| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeste baiatul care merge cu mireasa sa ia apa? Ce trebuie sa faca acel baiat?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum se numeste baiatul care merge cu mireasa sa ia apa?

asa ceva nu am auzit in existenta mea, cum adica merge cu mireasa sa ia apa, unde e acest obicei, poate la constanta e, nasul probabil

suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Însetat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fecior/flăcău.
Citește "Obiceiuri de nuntă în Muntenia", unde scrie câte ceva despre ce vrei tu să afli.
http://www.teilor.ro/blog/obiceiuri-traditii-nunta-ghid-complet/

" Alaiul miresei se oprește întâi la a treia fântână din sat, înainte să ajungă la biserică, pentru udatul alaiului. Mireasa, ajutată de un fecior, va umple cu apă din fântână un ulcior legat cu un ștergar (prosop cusut de mână). Cu un buchet de busuioc înmuiat în ulcior aceștia vor stropi alaiul de trei ori, ca urare de noroc la însurătoare și măritiș"

| CdeMetal a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma mir ca e doar in Muntenia, credeam ca e obiceiul asta in toata tara