| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Voi ce parere aveti despre medicii, asistentele si infirmierele care si-au dat demisia zilele astea? Mie nu mi se pare normal, adica asta e meseria lor pana la urma. Acum nu vor sa si-o mai faca. sad

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că asta le arată adevăratul caracter și pentru ce au făcut o facultate de medicină!
Pentru un post sigur, călduț, de unde dacă nu pică, cade, fără responsabilitate, fără să îi tragă nimeni la răspundere pentru malpraxis, culpă medicală.
Pur și simplu nu sunt dedicați meseriei, cei care fug, acum!
Gândiți-vă doar la medicii, asistentele, infirmierele de acum 100 de ani, de la ultima mare pandemie mondială, cum au luptat cu mâinile goale ca să salveze oamenii!

| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

''Gândiți-vă doar la medicii, asistentele, infirmierele de acum 100 de ani, de la ultima mare pandemie mondială, cum au luptat cu mâinile goale ca să salveze oamenii!''

Ai fost acolo? laughing Ai văzut cu ochii tăi?

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Iartă-mă, ți se potrivește porecla pe care ți-ai pus-o: supa de ceapă!
Nu am ce să comentez la o întrebare stupidă!
Faci parte din categoria numită "analfabet funcțional"!

| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

Și tu faci parte dintr-o categorie numită comunist cu băț în fund.

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Dar du-te nene tu si salveaza planeta

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

El e erou de canapea.

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Fac parte din generația crescută în comunism, cu cartea în mână, citind, documentându-mă, fac parte din generația fără internet, Facebook, Twitter, Wikipedia.
Fac parte din generația care trebuia să învețe ca să ia note, să ia un examen!
Fac parte din generația în care școala era școală și unde purtam uniforma școlară cu mândrie, respectam profesorii și oamenii în vârstă!
Fac parte din generația care nu jignea, fac parte din generația care dacă nu știa ceva mergea la biblioteca orașului, fac parte din generația celor 7 ani de acasă, care le lipsesc multor persoane actuale!
Iar, a spune că sunt "comunist cu băț în fund", dovedește analfabetismul din tine, căci acum 2 ani de zile s-a sărbătorit pe plan mondial un anume eveniment, iar toate televiziunile au difuzat documentare, inclusiv filme inedite din acea perioadă!
Gândește-te de 2 ori înainte de a scrie și a vorbi analfabetule!

| romeo78 a răspuns (pentru supadeceapa):

Erou de canapea ești tu tinerele!
Ai văzut un AK47, doar în filme!
Se vede din întrebările stupide pe care le pui erou de mucava!

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nene spui tatălui tău. Iar, eu deșteptule, sunt pompier în rezervă!
Măsoară de 2 ori cuvintele ce le scrii și spui erou de mucava. Și, să îl iei pe supa de ceapă, iar împreună mergeți la o bibliotecă și învățați Istoria omenirii!

| supadeceapa a răspuns (pentru romeo78):

Ai scris atât de mult ca să-mi spui că am dreptate? laughing Mulțumesc, aprekiez.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Au facut fac de medicina ca sa ia banu gros dupa, de aia s-au sacrificat atatia ani de scoala, unii si iubesc meseria dar cati? Arata mie in Romania cati nu iau spaga la o operatie! Sa vad si eu, si asa aflam cati au facut fac de medicina de drag.
Si care nu accepta daca ii dai. Ca nu cere, simti ca nu isi face treaba daca nu dai.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Trebuie să facă toți o facultate de drag, că așa zici tu? Daca tu crezi că cineva învață 10 ani ca sa ia șpagă... laughing))))

Cu ce te ocupi? Văd că toți ăștia de la munca de jos vorbiți de parcă medicii n-ar fi oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Programare de acasa, dar din pasiune, nu de bani, ca la vremea mea nu se platea bine, era un 200-300 dolari salariu prin 2000-2001. Am simtit ca astia imi e drumul adic tehnica de fapt. Cand era HC-90 adica calculatorul ala cu limbaj Basic in anii 90 nu stiam de nici o plata pentru programatori ca eram adolescent, dar ma atragea.
Altii fac de multe ori doar profesional ce e mai rentabil la remuneratie.
Cei care fac de placere, fac si daca au viitor profesional sau nu, ori daca au viitor, vor fi corecti.
Si asa un chirurg de ex are cam 2500-3000 Euro salariu! Deci poate sa nu mai ia si accepte spagi, ca un programator din 2200 E bani in mana traieste super bine.

Pai daca nu fac 11 ani pentru spaga (6 ani fac si 4-5 ani rezidentiat), atunci de ce din 100 medici, 98 iau si accepta spaga (chiar daca isi fac treaba aparent dara, accepta daca dai)?!
De ce nu vad si eu 20 medici care nici macar nu accepta cand ii dai?! Mai sunt ceva, dar din aia tineri la inceput, dupa aia se strica si aia.
Ca daca nu facea pentru cariera ar fi insemnat ca ar fi corecti, nu? Dar ei iau la greu.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Unde ai făcut tu statistica asta? laughing Ai avut de-a face cu 100 de medici în toată viața ta? De fapt, ai ajuns măcar la 20?

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai o tara intreaga o spune! Nu doar eu, nu am zis ca toti, dar cel putin 90 % hai sa zicem nu 98. Adica e generalizata treaba, ca daca erau 20 din 100 nu mai era generalizata, nici la 35 nu se generaliza.
Si oricum ar fi, faptul ca isi da demisia e nasol in primul rand si pentru ei, ca am zis ce o sa iasa.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

O țară întreagă spune că femeile care au avut mai mult de 2 parteneri îs cu-rve, că dacă faci un avort ești o criminală-monstru și că dacă speli duminica te bate Dzeu laughing Foarte relevant.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Înseamnă că o țară întreagă dă șpagă.winking Ce ne place să aruncăm vina într-o singură parte.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Acolo e clar ca nu este asa, e o tampenie sa zica asta, dar la medici e cam asa, oricat vrei tu sa zici ca nu. Dar asta e parerea ta si aia e.
Oricum nu e normal sa-si dea demisia, cand acum medicii sunt cei mai importanti de fapt, insa trebuia si astia sa ii protejeze, si ei sunt de vina.

Tu nu vezi ca o sa vina n oameni din afara? Trebuia sa faca ca base, sa nu ii primeasca si punct, le dadeam bani sa stea unde erau si sa nu vina.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si nu e asa? Nu dam? Arata mie om care a fost internat si n-a dat! Fie macar la infirmiere, asistente, dar si la medici. Fa tu un sondaj sa vezi, in toata tara.
Sigur ca sunt si cazuri in care nu s-a dat, este adevarat, dar putine.
DA, cam toata tara da spaga daca are contact cu spitalele. Asa e sistemul peste tot, e generalizat.
Bine, sa fie om de rand, ca daca e celebru, politician si altii normal ca nu da, ca le e frica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu am dat și am stat mult prin spitalewinking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis ca 100 % e asa, am zis ca majoritatea cazurilor doar, ai avut noroc inseamna.

| BlackMillFan a răspuns (pentru Mosotti):

De ce nu filmezi un medic care ia spaga si mergi in instanta cu el?

| BlackMillFan a răspuns (pentru Mosotti):

Dar studentii oare iau mita?

| Mosotti a răspuns (pentru BlackMillFan):

Studentii nu iau, si unii medici tineri abia iesiti medici nu iau, sunt mai corecti la inceput, exista unul care in 2004 vara a fost okey la neurologie la obregia, dar era tanar, acum nu stiu. Eu slava domnului pana acum nu am fost internat vreodata, dar daca as fi, iti dai seama ca de dinainte gandesc strategie de filmare si audio. Ideea e ca spaga se ia altfel, nu cere, nu-si face treaba si ii dai tu, in mod normal nu ar trebui sa accepte.

Insa eu nu mai merg in nici o instanta, il las pe moment (sa nu se prinde cine sau prietenii cui e autorul), iar dupa nu mult timp, pe drum asa "intamplator", i se pune sacu in cap si sti ce urmeaza. Cine se duce in instanta e un fraier ca nu se rezolva nimic. Iar dupa faza cu sacu anonim si avertisment ca daca mai face, va fi mai rau, iti zic eu ca nu va mai face. Asa merita astia care treg pe oameni.
Una ca politia daca nu are dovezi nu poate face nimic asa cum se intampla in toate cazurile de batai anonime cu sacu in cap.
A doua, oricum este, legea ar interveni dupa ce fapta se intampla, deci nu e prudent sa riste.

Si asta valabil si la profesorii care terorizeaza copii, cand vad pe aia care-i reclama ma ia rasu cu lacrimi, cand stiu ca nu aia e solutiunea, dar sigur, si pentru elevi care terorizeaza profesori sau alti elevi. Eu am un "defect", sunt ultraom cu oamenii si ultra porc mizer cu porcii, pentru ca unde nu este duritate, e haos.

90 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sobolani iresponsabili

| romeo78 a răspuns:

Mediafax: 231 medici din Romania şi Bulgaria au fost angajati de Austria luni, confirmă autorităţile.
https://www.mediafax.ro/......e-19038661
Pentru toți cârcotașii, priviți ce fac în realitate cadrele medicale din România și Bulgaria.
Dar, mai ales, cele din România!
Aruncă cu fumigene, dar pe furiș pleacă în străinătate! Deci, care le plâng de milă, de fapt au un motiv perfect pentru o demisie și plecare spre salarii mari!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Scrie chiar acolo ca nu sunt medici domnu care merge la biblioteca dc citesti doar titluri

| Drimmero a răspuns:

Incompetenti si lasi!

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Nici cu conditiile din tara asta si din lume nu mi-e rusine, tinta principala sunt medicii, am o cunostinta de familie si mi-a spus cu maxima sinceritate ca perioada asta medicii sunt vizati,, nu e medic in Romanika, nici acolo conditiile nu sunt foarte bune, nu sunt protejati mai deloc medicii dar tot nu renunta in batalia asta. Tot respectul pentru medicii care se lupta pana la final si duc tot greul, trebuie rasplatiti, cat despre cei care isi dau demisia, cred ca nu mai trebuie sa spunem alte cuvinte, se vede caracterul lor/

| Mosotti a răspuns:

Normal ca sunt niste lasi, ei trebuiau sa tipe sa lupte sa fie protejati, sa nu lase managerul sa iasa fizic de acolo pana nu suna sa se rezolve, nu sa fuga ca lasii, cand au luat bani de la oameni spaga le-a placut, au stat acolo, si isi si bateau joc.

Am mai zis, si pe vapor capitanul sare ultimul, ramane acolo in caz de nenorocire, ca fara el, se pune si el in pericol pana la urma dar si pe altii.
Bun, pleaca lasii acasa, okey, pana acum isi salveaza viata pe care nu ar mai trebui sa o aiba dat fiind ca au tras pe oameni ca sa-i trateze cerandu-le bani.

Sa trecem la pas doi: Fara ei se va impanzi agresiv totul.
Economie nu porneste.
Lumea nu va mai avea bani.
Vor iesi in strada cu milioanele si ne va ataca la drumu mare, politia si armata va ceda.
Vor muri de foame si lasii, isi vor lua bataie de la derbedeii care abia asteapta sa isi puna in fapta agresivitatea chiar si daca nu fura, intra in casele lor si le rupe gura, mai ales daca afla ca au fost medici si asistenti care au tras pe oameni! Vor lua omor si de la hotii care vin la usa, vor sparge usa sa le fure luxul in care stau pe banii oamenilor bolnavi de ani de zile.
Asistentele vor fi violate in masa fortat probabil, si mai ales daca se afla cine sunt, ca in oras se stie de multe ori de medicu ala, doctorita aia, va dati seama ce vor pati.
Poate chiar de niste oameni pe care ei au tras ca ii cunosc.
Violati, batuti, furati, fara alimente, foarte bine tati.
Utilitatile vor pica toate, vom fi ca in jungla.

Asta vor? Okey! Deci asa prosti sunt ca nici nu se gandesc la pas 2. De plecat nu mai pleci afara, ca daca vor fi infectati enorm de multi, nu te va mai primi nimeni. In timp ce la ei medicii luptau chiar daca s-au infectat unii, la noi va fi izolare internationala.
De fapt si eu abia astept sa pun mana pe un medic din asta sau asistenta, vor avea o surpriza "placuta". 10 pumni ca trag pe oameni, si 20 ca au fugit si am ajuns in jungla.

| Mosotti a răspuns:

Maaama ce ma bucur, e posibil ca la medicii ce au renuntat sa li se retraga dreptul de practica ca in Italia. Asa le trebuie.
Am auzit la TV ca unii se duc, ca stiu ca au o datorie de facut si stiu ca e nevoie de ei acolo, bravo lor, dupa pandemie enjoy spagi mai departe, dar macar isi fac treaba acum, ca poate de asta vin pentru ce va fi dupa, e altceva, dar acum pare ca i-a apucat devotamentul. Si aia nu s-au dus asa aiurea, se protejeaza sigur, ceilalti nu au mai vrut pur si simplu sa stea, ca nu le mai pica zecile de mii lunar, si nu se mai merita.

Ca daca nu mai ai voie sa profesezi ai pus-o, mai ales sa cazi din lux in rahat financiar, ca trebuie sa iei alt job de rand, si cum nu stie mai nimic altceva, na, o sa ia si ei salarii mai mici pe unde s-or duce, de se roaga sa fi disparut mai bine, nu e asa usor sa cazi din puf jos dupa 10-20-25 ani sa zicem, e o mare trauma, ei nu s-au gandit, au gandit ca prostii pe moment, unii vor face soc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Doamne ajuta sa li se retraga dreptul de practica si la astia din Romania, asa le trebuie!

| Simpatic a răspuns:

Medicii care pleaca acum sunt la fel ca soldatii care dezerteaza pe timp de razboi, in ambele cazuri cand era bine si frumos banii veneau nu era stres!
Dar fiecare e liber sa faca ce vrea, nici vina lor nu o vad. Nu-s obligati sa se infecteze din vina unor chinezi nenorociti care cine stie ce experimentau, arme biologice sau mai stiu eu ce!
Pentru situatia asta eu nu vad decat un vinovat Guvernul nostru ca nu a luat niste masuri fiabile ca toti sclavii (si ma repet) care s-au intors din tarile atinse de infectie sa nu fi fost bagati direct in carantina!

| anonimg a răspuns:

Nu trebuiesc judecati asa. Sistemul medical este aberant in multe cazuri, si te impiedica sa iti faci meseria. Si cand ma refer la sist, ma refer la oameni cu functii in politica dar si in spital. Unii sefi sunt chiar aberanti.
Adica cum poti sa ai grija de un bolnav fara sa ai materiale de protectie? Pai salvezi pe unul dar te omori si pe tine si alti pacienti. Dupa parerea mea, toate panaramele de oameni au ajuns cu functii in sistemul medical (posibil pe timpul psd-ului), dar si in politica.
Juramantul medical, ca si cel al casatoriei -si orice alt juramant- este valabil cat timp este sustinut de toate partile implicate.
Nu medicii sunt de vina, ci guvernul tarii, sefii, managerii si directorii spitalelor. Toate spitalele sunt infecte; dar aste nu este treaba medicului sau a asistentei, ci a guvernului tarii, a sefilor si managerii spitalelor.
Cand un medic vede ca celelalte parti implicate in juramant nu isi face datoria, nici pe el nu-l mai trage inima sa isi faca meseria. Pana la urma, toti sunt sub juramant.
Daca vezi ca patronul tau si alti sefi sunt nebuni, mai poti sta sa lucrezi in firma respectiva? Normal ca pleci de acolo. Sau cum este cand sefii preseaza muncitorii sa lucreze cu o singur mistrie, si aia de pe timpul comunismului? Normal ca in felul acesta juramantul se transforma in blestem.

| Wr3nch a răspuns:

Mie mi se pare ca e corectlaughing Orice om poate sa renunte la jovb oricand daca crede ca ii ajung baniilaughing

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Si pana cand le ajung banii? Au renuntat la viata luxoasa din spagi care revenea dupa ce trece pandemia la care ar fi ajutat ei, si sa vezi cand si-o iau si ei sa ii vad atunci.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa nu generalizam ca nnu toti iau spagi. Si de vina e cine cere nu cine da. Daca la romanasi nu le placea tratamentul preferential nu dadeau nimic. Dar ''dai un ban si stai in fata'' e la temelia neamului.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu, 95-96 % din medici nu isi fac treaba daca nu dai sau o fac prost, nu e vb de tratament preferential, nu te baga in seama nici asistente, infirmiere, medic, ce dracu, nu sti asta? Ca o tara stie. Eu am vazut personal la un membru de familie, dar eu am procedat altfel.
Inseamna ca nu ai avut tangenta cu sistemul medical spitalicesc de zici ce zici.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Voi sunteți ca ăia care zic că nu e normal să nu intervii într-o ceartă pe stradă, dar se prefac că nu văd când se întâmplă să fie de față laughing Ușor de vorbit din afară.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e normal sa fuga de munca lor, ca eu nu i-as mai primi apoi inapoi, au bani garla si medicii si asistentii ca iau spagi mereu, deci sa stea acolo si sa isi faca datoria, ca daca se intinde enorm de mult, vor lua si ei.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Du-te tu la muncă în chiloți laughing

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai daca imi place ce fac si s-ar accepta, m-as duce, care e treaba? Nu mi-e rusine de corpul meu. Mai ales daca ar fi sa ma protejez si pe mine de o nenorocire, vezi sa ai grija si nu fac misto, ca daca iese haos si statul nu mai are puterea, mai bine pleci undeva unde sa nu poti fi vulnerabil la cei ce mor de foame si la infractori.
Si eu imi pun problema ce va fi, dar macar am spray, electrizor si pistol cu gloante de cauciuc.
Insa mai rau e cu utilitatile! Sa nu pice, ca atunci e jale.

Nu glumesc, s-ar putea sa se ajunga aici doamne fereste. Tu realizezi ce inseamna sa iasa milioane de oameni si sa jefuiasca, sparge, intra in case?!
Eu unu nu am unde ma duce, sa vad cum m-oi descurca.

Chiar acum s-a zis ca daca in SUA nu se luau masuri de izolare, mureau 2, 2 milioane! Dar in timpul asta medicii lucra la greu, ca altfel degeaba stateai la izolare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Domnule Mihai sau Romeo, cum vă place, de ce insistați să ne arătați că nu știți să citiți?

| gemeni6226 a răspuns:

E alegerea lor daca si-au dat seama ca nu rezista psihic sau fizic eu respect dreptul omului de a alege ce poate duce si ce nu.Si eu am demisionat din multe locuri unde stresul era sa ma distruga.Nu inteleg sa-mi fac bine nici mie nici societatii distrugindu-ma.

| Apokales a răspuns:

Buna intrebare. Cred ca asta-i efectul unui sistem defect si al votantilor prost educati, nu ne-am dat seama la timp cat de important este un sistem de sanatate bine pus la punct. Sunt de vina votantii, medicii spagari care au atras ura asupra lor, guvernantii care au pus politic managerii de spitale, cu totii suntem de vina. Iar cei ce ies din casa fara un motiv intemeiat zilele acestea sunt cei care nu le pasa catusi de putin de sistemul medical, nu dau doi bani pe el.

| aumih16 a răspuns:

Le e frica! dar totodata nu asta e motivul! pur si simplu lumea le critica pe asistente si pe infirmiere in special! ele si-au facut doar datoria! si atata tot!

| aumih16 a răspuns:

Parerea mea e ca oamenii astia ne-au ajutat! dar daca unii oameni i-au criticat asta este! da dar astia au luptat in prima linie! ca sa ne ajute sa nu existe multe decese!

| aumih16 a răspuns:

Pai ce ne faceam daca eram ca italienii spaniolii francezii englezii germanii americanii etc asa ei ne-au ajutat sa nu ajungem asa!

| Digikey a răspuns:

Au masti de cea mai proasta calitate si au voie doar una pe zi, in alte spitale sunt nevoiti sa le spele.
Ei si-au dat seama primii ca sunt luati la misto de DSP.
Sunt constienti ca nu au pregatirea necesara si nu au fost instruiti pentru boli infectioase. Testele sunt putine si se fac discretionar dupa criterii politice.Anul trecut se plangeau ca nu au nici macar dezinfectant.
Este ca pe vremea lui Stalin cand soldatii erau trimisi la lupta fara instructie fara munitie si fara pusti.Doar una la trei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îi judec. Poate dacă aveau echipamente de protecţie şi tot ce le trebuie, nu cred că mai plecau sau poate plecau doar câţiva.E uşor să stai în casă, liniştit, în pat la căldurică cu laptopul în braţe, cu suculeţul şi cu punga de chipsuri lângă tine, eventual să te mai şi plângi că eşti plictisit şi stresat ( laughing ) din cauză că stai în casă şi să judeci.
Văd că se fac comparaţii între ce era acum 100 de ani şi ce e în prezent.Da,pe vremuri medicii,asistentele şi infirmierele erau nevoiţi să trateze bolnavii fără echipamente pentru că ghici ce? NU erau echipamente pe atunci,nu existau.Dar acum există,doar că nu sunt puse la dispoziţia celor care ar avea nevoie. Oare cum te-ai simţi dacă ai fi în locul lor şi ai ştii că există astfel de echipamente, doar că nu te poţi folosi de ele, iar tu ai fi nevoit să te descurci cu ce ai, să-ţi faci treaba că na, asta e meseria ta, să salvezi oameni şi dacă te îmbolnăveşti, aia e.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ce ușor e să stai în pat și să ai păreri despre niște oameni care oricum și-au sacrificat jumătate de viață pentru alții. Și eu aș face exact la fel, nu mi-aș risca viața pentru o nație de păreriști și pupători de moaște laughing

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Stii, se depun niste juramanturi cand iti iei in piept aceasta meserie, cand dai de greu sa dai inapoi inseamna incompetenta si lasitate indiferent de situatie, esti demn de aplauze intotdeauna cand induri atunci cand asta iti e meseria sa faci totul ca la carte. Trebuie aruncat cu noroi in autoritati pentru ca nu pun la indemana conditii facile pentru medici, problema nu este doar in RO ci si in alte tari, maxima stima pentru medicii care se lupta constant cu oprirea pandemiei, trebuie sustinuti si de noi (populatia) sa le ascultam sfaturile stand in case, altfel le ingreunam munca, cat despre cei care au dat inapoi inseamna ca meseria asta nu e de ei, sa predea diplomele. Nu au scuza cei care renunta atata vreme cat sunt medici care nu au de gand s-o faca, tot respectul pentru acei medici pentru care sper sa se revanseze guvernele.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Asta inseamna sa lucrezin in medicina, sa iti risti viata pentru altii. Ai auzit de "Juramantul lui Hipocrate"?
Cine nu si-ar risca viata pentru natie, nu e obligat si nu are de ce sa se faca medic/asistenta. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În nicio meserie civilă nu există vreo obligație să-ți pui la bătaie dreptul la sănătate sau viața pentru profesia respectivă. Nici cadrele medicale nu au o obligație legală, morală sau deontologică de acest fel. Argumentul cu Hipocrate e imbecil.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci hai sa isi dea demisia toti medicii din tara sa vedem ce se intampla. Si masoara-ti cuvintele anonimule.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare are dreptul de a alege. Trăim în democrație, fie că vă place, fie că nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ideal să-și dea demisia toți medicii care lucrează în medii inadecvate, sunt un pericol și pentru familile lor, și pentru noi. Numai așa le-ar fi luate în considerare reclamațiile pe care le fac lunar în legătură cu echipamentele și condițiile de lucru. Nu vă convine, studiați medicina și fiți voi niște exemple. Dacă puteți.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ideal sa se reprofileze definitiv acesti lasi care fug de greu. Sa nu se intoarca la spital cu coada intre picioare dupa ce trece virusul! Ori isi fac meseria ori nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu i-a obligat nimeni sa se faca medici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt oameni și se pot reprofila oricând. La cum gândești și cât de activ ești pe site-ul ăsta nu cred că o să ai vreodată o meserie care să implice atât de multă responsabilitate, așa că îți înțeleg punctul de vedere. Așa dobitoc cum e el.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai gandeste-te ca daca fug doctorii si asistentele vor fi si ei si familiile lor in pericol pentru ca fara ei se vor infecta cam toti! Sa-i vad apoi. Cand luau spagi si doctorii si asistentele era bine! Sa se duca sa lucre vanzatori la mega image atunci sa vedem daca le convine cu 1500 lei salariu bani in mana.
Trebe sa se ia masuri sa nu se infecteze, nu sa fuga, sa ceara in masa asta, inteleg ca fara masuri e periculos, dar sa ceara, ca e in interesul lor, dupa ce trece, trec iar la spagi grase, plecand, pierd posturile! Si o sa vina altii smecheri care vor sta.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar cand ai fi luat spagi grase ani de zile si ai avut o viata de lux ti-a placut! La placinte inainte, la razboi inapoi, pai inapoi vor ramane! Sa vedem de unde lux apai toata viata, sa vezi cum regreta.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am văzut comentariul ăsta. Eu am auzit, dar tu ai citit vreodată jurământul? laughing)))))))

"Jur pe Apollo medicul, pe Esculap, pe Higea și Panacea și pe toți zeii și zeițele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ și poruncile lui, pe cât mă ajută forțele și rațiunea:

Să respect pe cel care m-a învățat această artă la fel ca pe propriii mei părinți, să împart cu el cele ce-mi aparțin și să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenții lui ca frați și să-i învăț această artă, dacă ei o doresc, fără obligații și fără a fi plătit.
Să transmit mai departe învățăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu și numai acelor discipoli care au jurat după obiceiul medicilor, și nimănui altuia.
Atât cât mă ajută forțele și rațiunea, prescripțiunile mele să fie făcute numai spre folosul și buna stare a bolnavilor, să-i feresc de orice daună sau violență.
Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv.
Sacră și curată îmi voi păstra arta și îmi voi conduce viața.
Nu voi opera piatra din bășică, ci voi lăsa această operație celor care fac această meserie.
În orice casă voi intra, o voi face numai spre folosul și bunăstarea bolnavilor, mă voi ține departe de orice acțiune dăunătoare și de contacte intime cu femei sau bărbați, cu oameni liberi sau sclavi.
Orice voi vedea sau voi auzi în timpul unui tratament voi păstra în secret, pentru că aici tăcerea este o datorie.
Dacă voi respecta acest jurământ și nu îl voi călca, viața și arta mea să se bucure de renume și respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul."

Nu te întreb ce-ai înțeles de aici că n-am pretenții laughing

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Wow, ce inteligent esti copile, ai auzit si tu prima oara in viata ta de Hipocrate (de la mine) si ai dat copy-paste fara sa citesti primul rand macar, pun pariu de asta.
Nu inteleg de ce primesc raspunsuri la intrebarea asta de la un copil fara minte care nici nu e in masura sa isi dea cu parerea.
Culca-te.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au sange in instalatie. Nu au fost nascuti pentru a fi medici, s-au facut doctori doar pentru bani si prestigiu. Doar pentru ca parintii au avut bani la se bage in fund in timpul studentiei, sa iasa copilul tatalui doctor, o da. Nu toata lumea isi face meseria la fel, indiferent care ar fi ea. Ce ai zice de un pompier care vede ca arde casa dar isi este frica sa intre si lasa oamenii inauntru in voia sortii? Asa fac si medicii astia. Vad pericolul si fug. Sa nu cumva sa se imbolnaveasca si ei. Dar tu ai lucrat mereu cu oameni si puteai sa iei tot felul de boli in fiecare zi. Acum o iei la fuga? Bine atunci, mergi si sapa in agricultura. Sa te apuci de altceva pentru ca ajutarea semenilor nu e de tine. Esti doctor numai cu numele. Nu va meritati banii. Alti doctori merg prin Africa si in tari in zone de razboi doar pentru a-si face meseria. Si aia pot sa moara oricand. Da nu-i vezi sa o ia la sanatoasa. Rusine ca ati depus un juramant. Precum soldatii care jura sa apere patria si semenii, impartial si pana la moarte. Voi v-ati umplut buzunarele si gata, va luati jucariile si mergeti inapoi la mama si la tata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai luat bacu? ce tare :o

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Il ajut si pe supa de ceapa sa il treaca daca doreste. Dar mai intai sa isi dea capacitatea desigur

| Jus7t a răspuns:

Să fie bătaia de joc a corupților? De ce nu au echipamente? Că s-au dus banii în vile, piscine, mașini scumpe și în proiecte nefinalizate oare?
Mă întreb doar.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ai o gramada de raspunsuri, insa scriu si eu pentru ca sunt deranjat de cel castigator. Nu cred ca este adevarul ce spune domnul romeo si cu siguranta nu e singura fata a monedei. Ei sunt prima frontiera care lupta cu virusul. Daca au indurat atata timp sistemul medical defectuos din Romania, ai putea spune ca ar trebui sa indure si acum. Cu toate astea, in situatia in care ei stau tot timpul cu pacienti infectati si statul nu le ofera minimul necesar protectiei lor importiva virusului, mi se pare total normal sa se retraga din functii pentru binele lor si al famililor lor. Daca ei nu sunt aparati impotriva virusului si il iau, este chiar responsabil sa se retraga inainte sa se expuna neprotejati si sa expuna alti pacienti.
Exercitiu de imaginatie, daca tu ai lucra sa zicem cu niste substante periculoase dar total necesare functionarii industriei farmaceutice sa zicem si seful tau iti spune "azi nu stiu sigur daca va dam manusi si masca, dar nu are nimic, sunteti atenti sa nu va pice pe mana ca va arde mana si sa nu inspirati ca va intoxicati, dar nu-i problema, va descurcati voi", nu ti-ai da demisia?

| romeo78 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cumva faci parte din sistemul medical?
Numai lașii se retrag din luptă!
Nu este primul caz de medici lași! Nu sunt protejați din vina lor! Sau au descoperit apa caldă acum?
Ce se întâmplă acum este rezultatul lașității cadrelor medicale din urmă cu 10 ani când s-a distrus sistemul sanitar!
Ne văităm că nu avem spitale! S-a uitat cine le-a închis acum 10 ani?
Cei care sunt acum la guvernare le-au închis acum 10 ani. Mai exact PDL, care a fuzionat cu PNL și medicii, asistentele, infirmierele care în loc să lupte pentru locurile de muncă, au fugit ca lașii în străinătate!
Nu le mai luați apărarea! Echipamente de protecție trebuiau să aibă de mult timp, nu de acum! Întrebați care au fost prin spitale dacă de la pacient la pacient, doctor, asistentele schimbau mănușile când făceau control, tratament la pat!
Întrebați care au fost prin spitale dacă nu se spăla cu apă chioară pe jos!
Întrebați cât lua o infirmieră dacă aveai nevoie să ți se schimbe cearceaful!
Acum când au dat de greu și trebuie să muncească doar pe salariu au luat-o la fugă!
Am înțeles, că în Franța, cred, cine pleacă din sistemul medical acum, pleacă definitiv, li se retrage dreptul de practică!
Asta ar trebui să se facă și la noi în țară!

| BlackMillFan a răspuns (pentru romeo78):

Sa inteleg ca daca tara e atacata si tu esti trimis la lupta, pe front, cu mainile goale, te duci pentru ca lasii nu se retrag din lupta?

| romeo78 a răspuns (pentru BlackMillFan):

Da, procedez ca străbunii mei! Plec la luptă cu mâinile goale dacă e nevoie să apăr țara, cetățenii, viitorul copiilor noștri!
Da, LAȘII fug din fața primejdiei!
Așa cum au procedat cadrele medicale cu 10 ani în urmă, când PDL, acum absorbit de PNL, a închis spitale pe bandă rulantă, cadre medicale care au fugit în străinătate în loc să lupte pentru locul de muncă, pentru sistemul sanitar!
Bine că toți înjură PSD, de parcă putea singur să redeschidă toate spitalele închise, unele renovate, cu aparatură nouă achiziționată!
DA, numai LAȘII fug din fața PRIMEJDIEI!

| Drimmero a răspuns (pentru BlackMillFan):

Realizezi ce comparatie cretina ai facut? Nimeni in lume nu te trimite la lupta cu mana goala la razboi in 2020, mai toate tarile au armament sau fac rost. Acum revenind pe subiectul de aici, in toata lumea sunt probleme cu echipamentul si conditiile,, sunt medici romani in tari precum Spania si Italia care sunt cele mai afectate din Europa si fac fata, iar in Romania s-au trezit cativa sa renunte pentru ca au realizat ca sunt prea incompetenti sa faca fata, Romania a avut noroc pana acum ca n-a luat amploarea Italiei/Spaniei, ca daca s-ar intampla asta se pune cruce pe tara, sa mai dai si de un numar mare de medici ca cei care au fugit, ca nici dracu nu te mai scapa de asta. Stima medicilor puternici mental care duc batalia pana la capat, adevaratii eroi!

| PsyhoChild a răspuns:

300 de milioane le convine sa ia pe luna, e convenabil, dar acum ca e vorba sa isi faca meseria calumea gata nu mai e confortabil

| BlackMillFan a răspuns (pentru PsyhoChild):

De acord. Pe deoparte ii inteleg, cu 300 milioane pe luna cam greu sa traiesti, mai ales in tara noastra, insa nu mi se pare ok nici sa isi dea demisia, ca pana la urma e un loc de munca la pe care daca l-ai ales il faci toata viata, adica nu mi se pare ok ca un medic sa se reprofileze. Multumesc!

| BlackMillFan a răspuns (pentru BlackMillFan):

Eram ironic

| StrongHeart a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ce asistent medical ia 300 de milioane pe luna? aa, ai dreptate pe Lună poate.

| PsyhoChild a răspuns (pentru StrongHeart):

Asistent medical nu, dar doctor da

| L1m80 a răspuns (pentru StrongHeart):

Unul incepator.
Stiu asistenta cu ceva vechime care ia 50.000 lei (500.000 milioane vechi) fara garzi si fara sporuri. Daca le mai adaugi si pe astea...

| Drimmero a răspuns (pentru L1m80):

Isi justifica banii daca e medic foarte bun, gandeste-te ca niste petarde de fotbalisti castiga milioane de euro/lire pe an si sute de mii de lire saptamanal, un medic sau o asistenta care in permanenta sunt acolo pentru a salva vieti din situatii dificile isi merita banii, au cea mai importanta meserie din viata, de a salva vieti/

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru L1m80):

Ce minciuni gogonateeee!
Cati ani ai, 11?
50.000 ia un senator, bai, copile.
Maxim 5000-6000 ia o asistenta in spital daca are toate gradele (6), garzile, sporurile, in functie de sectie...

| Mosotti a răspuns (pentru BlackMillFan):

300 milioane sunt 30000 lei adica 7000 euro, e enorm! Un programator bun are 2200 euro si traieste superbine, damite cu 7000. Nu e normal sa-si dea demisia ci sa lupte sa fie protejati si sa ramana, cel putin pentru a lua iar spagi dupa ce trece treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu chiar 30000 lei, dar un 10000 adica 2200 E tot ar lua si alea, tu nu sti ca la orice iau spagi si ele chiar daca mai mici, aduna-le lunar, plus salariu care a fost marit destul de PSD. Adica un slariu foarte mare iau pe spatele oamenilor.
Medicii au mult mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru sopranaCadaverica):

Un senator ia 9.000, un doctor 12.000+, nu mai bubui

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de asistente am spus, nu de doctori, si am zis la misto de senatori. Nu te mai baga ca musca

| Curious2 a răspuns (pentru Drimmero):

"Petarde de fotbalisti"?
De ce sunt "petarde "?
Dacă o actriţă, care joaca in filme deochiate, câştigă mai mult decât medicul neurochirurg Leon Danăilă-il dau pe el exemplu, pentru ca e un medic roman cunoscut, care e problema?
Fotbalul face parte din industria divertismentului, pentru ca e un joc.
Daca fotbalistul are foarte multi fani-microbisti ( oameni care stau in fata televizorului sau in arena pentru el ), e normal sa castige foarte multi bani.
Pana la urma, fotbalistul nu e bugetar, nu e platit de ministerul sportului ( sper sa nu gresesc ).

| Drimmero a răspuns (pentru Curious2):

Nu toti fotbalistii sunt de valoare, sunt o gramada petarde care sunt supra-evaluate.

Cluburile de fotbal sunt private, cel putin cluburile astea mari, nu are treaba statul cu ele, sunt platiti de actionari, patroni.

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu sunt tratați cum trebuie, măsurile care se promit nu sunt respectate, nu pleacă de prea mult bine. Până acum ne durea undeva de medici și acum nu mai putem de dorul lor, cam târziu.

| VictoRslsdsnvpied0sdjv a răspuns:

Eu cred ca e alegerea fiecaruia ce face cu viata lui. Ii inteleg deoarece si tata e medic si venea la 16:00 si acum vine la 23:00. Pana la urma este treaba statului cum gestioneaza situatia si a omului cum isi traieste viata.

| Geo1967 a răspuns:

Bună
Am o părere foarte foarte proasta
Cel puțin pentru medicii din Craiova
Sunt groaznici jur
De exemplu eu am avut niște probleme pneumologice și am fost tratata de medicul Viorel Biciusca
Eu nu știu cine I -a dat sincer drept de profesare acestui speciem jur
Um medic mai prost și arogant ca acest individ nu exista jur pe lângă faptul ca nu știe nimic si era sa mor din cauza tratamentului prescris de dumnealui, cred ca are și ceva probleme psihice în ceea ce privește lipsa de control era foarte tulburat, nervos, arogant când am fost eu la dansul
Dar ce sa facem fiind finul fostului rector Tudorel Ciurea în tara asta numita"Romania"orice e posibil dacă avem pile și bani