| anonim_4396 a întrebat:

Sunt eu singurul care nu suporta atunci cand unele persoane folosesc acesti termeni "bă", "mă", "fă", sau mai sunt si altii care nu suporta asta?

38 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nici eu nu suport acesti termeni, dar mi-a placut cand soacra-mea, o femeie autentica de la tara, vrind sa ii dea sotiei mele ceva, a strigat-o simplu "Hei, fa, na!" Trebuie sa recunosc ca a fost cel mai eficient mod de comunicare. Scurt si cuprinzator! happy

| floresdemayo a răspuns (pentru cristi202):

Ahahaha! ))
Simpatică soacră...

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

happy happy happy

| RAY a răspuns:

Rebuturile sociale folosesc termene pentru a da impresia ca sunt superiori, eu nu sunt uimit sa spun asa daca asta e nivelul educatiei asta e

| Drimmero a răspuns:

Astea-s nimicuri pe langa perlele zise de altii!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să vezi cum e, dacă mai adaugă un apelativ lângă cele înșirate, unul ca pe stadion. ))

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Pe stadion nu se injura,, se mai si sustine echipa iubita! Mentalitatea din Occident ti-o spune!

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Nu doar se injura*

| floresdemayo a răspuns (pentru Drimmero):

Și aici, la fel. Dacă i se adresează cu"bă/fă/mă" iubitei(-ului), nu înseamnă că nu o/îl iubește! Dar mediul în care trăiește, anturajul, unde probabil, se încurajează limbajul vulgar, îl influențează considerabil. El receptează și transmite mai departe. E încurajat și de faptul că i se permite această adresare. O mică observație, probabil, îl făcea să fie mai atent la limbaj. Sunt interjecții care nu fac cinste vorbitorului. Ei sunt conștienți că nu se adresează elegant, dar expresiile/limbajul adoptat li se pare mai cool, mai "de gașcă". Și dau doar un copy/paste, atunci când aud un alt argou…

| Drimmero a răspuns (pentru floresdemayo):

Foarte bine spus,, domn'soara!

| T0T a răspuns:

La cum se vorbește astea sunt ultimele lucruri care să te deranjeze.

| J0B0MAT a răspuns:

Pe mine nu mă deranjează (şi eu le folosesc).

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu îmi spune că dacă te fac fă e în regulă.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Nu îţi spun, bă.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Bine, fă.

| DoarBogdan a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ce faci mah?

| J0B0MAT a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bine mah.Şi eu pe aici.

| Florentina9210 a răspuns:

Eu nu suport taranii de genul!

| untu a răspuns:

Nici eu nu suport de asa ceva cand vorbeste asa de urat,in loc sa-mi se adreseze cu,,va rog'',, multumesc frumos'' si sa-mi spuna pe nume cu politete, sa vorbeasca frumos cu eleganta, dar ast inseamna buna crestere, buna maniere si buna educatie!

| Sociopat a răspuns:

Nu stiu ce poate fi atat de deranjant la "ma" si "ba". "Fa" inteleg dar alea doua chiar nu-mi dau seama.
Then again...
Esti un weeaboo special snowflake deci n-are rost sa stiu motivul pentru care pe tine te deranjeaza ceva atat de inocent si banal.

| Deaad a răspuns:

"fa" cine dracu mai spune?

ba si ma sunt normale.

Stii, ba?

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Eu acum. xD

| Divy a răspuns:

Le suport că și alți mă suportă când greșesc, că nu îmi plac e cu totul altă poveste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă ma irita in ultimul hal, mă imi e indiferent si bă este extrem de uzat la mine dar nu mi se pare ceva nepotrivit mai ales ca il zic pe un ton alintat si de regula e " ce faciii băă" si sar in bratele persoanei respective.laughing

| Iunix a răspuns:

Există cuvinte mult mai deranjante, astea sunt nimicuri.

| RorySan a răspuns:

Nu esti singurul.Ma enerveaza cel mai mult acest fel de a se exprima.Dar numai asta se aude la mine in clasa si inca asta e putin.crying

| Mayhem666 a răspuns (pentru RorySan):

Stiu ce zici, te inteleg perfect, mai nou am mai auzit un nou fel de jignire pe care il folosesc cativa colegi de-ai mei, si ala ma enerveaza si mai tare decat acei 3 termeni de care spuneam in intrebare, dar asta e Romania, nu avem ce face, daca am avea si noi o tara ceva mai civilizata, cum ar fi Japonia, ar fi bine.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Și din cauza cui nu avem o țară mai civilizată? Nu tot din cauza românilor?

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Ba da, eu ce crezi ca tot ziceam? Eu la romani ma refeream.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Mă întreb de ce acolo se poate și la noi nu? Eu cred că dacă chiar se voia și se punea accent pe educație mai mult aveam și noi un popor mai civilizat. De la educație pleacă toate iar educația e distrusă și la pământ.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Sunt de acord cu tine!

| Andreeaioan115 a răspuns:

Sincer si pe mine ma enerveaza enorm, nu esti singurul

| Mayhem666 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ma bucur ca nu sunt singurul!

| FabianelSHAF a răspuns:

Cred că nu ai trecut pe la mine prin clasă, dacă "bă, mă, fă" te deranjează laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru FabianelSHAF):

Ma deranjeaza, cu toate ca le aud zilnic, dar mai mult aud "bă" si uneori mai aud si "mă", dar "fă" nu prea aud, desi uneori se mai intampla sa aud si asta. Urasc atunci cand cineva in loc sa imi strige numele, ma striga "Băăă!"

| Dontsaygoodbye a răspuns:

Și eu folosesc "mă", deci nu mă deranjează așa mult.

| flarn a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza asta, AnimeLover95.

| Nuexistadreptate a răspuns:

Mi-a venit in minte o fraza dintr-un serial. Era you're such a girl. Se potriveste perfect.