| anonim_4396 a întrebat:

Va vine sa credeti cat de nesimtiti pot fi unii oameni? Plecasem azi spre gara si in timp ce mergeam pe drum, am vazut doua femei in jurul varstei de 40 de ani ca mergeau pe strada, iar una dintre ele avea ceva in mana si avea privirea tintita pe un cos de gunoi, iar cand se apropie de el, arunca ce avea in mana, fix in spatele cosului de gunoi. Adica, gura cosului de gunoi era in partea cealalta, iar ea in loc sa se opreasca si sa arunce gunoiul in cos, ea l-a aruncat fix in spatele cosului, asa din trecere. Imi venea sa ma opresc si sa o pun sa ia gunoiul de pe strada si sa il arunce acolo unde trebuie. Voi ati mai vazut astfel de persoane needucate? Ce ati fi facut daca erati in locul meu?

36 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Romania la partea de a arunca la cosul de gunoi este prapad, daca nu se va baga o lege de sa-i usture pe romani la buzunar, nu vor invata sa aiba respect.
Daca as fi vazut pe cineva i-as fi atras atentia sincer si i-as fi dat un exemplu, intr-o zi ne vom trezi si vom inota printre gunoaie, nu vom mai putea sa ne plimbam normal pe strazi sau parcuri.

| T0T a răspuns:

Am văzut destul de des astfel de animale, și mă apucă nervii când le văd. Nu sunt genul să facă observații că nu vreau să mă bag în scandaluri însă a fost odată când o vacă grasă care stătea în autobuz și-a aruncat pachetul de la mac pe ușă când s-a deschis ușa. Să o vezi pe nesimțita aia grasă, o durea fix în ***, tolănită pe scaunul ăla, nu avea nicio treabă. Atunci vorbeam la telefon și având nervi am vorbit mai tare de nesimțita aia. Că m-o fi auzit sau nu, problema ei. O nesimțită ce m-a enervat era aia de la poștă ce îmi aducea alocația. Deși obligația ei era să mi-o dea în mână, ea tot lăsa bilet ca să stau eu la coadă 100 de ani pentru că vaca nu poate urca scările și asta pentru că eu nu îi lăsam ciubuc. Am văzut-o în tramvai și am zis și atunci ceva de ea, eram cu maică-mea. Totuși dacă mi se atinge limita pot să răbufnesc. Sunt multe cazuri care chiar m-au enervat. Și crezi că aceste specimene cu care avem contact direct sunt singurele așa? Să ne uităm la conducere, la politicieni care sunt la fel de nesimțiți. Să ne uităm la hoții de păduri care nu au nicio jenă, banul să iasă. Ce oameni sunt ăștia? Toată scârba pentru ei o am.

| Superior a răspuns:

Nu exclude posibilitate ca cosul de gunoi sa fi fost plin happy Si eu fac asa daca cosul de gunoi e foarte plin (mno, cum naiba sa-l bagi daca din cos iese o piramida de gunoi happy ).

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Se vedea ca, cosul de gunoi nu era plin, plus ca aia a aruncat gunoiul in spatele cosului, deci l-a aruncat inainte sa se uite daca e cosul plin sau nu, si l-a aruncat asa din mers, nu cred ca avea intentia sa il arunce in cos. Mai mergea si ca o diva, deci nu parea o femeie needucata, dar aparentele inseala.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Tocmai aia e ideea,"diva" traieste cu impresia ca exista sclavi pentru aia (REBU, oamenii cu bun simt) si nu-i pasa. Trebuia sa o tragi de par, daca era grasa sa-i pui un carlig pe fund happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

LOL, nu era grasa. Sa o trag de par? Nu am ajuns chiar in halul asta, sa trag oamenii de par pe strada pentru ca nu arunca gunoaiele unde trebuie. Chiar nu aveam chef sa primesc o injuratura si eventual un sut intre picioare daca faceam asta, LOL.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

"Sa o tragi de par", vorba vine....adica sa-i zici vreo 2. Aia cu carligul e pe bune happy

| PersonajFictiv a răspuns:

Fac parte din oamenii aia care strica societatea.
Niste primitivi.

| BlackRose03 a răspuns:

Nu prea ies din casa, dar când o fac nu sunt atenta la cei din jurul meu.Stiu ca sunt mulți oameni fara educatie, nu doar in Romania ci si in strainatate, dar incerc sa ignor gesturile acelor "oameni". Decat sa ma enervez si sa imi bat capul degeaba cu ei mai bine trec mai departe.Trebuie sa accepti ca asa sunt majoritatea oamenilor. Daca nu arunci gunoaie pe unde apuci ii barfesti pe altii, daca nu barfesti fumezi, daca nu fumezi te imbeti etc etc.
Lumea se indreapta catre distrugere si continuam sa facem greseli desi stim care sunt consecințele.
Nu ne vom schimba vreodată...
Acest comportament nu tine doar de educatie, am întâlnit "oameni" cu carte lipsiți de suflet sau maniere.
Accepta si ignora daca vrei sa fi fericit, oricum nu poți schimba ceva.
P.S: Si tu stai in Brasov? laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu locuiesc in Brasov, fac facultatea acolo, dar plecam acasa azi asa ca ma duceam pe jos la gara, asa mai profit si eu de ocazia sa mai fac miscare, ca prea stau toata ziua in casa. LOL.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

La ce facultate mergi?

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Asta este un secret. O sa-ti dau un indiciu, profilul meu are legatura cu design-ul.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

In Brasov e o facultate de design pe o colina...am ghicit? laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Si mai stiu ca facultatea despre care vorbesc este in cadrul Universității Transilvania si afara sunt multe panouri solare.
Gresesc? laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Da este pe colina, acolo stau si la camin, LOL. Nu-mi spune ca si tu stai pe acolo? Esti studenta acolo? Facultatea nu e chiar de design, e de altceva, dar are si un profil de design, acolo sunt eu. Da, ai dreptate, afara sunt multe panouri solare. Sa nu-mi spui ca stii cine sunt, si ne-am mai intalnit pana acum.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nuu laughing
Am 14 ani, inca la scoala.Dar stau in Brasov si acea facultate e la nu mai mult de 400 m distanta de casa mea.O vad de la fereastra in fiecare dimineata.Merg acolo in plimbare o data la cateva zile, tatal meu e profesor acolo... laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Doar 14 ani? Am crezut ca esti mai mare. Serios? Profesor? Ce profesor, ca poate am avut sau am ore cu el?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

"Doar 14 ani? Am crezut ca esti mai mare. " Mi s-a mai spus... laughing
"Ce profesor"
Nu cred ca ai ore cu el, e profesor de limbi straine (franceza-spaniola).

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu fac nici franceza si nici spaniola, LOL. Am facut engleza in primii 2 ani, dar era profesoara, nu profesor, deci ai dreptate, nu am ore cu el.

| Drimmero a răspuns (pentru BlackRose03):

Ceva imi spune ca esti un pui de stalkerita, asa e?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

WOW, ti-ai schimbat poza. Nu credeam ca o sa mai apuc sa vad ziua asta cand iti schimbi poza. Desi, tot cu arsenal este.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Fiecare cu pasiunile lui,, Arsenalul e una de care se bucura o masa mare de oameni.
Am zis sa fac si eu o schimbare, prea mult am stat cu avatarul ala

| BlackRose03 a răspuns (pentru Drimmero):

Nup.e doar o coincidenta.winking

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai si o masa mare de oameni din toate colturile pamantului se bucura de anime-uri, deci da, fiecare cu pasiunile lui. Mie inca imi place poze pe care o am acum, dar peste ceva timp o sa o schimb si eu cred. LOL.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu se compara cele 2 domenii niciodata!

| reihiuke a răspuns:

M.as fi dus, as fi luat gunoiul si l.as fi pus in cos

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu veneam de la o activitate cu niste colege si ele nici macar nu s-au deranjat sa se uite dupa un cos. Cand le-am atentionat se comportau de parca ar fi facut ceva cool. Nu inteleg ce mare chestie e sa cauti un cos de gunoi. Asta e nesimtire pura.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexul99 a răspuns:

Nu prea ai cum sa educi romanu`, de ani buni incearca multe lume si e in zadar.
Lasa-i sa faca ce vor, daca de fiecare data cand as vedea astfel de situatii (zilnic) m-as enerva atat de rau, cred ca as muri in cateva saptamani de nervi. laughing
Dar a inceput sa nu imi mai pese. Oricum nu o sa se schimbe nimic prea curand.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Tot ce poti face este sa fii tu un exemplu. Cand mai vezi astfel de cazuri, te duci si iei tu gunoiul si il pui la locul cuvenit.
Asta e lumea, lumina si intuneric. Trebuie sa inclini balanta spre bine big grin
Nu trebuie sa ne plangem, ci doar sa luptam! Pentru a avea o lumea mai buna, devenim exemplu si ne dam silinta pentru a schimba ceva big grin

| WangLouis a răspuns:

M-as fi dus la ea si i-as fi zis '' ma scuzati dar, ati scapat asta pe jos'' si ea ar fi zis '' nu am scapat-o, am aruncat-o'' si eu, '' atunci daca asa aruncati gunoaiele, ma tem ca cei 7 ani de acasa ai dumneavoastra au fost si ei aruncati in acelasi fel.''

| DroIja a răspuns:

Oameni răi, ce să mai!

Răspuns utilizator avertizat
| Denissu_Denis_2001 a răspuns:

Normal ca am mai vazut asa ceva, le pui sa ia de jos ce a aruncat cu tupeu ca altfel nu rezolvi nimic.