purge în fiecare zi până nu ar mai rămâne nimeni.

| Donsavas a răspuns:

Fiecare ar face ce ar dori sa faca si cum fiecare dintre noi suntem egoisti, ar fi rautate la tot pasul pentru ca bunatatea apare atunci cand ajuti pe cineva fara sa te gandesti la nevoile tale iar raul se produce cand te gandesti la ce vrei tu sa faci in raport cu alte persoane fara sa te gandesti la ceea ce ar vrea el/ea.
Ar fi un dezastru! Fara legi si pedepse, din punctul asta de vedere, frica s-ar diminua si oamenii s-ar omori intre ei pentru a supravietui si nimeni nu s-ar mai gandi la lucruri constructive si reproducere intr-o asemenea situatie.

| Florentina9210 a răspuns:

Ca in filmele horror.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca lumea s-ar pozitiona ca astazi, in timp si spatiu, nu ar fi nici o diferenta! Intrebarea insa as reformula-o altfel:'cum ar fi lumea daca ar exista un stat de drept real, o politie necorupta si inchisori adevarate' si nu inchisori care arata ca plaja de la Saint Tropez (pentru unii!).
La aceasta intrebare, daca mai adaogi si dreptul de executie PE LOC al infractorului, pe termen limitat(mai tarziu vor disparea-te asigur), atunci ti-as raspunde: Ar fi Raiul Pe pamant!

| syd2 a răspuns:

Ar fi razboi.

| Superior a răspuns:

As putea deveni cel mai mare pericol uman, de care se tem toti happy

| Deaad a răspuns:

Cei din comentarii greșesc.
Ar fi la fel ca acum.
De ce?

Poate ca oamenii nu mai au frica închisorii...

Dar au frica de Dumnezeu din ceruri...

| Superior a răspuns (pentru Deaad):

50% din populatie e ateica, asta ar inseamna un razboi crestin-ateu.
Ateii pentru ca da, iar crestinii pentru a se apara de atei.

| BlackRose03 a răspuns:

Cred ca ar fi putin mai rau ca acum.Si cu inchisori exista multi criminali si infractori in libertate.
Lumea asta va deveni un haos in viitorul apropiat, dar fara inchisori si politie ar fi fost deja unul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam cum e si acum...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe scurt: anarhie happy Fain, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Betty12345678 a răspuns:

Cam cum e si acum

| Juviia a răspuns:

Cred ca ar fi numai infractori si crime.

| KiszMy a răspuns:

S-ar face o adunare ad-hoc, care i-ar condamna și i-ar executa pe rău-făcători dar și pe cei care nu aparțin comunității respective sau nu se conformează normelor acesteia.

| Kingsley a răspuns:

Deja erai mort.
Fara inchisori (sub forma actuala) da. Exemplul il putem gasi in Tarile nordice (nu mai stiu exact, dar parca Finlanda sau Suedia)

| pufipo a răspuns:

Ar fi haos total

| Arii2 a răspuns:

Raspund pintr.un cuvant 'haos

| 私は日本が大好き a răspuns:

Ca acum laughing laughing
Ar fi haos

Răspuns utilizator avertizat
| AkiseAru a răspuns:

Ar fii apocalipsa numai ca fara zombie, cu nebuni descreierati laughing

| WeirdFrance a răspuns:

UN DEZASTRU MONDIAL! Cred ca ar fi fost un razboi mult mai mare decat cele mondiale.