| Joanita a întrebat:

Hey TPU, voi ce parere aveti asuprs faptului ca banii aduc fericirea?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu iti aduc fericirea. Ci iti dau anumite posibilitati pe care altii nu le au.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii NU aduc fericirea, asta este realitatea si o sustin cu tarie, ca-i foarte reala si adevarata!

| Violleta2022 a răspuns:

Revin si-ti spun ca banii nua aduc fericirea nicioadata, fiindca cu banii nu poti cumpara sanatate si nici iubire i doar bunuri materiale care nu valoreaza nimic, atunci cand esti singur cu sau bolnav pe moarte.

Vestitul miliardar in dolari, Steve Jobs...de ce nu i-au adus banii fericirea? Ca avea carute intregi de dolari...dar a murit cu tot mormanul ala, de un amarat de cancer.

Pana nu te loveste o problema grava, nu realizezi ca banii NU aduc nimic, poate umplu burta pe moment si asta iti da o senzatie de bucurie, dar asta nu este fericire.

Adevarat, fericirea trece prin inima!
Sunt miliarde de oameni saraci dar fericiti, doar pentru ca iubesc, pentru ca au pe cineva drag alaturi, cu care impart bucata de paine, in toata saracia lor.

Pentru a fii fericit nu-ti trebuiesc bani sau bogatii ci o inima mare si darnica!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii sunt al doilea factor dupa sanatate care aduc fericirea. Sa fim realisti. Romantismul nu e pentru lumea moderna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta nu este un fapt.

| Drimmero a răspuns:

E cu dus si intors, trebuie sa ii ai ca sa beneficiezi de anumite facilitati, sa te hranesti, sa supravietuiesti etc. Sunt precum o cheie de acces la anumite lucruri care ti-ar declansa fericirea, nu ei aduc fericirea in sine ci actiunile pe care le faci cu ajutorul banilor.
Nu ii inteleg pe aia care toata viata alearga dupa bani si neglijeaza frumusetea vietii, la finalul vietii nu pleci cu absolut un leu din ce ai castigat, cu nicio masina, cu nicio casa, tot viermii te mananca asta daca nu iti e corpul ars in crematoriu. Sa nu mai zic ca in cazul in care esti grav bolnav, te afli intr-o stare vegetativa sau mai stiu in ce situatie medicala grava esti in momentul respectiv dar totusi ai miliarde in conturi nu te ajuta cu absolut nimic, ii ai de forma, sanatatea e ceva mult mai de pret decat orice suma din lume si cu siguranta sunt oameni care in momentul in care eu dau comentariul asta sunt bogati dar au o sanatate subreda si sunt tintuiti la pat dar ar da in secunda 2 banii pe care ii au in schimbul unei vieti sanatoase si sa se bucure din nou de viata.

| MafteieuSmecheru a răspuns (pentru Drimmero):

Inteligent raspunsul, bravo, drimmero, esti printre cei mai inteligenti de pe server, felicitari, tu ai vazzut oameni cu bani putini fericiti? adica 2000-3000lei? eu personal da.

| Drimmero a răspuns (pentru MafteieuSmecheru):

Exista si oameni care au alte prioritati in viata si stiu sa se bucure de ea chiar si cu putinul pe care il au, e o calitate sa zambesti cand situatia financiara nu e roza, chiar sunt de apreciat persoanele de genul.

| OldSoul a răspuns:

Daca esti obisnuit/obisnuita sa-ti lipseasca banii, atunci da, iti aduc fericirea cand ii ai.
Daca esti obisnuit/obisnuita ca banii sa nu fie o problema, s-ar putea sa descoperi ca fericirea nu sta in ei.

| Lioana a răspuns:

Banii aduc satisfactii. Fericirea ti-o faci singura.

| Emma30555 a răspuns:

Fericirea tine de noi, dar banii îți aduc avantaje, și dacă îți plac lucrurile materiale, te fac sa te simți bine

| VoidEternal a răspuns:

Iarna nu-i ca vara și realitatea e foarte reală... Asa-i Jasmina?

Pe foarte scurt, până la un anumit punct, da.

| StrongHeart a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, stiu, ci numarul lor.

| StrongHeart a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, sincer si in mod deliberat iti spun ca Dumnezeu aduce fericirea si Dumnezeu aduce sanatatea si Dumnezeu aduce banii, daca considera ca astea iti sunt tie de folos, vei avea parte, nu iti face probleme.
Amu' tu iti alegi ce iti doresti din astea toate, eu zic ca toate cu masura este cel mai corect si cel mai bine, dar daca incerci sa le obtii fara Dumnezeu, o sa te chinui si o sa te lovesti de obstacole.
Pentru ca banii iti pot aduce fericirea, dar ei in sine nu sunt un scop.
Daca crezi ca banii sunt scopul, o sa dai de multe probleme.
Been there done that.
Ti se deschid multe usi cand il accepti pe Dumnezeu ca ajutor in viata ta si asta nu inseamna sa faci parte dintr-o secta sau religie, ci sa stii ca toata viata e doar un moment care trece si nu banii sunt cei mai importanti, desi sunt si ei importanti, imi permit sa zic, chiar ca nici sanatatea nu este mai importanta decat Dumnezeu si decat viata de dupa moarte, viata spirituala.
Am vazut multi ca incearca pe cont propriu, dar dau in alte belele si tot ei pierd.
De fapt, nimic nu se poate fara Dumnezeu, pentru ca El e sursa.
Cautam iubire si avutie si implinire oriunde, doar la sursa nu.

| wildthing a răspuns:

Banii nu aduc neaparat fericirea, dar lipsa lor cu siguranta aduce nefericirea.

| iulia0514 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea dar o întreținhappy

| antimasonerie a răspuns:

Nu aduc dar o întrețin, fără bani in zilele de azi nu prea poți supraviețui și nici să fi văzut cu ochi buni.

| MafteieuSmecheru a răspuns:

Daca stii sa-i folosesti si esti sanatos,da dar nu in totalitate,e o mare piesa dintr-un puzzle,dar poti sa fii fericit si cu bani putini dar in schimb sa ai incredere in tine, relatia sa mearga bine, sa ai activitati faine, deci depinde de la om la om de exemplu si mie imi aduc fericirea dar in totalitate, asa functioneaza la mine.