| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dezactivez Facebook-ul cu o zi inainte de ziua mea, celorlalti o sa le mai apara ca e ziua mea, si o sa mai imi scrie urari?
Nu am chef anul asta sa stau sa raspund la zeci de urari, ca in fiecare an, si vreau sa mi-l dezactivez cu o zi inainte de ziua mea, si sa il activez la loc dupa ce trece ziua mea.
Multumesc anticipat!

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa dezactivezi? Nu raspunzi la fiecare urare, ci, la sfirsitul zilei, bagi un post cu "Multumesc pentru urari!" si atit! Nu e mai simplu asa?

| MihaelaDart a răspuns:

Din moment ce Facebook-ul tau a fost dezactivat, nimeni nu va mai vedea notificarea pentru ziua ta de nastere. Cand cineva va da cautare numele de profil al tau, ii va rezulta profil sters, inexistent. La celor cu care ai vorbit, le va aparea numele innegrit in mesageria privata, adica contul este sters/dezactivat.

P.S. Nu trebuie sa le raspunzi fiecare in parte cu un mesaj, eu mereu scriu un mesaj pe profilul meu la final de zi sau a doua zi pentru a multumi pentru urarile facute adresate catre toti prietenilor de pe Facebook. Este mai simplu decat sa raspund tuturor in parte.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti dezactivezi contul pentru asta, trebuie doar sa intrii la setari si sa selectezi ca ziua ta de nastere sa fie vizibile doar pentru tine, in felul asta nimeni nu-ti mai vede ziua de nastere si nu mai primeste notificari.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar unii imi stiu ziua de nastere fara sa le apara, deci tot o sa am urari la care trebuie sa raspund.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mayhem666):

In cazul asta, da, poti sa-ti dezactivezi contul pentru cateva zile, poate cu 2 zile inainte, este mai bine chiar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasa-l inchis inca 2 zile dupa aceea, macar nu apar intarziatii care se apuca sa-ti scrie pe pagina.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu pot sa il las foarte mult timp dezactivat, ca daca se posteaza ceva important pe grupul in care sunt la facultate, trebuie sa aflu. Avem un grup al facultatii si acolo postam lucruri noi aflate de la profesori, cursuri, note, teme, si alte chestii legate de facultate, si nu vreau sa raman in urma cu vestile, ca daca nu ar fi pentru acel grup, nu m-as mai fi chinuit sa mai stau pe Facebook, mi l-as fi sters, oricum nu intru pe el decat o data pe zi, sau o data la doua zile ca sa imi vad notificarile, si mesajele, in caz ca vrea cineva sa imi spuna ceva.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Trebuie sa raspunzi cu un simplu MULTUMESC sau MULTUMESC FRUMOS! Atat! Pur si simplu le raspunzi prin mesaj!

| OldSoul a răspuns:

Cat timp il dezactivezi contul tau de Facebook nu va mai putea fi gasit, deci nu vor putea sa-ti posteze urari.
Sau eventual poti modifica setarile de confidentialitate, astfel incat sa nu mai poata nimeni sa-ti posteze pe cronologie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OldSoul):

Baiul este ca ii pot scrie la postari mai vechi, ca asta mi s-a intamplat chiar mie!

Pana p la urma, dezactivarea contului cu 2 zile inainte si 2-3 zile dupa ziua de nastere, este cea mai sigura!

| J0B0MAT a răspuns:

Omg,poţi să nu le răspunzi...

| untu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu e frumos sa nu raspunzi! Cu un simplu MULTUMESC e de ajuns!

| J0B0MAT a răspuns (pentru untu):

Nu trebuie să facem mereu ceea ce e frumos pentru alţii. Uneori e bine şi frumos să facem ceea ce vrem şi trebuie pentru noi.
Omul nu vrea să stea de ziua lui să le răspundă, nu îl putem condamna pentru asta.

| Florentina9210 a răspuns:

''Nu am chef sa raspund anul acesta la urari, ca in fiecare an''. Aoleu, dar ce patisi? Te-o lasat iubita? Ai pensie alimentara de platit? Glumesc!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu e asta, doar ca in fiecare an primesc urari, si in loc sa ma bucur de singura zi din an, care imi este acordata mie, trebuie sa intru incontinuu pe Facebook, ca sa raspund la urari, unele de la anumite persoane care nici macar nu ma cunosc, care imi spun asa o urare, doar ca sa fie acolo.
Plus, ca eu vad ziua de nastere doar ca pe o alta zi, nu o vad ca pe o zi speciala. De ce ar fi speciala? Ca a mai trecut un an? Ca o sa am cu un an mai putin de trait? Nu vad care ar fi partea fericita in faptul ca am cu un an mai putin de trait.
Anul asta planuiam sa nu mai imi fac ziua de nastere, dar mi-a venit o idee, si anume sa plec cu familia undeva, asa poate o sa scap si de musafiri, si am si o scuza ca nu sunt acasa.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Cu persoana iubita e cel mai frumos.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu am o persoana iubita, deci la mine nu e cazul.
Imi place sa fiu mai singuratic.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Fiecare cu placerile si dorintele sale.

| MaliciousDeath a răspuns:

Fa-ti privata afisarea zilei de nastere si apoi du-te la setari la cronologie si bifeaza asta:
http://i.imgur.com/Mca58gf.png
Prob solved.Le poti modifica oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| Juviia a răspuns:

Daca faci asta nu o sa mai existi pe Facebook

| Babacu_Viorel_1962 a răspuns:

Vezi ca in spate la frigider ai un loc marcat cu un cerc, acolo este loc de dat cu capul.Bafta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Babacu_Viorel_1962):

Eu am pus o intrebare simpla, daca nu ma poti ajuta, atunci nu mai raspunde aiurea.