| FaraNume3214 a întrebat:

Mi s-a intamplat ceva nasol azi.Eu cam de la finalul anului 2017 aveam depresie.Prin toamna anului 2018 am scapat de depresie si eram foarte ok.La mine in clasa se barfeste foarte mult si 2 dintre prietenele mele imi spun uneori fara motiv 'esti toxica' sau 'esti enervanta'. Deseori ma si injura.Azi vorbeam pe Instagram pe grupul clasei.Am un coleg care e in semi-depresie..Azi am vrut sa il ajut asa ca l-am intrebat ce are si de ce e in depresie.3 fete de la mine din clasa, dintre care 2 sunt acelea de care v-am spus,au inceput sa imi zica 'Lasa-l ca nu e in depresie. Face asta doar pentru atentie,la fel ca tine.'.In momentul acela m-am enervat rau de tot, le-am explicat destul de frumos ca nu trebuie sa comenteze din moment ce ele nu au fost niciodata in depresie.Ele tot au continuat cu mesaje gen 'depresia nu e o gluma'.Am ajuns sa plang rau de tot, inca mai plang.Mi se pare ca deja a ajuns sa fie bullying...Voi ce credeti? Nu vreau sa vorbesc cu parintii mei despre asta pentru ca imi e frica.Nu vreau sa iau pastile si de astea.Cum as putea sa le fac sa inteleaga ca ele spun chestii gresite? Le-am explicat de milioane de ori ca daca eu foloseam depresia pentru popularitate si atentie nu mai voiam sa imi ajut colegul.Alte sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Flavour19 a răspuns:

Din moment ce le tot explici si nu inteleg, clar sunt niste cazuri pierdute cu care chiar nu are rost sa te complici.
Also, ce fel de prietena iti zice ca esti 'toxica'? Aia numesti tu prietena?
Nu le mai baga in seama. Evita-le. Nu mai vorbi cu ele.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Copilării...