| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi ce este mai important dintre :
Parerea voastra despre voi, sau parerea celor din jur despre voi?

23 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Parerea mea despre mine este mai importanta, dar nu pot sa exclud nici parerea celor din jur. Cine spune ca nu e interesat de ce spun ceilalti, greseste.

| RAY a răspuns:

Sincer? as minti sa spun ca nu conteaza parerea altora din jur,sunt o fiinta emotionala daca as fi rationala as fi rece ca gheata si poate ca nu m-ar interesa asa ceva, acum depinde si cine spune acel lucru si cat de real este acel lucru in realitate, cu cat legatura emotionala este mai puternica cu atat doare mai puternic, cateodata si pareri de astea sunt un pas inainte, invata din greselile ale si ale altora si din pareri de astea, am invatat ca omul este o bestie fara pic de compansiune in decursul vieti, omul te face sa il urasti sti?

| corbulalbrosu a răspuns:

Niciodata sa nu te intereseze parerea celor din jurul tau deoarece chiar daca este obiectiva sau subiectiva nimeni nu are dreptul sa-ti modeleze dupa placul lui nici constiinta si nici modul tau de a gandi sau de a te comporta. Sa ai in vedere ca mereu sa-ti conduci si coordonezi toate actiunile tale doar in conformitate cu propriile convingeri. Sa ai succes in viata!

| Drimmero a răspuns:

Nu ma doare niciunde de parerea unor pricolici!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unele intrebari pe care le pui sunt... asa evidente laughing
Oricum... (vreimuri sad )

Sincer ambele. Eu nu imi fac o parere despre mine. Ii las pe altii sa o faca. Si ascult, chiar daca nu e asa. Doar ca nu trebuie sa iti pese de parerea celorlalti. Ce spune fiecare e de fapt un mod... prin care poti sa iti dai seama cum gandeste fiecare.

| T0T a răspuns:

Părerea mea și a celor apropiați mie, nu a orșicui.

| OldSoul a răspuns:

Cand ma vor cunoaste cei din jur mai bine decat ma cunosc eu, da poate voi tine cont de parerea lor.
Dar pana atunci nu ma prea intereseaza, daca au o parere buna despre mine e bine, daca au o parere rea asta este, e dreptul lor!

| zurick a răspuns:

Deja nu am o părere bună despre mine, dacă mi-ar păsa și de părerile altora aș 'exploda'.

| Florentina9210 a răspuns:

Parerea mea si atat! Nu ma intereseaza de ce cred altii despre mine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Bravo! Te admir. Nici mie nu imi pasa de ce spun ceilalti despre mine. Daca ma complimenteaza, le multumesc politicos, dar daca ma jignesc, nu ii bag in seama.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu nu, ei nu ii pasa. Doar da ignore la toti care nu au aceeasi parere ca ea. EPIC FAIL.

| syd2 a răspuns:

Cred ca ambele au o importanta, dar nu cred ca totusi parerea tuturor oamenilor conteaza.

| seth2016 a răspuns:

Ambele sunt importante. Dar depinde de felul in care ceilalti isi spun parerea. Critica de exemplu are mari sanse sa fie respinsa, chiar daca e intemeiata.

O sa iau exemplul cel mai extrem. Daca lucrezi intr-o echipa performanta, de exemplu echipa de conducere de la Facebook, nu ai cum sa nu tii cont de parerea celorlalti din echipa. Dar si ei stiu sa iti acorde un feedback in asa fel incat sa-l inghiti mai usor. Asta ajuta la dezvoltarea personala si te ajuta sa obtii lucruri pe care singur nu le poti obtine.

Feedback-ul se da intr-o anumita ordine ca sa aiba sanse mai bune sa fie acceptat. Se da mai intai feedback pozitiv (nu e lugu lugu, compliment, vorbe frumoase, e ceva foarte concret) si dupa aia feedback negativ (la fel de concret). Feedback-ul negativ se discuta sau se ofera cadou. In cazul cadoului poti face cu el ce vrei, de exemplu sa-l arunci in primul cos de gunoi.

Feedback-ul pozitiv, acordat primul, activeaza cortexul prefrontal, locul sperantei si optimismului. Se zice ca asa se creaza minime conditii pentru a accepta mai usor feedback-ul negativ.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ai vrut sa vezi cati sunt ipocriti? laughing
Priveste-i pe cei care pun intrebari de tipul: "Ce sa aleg intre asta, si asta?"
"Voi ce spuneti, cutare e mai bun?" etc.
Pentru ei, intotdeauna va conta parerea altora, si despre ei, si despre alte lucruri, chiar straini fiind.
Personal, conteaza parerea mea intotdeauna, si ii avertizez cu privire la asta si pe cei noi care imi intra in anturaj.
Cand ma insel intr-o privinta, e mai simplu sa fiu suparata pe mine, decat sa ma enervez pe altcineva. Cu mine sunt mult mai miloasa. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Asa, Dorotico, fii imposibil de miscat!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Tu m-ai miscat. happy
Daca nu imi regasesti repede numele, am sa te misc si eu, sunt sigura. big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Azi sunteti pusi pe amenintat din cauza unui nick name, pe tine te mai tachinez destul, imi place sa-ti vad coltii cum ataca decisiv!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Cat te-ar afecta daca ti-as da block pentru o luna?
Nu sunt si darnica, si interesata si de parerea ta? big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Inca nu iesi din tiparul " amenintare", dar cu siguranta viata mea o sa fie un calvar daca ma ignori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate am mai vazut sunt o gramada care zic ca nu le pasa de ce cred cei din jur, dar sunt sigur ca nu e adevarat si cred ca ei spun asta doar pentru ca au impresia ca daca ar reusi sa ajunga cu adevarat asa ar fi o mare realizare.
De asta se mint in primul rand pe ei, incercand sa se convinga ca nu le pasa de ce cred altii (e vorba de parerile negative, normal).
Sa zicem ca nu e foarte important de cele mai multe ori ce cred oamenii cu care nu prea ai multe legaturi, dar 'cei din jur' inseamna si familie, prieteni sau alte persoane cu care ai relatii mai apropiate si nu cred ca e normal sa nu iti pese de parerea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele, dar a celor din jur conteaza intr-o proportie mult mai mica si doar daca sunt persoane care ma cunosc sau sunt obiective, in baza unei situatii concrete.

Cum spune si melodia :
" Da' dacă dăm noroc o dată, eşti chiar prost să crezi că poţi vorbi!
De parcă mă cunoşti, de parcă ştii ce simt, ce fac
De parcă ai fost în dreapta mea când am fost în căcat
De parcă mă cunoşti ca-n palmă de minim o viaţă
De parcă tu îmi torni de dimineaţă în cafea speranţă. "

| Printesa10TM a răspuns:

Parerea celorlalti, dar si a mea.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Ambele conteaza, nu chiar in aceeasi masura.Mai sunt si oameni rautaciosi care vor sa se descarce. Efortul uneori devine prea mare si incepi sa confunzi critica constructiva cu critica de sub batic.
Nu-mi plac oamenii care au o parere prea buna despre ei si nu sunt deschisi sau dispusi sa-si pateze un pic imaginea macar in gluma sau intr-un joc.
Important e ca incepi sa te cunosti dupa cum te vad ceilalti, incepand de la frati, prieteni, profesori.Traim de mici printre influente.
Ca nu mai conteaza acum si conteaza doar parerea ta, e doar nerecunostinta si multa nesimtire acolo in inconstient.
Merci de funda!