| Impact123 a întrebat:

Hey TPU!
Vreau sa dezbat un subiect daca se poate!
Eu locuiesc la sat si pe viitor as vrea sa ma mut la oraș, doar ca nu stiu cu ce "se mănânca" statul în chirie.
Deci as aprecia daca puteți sa-mi dați niste sfaturi legat de cheltuieli si gestionarea banilor astfel incat sa "trec cu bine luna".
Eu in prezent lucrez si am un venit stabil de peste 2900 lei as vrea sa stiu daca ma pot incadra cu suma asta sa stau într-o chirie de 200-250€ sa zicem, plus cheltuielile aferente!
Mulțumesc de înțelegere.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

In primul rand, trebuie sa stii ce cauti, vrei ceva modern, curat, ceva spatios, ceva intre... trebuie sa iti scrii pe foaie niste lucruri, pe care le vrei in acea chirie si de care nu te-ai lipsi. Pe langa asta, un lucru important este locatia. Trebuie sa te gandesti in ce zona vrei sa iei si aprpape de ce mijloace de transport.

In al doilea rand, cum gasesti chiria? In marile orase, o sa gasesti si anunturi aiurea. Sau multe agentii foarte aiurea, cu agenti nesimtiti si incapabili. Sau persoane cu anunturi false.

Recomandarea mea, este sa nu te grabesti. Anuntul potrivit si chiria potrivita este acolo pentru tine, la momentul potrivit. Pe internet, pe grupuri de Facebook cu anunturi de chirie din orasul respectiv sau prin agentii, indiferent cu cauti, sa nu te grabesti.
Vezi mai multe, si dupa te decizi. Nu te grabeste nimeni.

O sa platesti prima luna de chirie + garantia tot atat, prima data. Dupa, in caz ca strici ceva... pe la pereti sa zicem, ca asa vrei tu, garantia aia o pastreaza. Cand o sa pleci, o sa iti dea garantia inapoi. Daca faci prin agentie, o sa se plateasca si comisionul la agentie, o singura data.

Cheltuielile se platesc de tine, pe luna, la final (sau la inceput) o sa se afiseze lista cu locatarii si cat au de platit pe luna fiecare + eventuale restante. Tot in intretinere este si apa/gazele sau incalzirea (daca nu e prin centrala proprie).
In general variaza, de la oras la oras. Dar prin marile orase... prin incalzire de la oras, pe o camera dai undeva la 150-200 RON pe luna vara si... 200+ iarna.
Curentul de obicei il platesti separat, pe factura (pe numele proprietarului). Internetul +TV de obicei le faci tu contract.
Dar o sa vorbesti cu proprietarul, poate vrea el sa plateasca si tu ii dai banii lui, sau vezi ce oferte are big grin

Chiria de regula, se face prin contract si la ANAF. Exista un contract o data, daca faci prin agentie, care nu o sa mai conteze. Dupa, daca proprietarul vrea, face si la ANAF.
Aici sunt doua lucruri, daca proprietarul face cu conteactul ala, este obligat sa nu "te scoata afara" decat dupa perioada aia. Aici plateste si el dupa, niste taxe, ca are in chirie.
Daca nu face cu contract, atunci nu o sa plateasca taxele. Tu tot atat o sa dai, asta nu te influenteaza. Numai ca... daca ii sare lui ceva la cap, poate sa te scoata afara (evident o sa zica din timp).

Dar nu trebuie sa te gandesti ca acesta este un lucru rau, eu cat am stat prin chirii, la 2 chirii nu am facut contract, si am stat cat am vrut, nu au existat probleme.

Daca faci prin contract, acesta se face parca pe 3/9 sau 12 luni. Daca nu esti sigur, sah chiar "de test" recomand sa faci pe cea mai scurta perioada. Daca o sa iti placa in continiare, ii zici ca refaceti contractul si ramai tot la acel proprietar. Daca nu... poti pleca. Poti pleca si in acele 3 luni, mai devreme, doar ca se pierde garantia parca.

Inca o data, nu trebuie sa te grabesti big grin
Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.
Multa bafta iti doresc si numai bine! ^_^

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e usor la salariu mic - la comun o camera inchiriata ar face cat intretinerea unei masini adica combustibil lunar luna de luna

| Freya1 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti cauti o chirie decenta dar ieftina.Cred ca iti este suficient o garsonieră cocheta, cu conditii si la bani mai puțini gen 120 € 150 maxim chiar daca le găsești mai greu.
De bani vei avea mereu nevoie,de consumat gaz,apa,curent,cablu tv si internet la fel, plus ca poate trebuie sa dai si pe casa scări pentru femeia de serviciu sau sa plătești o asociație, plus ca mai mănânci, te mai îmbraci, iesi in oras.Si atunci chiria ar trebui să fie mica, ca si asa nu se stie niciodata cand întâmpină o dificultate si nu cred ca vrei sa rămâi in strada.
Sfatul meu este sa strângi niște bani buni, iar cand ai o suma mai maricica sa iti cauti o chirie.La chirie trebuie sa plătești o lună de chirie plus garanția.Sa iti lasi ceva bani de cheltuială până la primul salar si restul sa ii lasi deoparte.Pe lângă bani de acolo sa mai pui din cand in cand câteva sute de lei sa fi sigur ca ai constant bani de chirie asigurați si daca nu esti foarte cheltuitor te vei descurca.