| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca intrebarea asta este pusa cam fara un rost, si doar din curiozitate as vreau si eu sa stiu voi ce parere aveti de tara asta? Cand spun tara asta, ma refer la tot, adica : locuri, oameni, politica, gandire, etc. Sunt mai multe aspecte, dar in principal cele patru enumerate mai sus. Mai puteti adauga voi, dar as dori parerea voastra in principal. Multumesc pentru raspunsuri!

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inapoiati, prosti, idiotenie - si rautate

| RAY a răspuns:

Sincer crede-ma ca nici nu stiu sa ma exprim ce specimene am vazut in Romania de 26 de ani de existenta nici nu va schimba cu nimic daca ma voi exprima, despre tara e o tara frumoasa cu aproape tot ce poate oferi natura,daca studiezi istoria romanilor vezi vedea ca in toata istoria e plina cu hoti, tradatori, oamenii inculti, ipocriti etc

toata aliantele Romania lea tradat in ultimi 400 de ani dovedind ce oamenii de cuvant sunt pe aici,fetele sunt frumoase dar rup centura pe afara iar barbati rup buznarele stranilor si conturile bancomatelor,aud pe multi ca cica de vina sunt cei de sus nu de jos pana sus sunt oamenii de tot rahat asta e adevarul, de exemplu orasul meu Timisoara tot ce sa realizat s-a facut cand romanii erau in minoritate si ardealu la fel, se cunoaste faptul cum traiau romanii prin moldova,oltenia vs ardeal,banat nu ca erau alti romanii si pentru ca romanii erau in minoritate, uitate la Ungaria o tara mica, curata, putere economica, sa nu crezi ca sunt rasist toti romanii care le intarnesc care au fost pe afara imi spun ca romanii sunt unicati

| Drimmero a răspuns:

O tara frumoasa, dar plina de inculti si de ciorditori. Nimic nu merge bine aici...

| Florentina9210 a răspuns:

Tara e frumoasa. Oamenii o strica. Am uitat de simtul civic, de bun simt, de respect. Acum fiecare e pentru el. Ii dam in cap lui vecinu' sa o duc eu bine. Ceva de genul.
Am fost si prin strainatate, nu se compara nici locurile si nici oamenii. E diferenta mare intre noi si ei. Acolo, daca mergi pe strada si te intalnesti cu o persoana, te saluta. Aici daca te intalnesti cu o persoana si sa fie si cunoscuta, intoarce capul. Sunt mai civilizati. Isi dau interesul si medicii sa faca o treaba buna, nu ca aici, stai cu banu' dupa ei si fac treaba de mantuiala.

| KodrutZ a răspuns (pentru Florentina9210):

In ce strainatate ai fost tu si te saluta oamenii pe strada? Asa si la noi la tara in cele mai multe locuri te saluta lumea pe strada desi nu te-au vazut in viata lor.
Civilizatia pleaca de la fiecare dintre noi. Eu uneori sunt singurul de pe strada care stringe mizeriile de pe jos si le duce la cosul aflat la doi metri. Se uita lumea ciudat la mine, mi se rupe. Nu sunt cum sunt pentru altii, ci pentru mine.
Legat de medici, tot de la noi pleaca. Oare cum de eu am intilnit numai medici de nota 11+, inclusiv la stat? Da, sistemul e de porc, multe asistente sunt niste vaci cu cabina, dar hai sa nu mai cintam in struna presei si sa aruncam cu noroi in cine nu merita.

Ca sa incheiem, de politica nu am nici o parere, fiindca ar fi prea mult si nu merita. Exista fuga dupa ciolan, nu politica.
Gindire? In mare parte, deloc sau de ev mediu.

| Florentina9210 a răspuns (pentru KodrutZ):

1. Am fost prin Turcia si Germania.
2. Nu toti sunt ca tine.
3. Nu stiu unde ai gasit tu medici de nota 11+ dar eu am avut ''norocul'' sa dau doar de incompetenti. Se laudau pe net ca fac, ca nu stiu ce.
Eu am avut o problema pe care as fi vrut sa o rezolv in tara, sa dau cateva sute de euro nu mii cat am dat in strainatate. Dar nu imi pare rau, deoarece aici oricum faceau treaba de mantuiala, cum am mai spus. Eu spun din ce am trait eu, nu arunc in nimeni cu noroi. Nu zic ca nu sunt medici buni si aici, dar eu inca nu i-am intalnit.

| KodrutZ a răspuns (pentru Florentina9210):

1. Daca ai fost ca turist si nu ai trait pe acolo, de regula compari zone turistice cu zone naspa de la noi unde nu ajung turistii. Nu zic ca e problema ta, e ceea ce cam orice om face din reflex. Eu daca compar Iasul cu Milano, compar zona de rahat in care locuiesc si problemele orasului per total cu ceea ce am vazut acolo in cateva zile ca turist.
2. Important e sa incerci sa ii schimbi pe altii si nu sa devii porc la rindul tau ca "oricum nu conteaza".
3. Iasi. Si la stat, si la privat. Chiar unde ar fi de comentat, problema a fost de organizare si nu de competenta a medicului.

| Clorox a răspuns:

Locul asta medieval este tara? laughing
Daca da, este o tara de tot rasul, din toate punctele de vedere! Nu vad nimic pro la Romania, poate doar peisajele...

| UzOm a răspuns:

O țară ce se îndreaptă spre dispariție. Azi Johanys provoacă Rusia la summitul NATO de la Varșovia, mâine un parlamentar fură o fabrică, poimâine pleacă Udrea la Paris din banii cetățenilor, peste 3 zile, Ponta dă milioane de euro din bugetul statului pentru propaganda PSD, iar peste 4 zile, se trezește Dorel din parlament cu propuneri și schimbări ce vor avea loc prin 2020, când deja țara se va scălda în rahat. Mentalitate de ciobănaș legionar pe față, iar pe la spate hoț fără scrupule. Acum știi și tu cum este, așa parlament, așa popor.

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

La alegeri prezenta e de sub 50% de regula. Adevaratul popor nu e ala care voteaza.

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

Cei care votează sunt bătrânii nostalgici de comunism. De aia s-a ajuns ca PSD-ul să aibă o putere așa de mare în țară, excluzând faptul că s-au votat singuri între ei. Știu foarte bine că aia a fost o lovitură de stat, coordonată de "mâna dreaptă a lui Ceaușescu", Ion Iliescu și ajutat de către străini. Să nu-mi zici că ăia care s-au revoltat erau mineri că mă apucă râsul. Minerii o duceau cel mai bine pe vremea aceea, deci nu văd cum s-ar fi putut revolta. Indivizii respectivi nu arătau a mineri deloc. Ca să nu mai zic că nici restul civililor care au participat, nu mi se păreau a fii românași, ci mai degrabă străini. Iar CEAUȘESCU nu a ordonat să se tragă în POPULAȚIE! Toate știrile de la TV pe tema asta sunt făcute ca să aburească populimea de la adevăr. Sincer și pe scurt, tot tărăboiul ăsta a fost făcut pentru a vinde țara pe bucăți la străini. Ce îmi confirmă teoria? PREZENTUL!

PS: Ce are populimea cu moarte lui Ceaușescu? Păi, este foarte simplu. Populimea și-a dorit de mult timp moartea sa, deoarece trăiau precum cei din Coreea de Nord în prezent. Dar aici să nu facem abuz asupra întregii populimi, ci doar a celor care vroiau să plece pe dincolo sau să "schimbe țara în bine", căci știm amândoi că eroii patriei, astăzi sunt în Dubai la soare și înjurând România printre dinți când se lovesc de privirile străinilor, care-i confundă cu "gypsy". Deci, din nou pe scurt, ce au vrut ăștia să facă, le-a făcut Iliescu.

PSS: Asta e doar o teorie de a mea. Sper că nu te-am supărat cu ea.

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

In principiu ai dreptate. Buba e ca sunt si destul de multi mai tineri care voteaza cu pesedeii, unii dintre ei chiar de la oras si cu studii medii-superioare. Important e ca astia care avem cit de cit habar ce si cum sa mergem sa votam.
P.S. Minerii nu s-au revoltat, ci s-au ocupat de aia care inca se revoltau prin 1990-1991 dindu-si seama ca democratia fix democratie nu e.
P.S. 2 Se traia mai bine ca in Coreea de Nord. Gindeste-te ca in CdN in ultimii 30 de ani au murit MILIOANE de oameni DE FOAME. O fi fost mai toate alea pe cartela, magazinele cam goale, dar de foame nu se murea.

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

Am spus despre Coreea de Nord în prezent, nu și cu tot trecutul său. Din câte am mai citit, am observat că la ei se cam rabdă foame, dar nu până la moarte. Oricum ai dreptate, se răbda și pe la noi foame, dar importat era că nimeni nu murea de foame.

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

Si in prezent e jale. La noi agricultura de voie-de nevoie mergea. La ei e si terenul de asa natura ca fac foamea, si cum importuri mai nimic ca embargouri si presedinte dilau... rezulta ce rezulta. happy

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

Rezultă că și ei ca noi în trecut, folosesc militari pe post de țărani. big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

Da, doar ca ei au de nspe ori mai multi militari ca noi. Si o agricultura cu mult inapoiata fata de ce aveam noi in anii '80.

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

Eee, lasă că și la ei în maxim 20-30 de ani, se întâmplă ceva asemănător la noi. Ori se suie China sau Coreea de Sud peste ei. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

Nu. China are nevoie de ei ca zona-tampon cu bazele americane. Coreea de Sud fara americani ajunge la razboi de durata cu ei, chiar daca e net superioara tehnologic.

| TheSeventhSin a răspuns:

O tara are si o cultura deosbita,una diferita fata de celelalte ca sa-i poti spune asa.
Aici in Romania o tara frumosa dar saraca pentru ca s-a furat mult si inca se fura,iar in cativa ani o sa fie ca desertul Sahara.
Iti dau de exemplu Franta care are o economie foarte buna dupa parerea mea,de ce?
Pai in Romania oamenii iti dau in cap pentru ca le e foame si n-au locuri de munca desi poate ei vor sa se angajeze nu pot din cauza celor care stau la putere.
Acum chiar si cu bac si facultate vezi o gramada de someri, iar in franta toata lumea are bani salariile sunt foarte mari iar fiecare francez is permite un concediu unde vrea el iar in fiecare duminica merg la restaurante.
Stiu asta pentru ca am rude acolo.
Daca Ceausescu nu murea ajungeam departe cu tara mai mult ca Franta pentru ca tara noastra era foarte bogata.
Pe el l-au omorat cand a scapat el de datorii la alta tara iar apoi au pus mana pe tara presedintii anteriori.
Deci problema la jafuri si crime pentru bani in cele mai multe cazuri.
Plus ca noi romanii nu avem o mentalitate foarte buna, ne doare undeva de altii si facem totul pentru noi.
Mie unul mi-ar fi placut sa ma nasc undeva prin Asia, probabil in Japonia sau Korea.
Acolo imi place modul lor de a fi, sunt buni foarte igienici nu fura cu toate ca intr-o livada de mere exista si mere stricate asa ca exista si pe acolo crime/violuri/jafuri dar mai putin presupun eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Daca Ceausescu nu murea ajungeam la draq ca o luase pe ulei de la idiotii din Coreea de Nord.

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

O luase, nu o luase, el a vrut să scape țara de datorii. Oricum nu trebuia împușcat! Asta denotă ce popor suntem și vom fi pentru totdeauna.

| KodrutZ a răspuns (pentru UzOm):

Ce popor breh? Aia a fost LOVITURA DE STAT! In decembrie 1989 nu au manifestat impotriva regimului nici macar 2% din populatie. In orase ca Bucurestiul sau Timisoara, gindeste-te ca dintr-un bloc de 20 de apartamente ai avut maxim 1 sau 2 oameni in strada. Asta ti se pare tie revolutie? Plus ca nu poporul l-a impuscat. Poporul nu a avut absolut nimic de spus in chestiunea impuscarii.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Si mie mi-ar fi placut sa ma nasc in alta tara, spre exemplu SUA, sau Japonia. Astea sunta tarile mele preferate.

| UzOm a răspuns (pentru Mayhem666):

Și ce te oprește să mergi în țările respective? Și eu voiam să mă nasc pe Marte acum milioane de ani, dar nu am avut norocul.

| MissADEEL a răspuns:

Având în vedere că trăiesc în străinătate (nu de mulți ani, dar de suficienți), o să îmi spun și eu părerea:
1. Locuri - superbe. România este o țară cu atracții turistice superbe. În țara în care locuiesc acum găsești așa ceva, dar nu se compară cu România. Totuși, sunt mai curate acele zone decât în țărișoara noastră.
Oameni - mentalitate pesimistă, negativistă, prea critică și respingătoare, „fiecare pentru el". Ar trebui cultivată o mentalitate mai deschisă și cooperantă, ar ajuta mult mai ales la un loc de muncă. Spiritul acesta individualist nu e bun.
În plus, se pune mult accentul pe productivitatea muncii, nu pe om în sine. De exemplu - cât timp ești un om productiv/vrei să devii productiv și cumsecade, noi te ajutăm să evoluezi, chiar dacă ai un handicap, să zicem.
Politică - clar nu prefer atitudinea politicienilor români, dar nici cea mult prea tolerantă, tip Merkel sau Cernea. M-ar mulțumi un echilibru pe care încă nu l-am găsit. Mai mult de atât nu pot spune, consider că e bine să am o opinie documentată când vine vorba de politică.

| KodrutZ a răspuns (pentru MissADEEL):

In principiu, jos palaria! In sfarsit un roman care traieste afara dar nu arunca cu noroi. Totusi, traind afara, unde presupun ca mai tot omu' are niste drepturi care i se respecta, indiferent de religie sau ce face in dormitor... ce ti se pare "prea tolerant" la atitudinea lui Cernea? Legat de Merkel, aia nu e toleranta, femeia e in cursul executiei unui plan diabolic. Cine e in spatele ei si cam care e scopul final, asta deja e prea mult de imaginat macar.

| MissADEEL a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, nu sunt homofobă sau rasistă, dar consider că ajunge să se dea o atenție mult prea mare acestor două subiecte de câțiva ani încoace. În prinicipiu, am văzut atitudinea lui Remus Cernea și mi-a plăcut, e superior multora din politică, dar faza cu delfinii e dusă foarte departe, de exemplu, iar persoanele atrase de același sex/transsexuale sunt oameni ca și noi, dar nu cred că ar trebui să ajungă ceva care să fie o calitate de care să fii atât de mândru (cum nici heterosexualitatea nu ar trebui să fie). Bun, le luăm apărarea când e cazul, informăm lumea de ce nu prinde bine să fii homofob, dar menajarea exagerată nu îmi place, e vorba de un exces.

| KodrutZ a răspuns (pentru MissADEEL):

Pai nu e vorba de mindrie. La noi e un subiect inflamat aiurea pentru a nu se inflama cele cu adevarat grave. Ca esti gay sau nu, e o chestie personala care nu ar trebui sa fie mare fis. La o adica poti sa fii prieten cu cineva fara sa te doara capul de ce orientare sexuala sau religie are. La fel cum e cu vegetarienii. Nu ma deranjeaza cu nimic, atita vreme cit nu ma freaca la duda ce groaznic e sa maninci animale.
P.S. Multi il stiu pe Cernea ca aparatorul drepturilor homosexualilor/ateilor, dar ignora faptul ca e printre putinii care se zbat sa aduca la atentia opiniei publice bataia de joc din parlament (comisii fara membri, 180 pe lista de prezenta si maxim 30 in sala, etc).

| Drimmero a răspuns (pentru KodrutZ):

Ala ascunde incompetenta tarii prin subiectele astea de 2 lei si 3 parale. Atitudinea unora ca el, alimenteaza ura de cele mai multe ori, vrea sa scoata in evidenta ca daca esti nu stiu cum e normal si esti superior, cam asa ceva...

| Drimmero a răspuns (pentru MissADEEL):

Exagereaza in prostie!

| KodrutZ a răspuns (pentru Drimmero):

Cine breh, Cernea? Nu, el acopera o plaja larga de subiecte, doar ca presa e de vina. Pai daca eu zic o data ca merita homosexualii drepturi, o data ca rahatul ala de catedrala a bintuirii si finantarea bor de la buget nu sunt ok, si de mii de ori ca parlamentarii sunt niste hoti nenorociti care isi bat jos pe fata de cei care ii platesc, ce crezi ca va scrie presa despre mine zi de zi? Ca sustin pidosnicii si ca am ceva cu biserica, nu ca incerc sa trezesc opinia publica la cum si-o bat astia de fruntea lor.

| Drimmero a răspuns (pentru KodrutZ):

Orice om isi are parerea, dar eu nu l-as apara pe l,i,n, g, a, u, l ala

| KodrutZ a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e vb de aparat, e vb de ce face. Mai zi macar vreo doi care iau pozitie apropos de prezenta cu mult peste liste sau bataia de joc de pe la sedinte.

| 0Alexander0 a răspuns:

O tara ramasa in urma la tot, infrastructura, mentalitate, sanatate, educatie, drepturi, politica. Dupa cum merg lucrurile acum, prezic ca va mai dura multi ani pana sa rezolvam ceva.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Dupa ce mi-am omorat jumatate din viata incercand cu adevarat si luptand sa schimb ceva, cred ca o sa-ti dau un raspuns.Ca adica, stii, nu-s multumit, sunt scarbit si visez la merituoasa viata macaronara.
Comparatii peste comparatii cu alte tari cand unii nu suporta gandul ca trebuie sa existe si tari de sacrificiu.
Roamnia e superba si na, nici eu nu pot da oameni ca exemple. Poate pe Aurel Vlaicu in momentele cand era considerat troll."ha! ce idiot, vrea sa zboare, lol trebuie' sa postez asta in toate crasmele."