| TheQueen1 a întrebat:

Hey! Voua la ce vi se pare folositor facebook-ul?
#‎Trăim‬ într-o lume în care dacă nu ai like-uri pe facebook, nu te bagă nimeni în seamă, unde pe chat oricine îţi scrie, unde sunt persoane care sunt în stare să-şi dea "Check in" şi pe wc, unde toţi îşi descriu viaţa, unde un singur like de la o persoană contează, unde toţi postează statusuri pe care nici ei nu le cred, unde fetele îşi pun poze aproape dezbrăcate şi aşteaptă RESPECT, unde mulţi cică se îndrăgostesc virual, unde dacă ai ceva cu o persoană postezi pe facebook, unde emoticoanele nu exprimă adevărate sentimente, unde fetele lasă comentarii gen : "iubita, frumoaso, minunato " etc. şi ele de fapt nici nu se suportă, unde toată lumea se bagă în seamă şi comunică, iar când te vad în realitate nici nu te bagă în seamă, unde îţi pui multe poze din acelaşi unghi, unde pui la descriere "ce urât am ieşit sau ce naşpa e poza" doar ca să primeşti complimente, unde toţi sunt şmecherii şi în realitate trec pe lângă tine cu capul în jos, unde gramatica e la pământ, unde pozele unora sunt photoshopate, iar când îi vezi în realitate nici nu îi mai recunoşti.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

In primul rand nici eu nu am o impresie buna despre facebook dar tot il folosesc. Mi se pare oarecum util intrucat pot sa dau mesaje prietenilor, sa le trimit anumite fisiere si sa postez anumite lucruri pentru anumite persoane. Mi-ar fi putin mai greu fara el. Pana si temele la fizica si info le primim pe un grup de facebook.

O sa iau lucrurile pe rand.
1★ Fazele cu check-ul pe wc si cu like-urile sunt de prost gust. Nu imi pasa daca imi dai like sau nu. Ce postez, postez doar pentru anumite persoane deci e okay. Cei care fac asta doar pentru like-uri nu au ce face. Au o satisfactie falsa.

2★ Posteaza statusuri de "Confucius".
Pe mine ma amuza. Daca ii pui sa-ti explice statusul atunci se incurca in idei. Nu am nimic cu ei. Este treaba lor.

3★ Fetele dezbracate pentru like-uri
Asta mi se pare oarecum dizgratios, chiar scarbos cateodata. Este vina lor daca sunt asa. Asta este, in secolul asta fetele au inceput sa fie privite mai mult ca niste obiecte sexuale.
Daca lor le convine asta atunci e okay.

4★ Indragostitul virtual
Nu comentez la asta. *sau comentez*
Daca vorbiti si face to face si nu doar pe facebook atunci nu este nimic gresit in a vorbi cu acea fata pe facebook.
Pana la urma marea majoritate isi pun poze cu ei deci stii macar aspectul. Se indragostesc intrucat ei tin doar la aspect si nu le pasa de restul.
Treaba lor. Daca vor o relatie doar pentru sex atunci din partea mea pot face tot ce vor. *Nu ca ar conta parerea mea*

5★ Comentariile astea prefacute nici eu nu le suport. Nu inteleg de ce dau like-uri si unele persoane pe care nu le suport si care stiu sigur ca nu ma suporta. Ar trebui sa fie doar intre prieteni. Nu ma supara chestiile astea, adica na, nu strica acele like-uri doar ca mi se pare absurd cateodata.
Mi s-a intamplat sa fiu certat ingrozitor cu anumite persoane si sa-mi dea like.

6★ Gramatica la pamant -nu este mereu asa. Poate doar la unii.

7★ Smecherii. Nu le raspunde daca nu iti convine. Nu ai ce sa le faci.

8★ Pozele in photoshop.
Depinde cum vezi lucrurile.
Si eu imi fac pozele in photoshop.
Fac photoshop de vreo 2 ani. Este hobby-ul meu principal. Am facut si cursuri de photoshop. *am certificat care imi atesta cunostiintele in ps*
Ce este rau in asta?

Acestea sunt hobby-urile mele,photoshopul, fotografia, web desgin-ul si editarile video, audio.
Te anunt ca pentru aceste hobby-uri m-am lasat de gaming si de alte activitati din timpul liber. *Din cand in cand mai fac sport si ma mai uit la anime-uri.* In rest nu am pornit un TV de multa vreme.

Da, imi fac pozele in photoshop si stiu ce fac unii cu acele poze. Le ies niste chestii jalnice cateodata dar unele sunt chiar faine. Nu este usor sa-ti iasa ceva calumea.

Nu ai cum sa te schimbi atat de mult incat sa nu-l mai cunosti pe respectivul IRL. In real life.

Este treaba lor daca exagereaza si nu le iese ceva bun.

In fine. Cam atat. Succes!
Daca nu iti place facebook-ul si daca nu ai nevoie de el atunci pur si simplu incearca sa-l eviti.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Facebook-ul e o discutie la care pot fi spuse foarte multe. Tu ai dreptate ce ai zis happy Chiar as putea sa spun mult mai multe, dar probabil ca le stii deja despre fb cum vezi.
Asta e lumea de azi. Cred ca nu mai e cale de intoarcere. happy

| LoveSleep a răspuns:

Da, e folositor.

De exemplu eu, îmi dau seama ușor ce fel de persoană ești, uitându-mă la facebook'ul tău.
Sunt mai multe motive, pe care n-am chef să le enumăr acum și probabil le știi și tu.

Și da, ai dreptate cu tot ce ai zis, dar cui îi pasă? Până la urmă e dreptul lor, e viața lor, e alegerea lor.
Nu contest că majoritatea celor din specia umană sunt de căcat, dar de ce mi-ar păsa?

| OldSoul a răspuns:

Eu folosesc facebook-ul doar ca mijloc de comunicare cu prieteni, si sa mai urmaresc unele pagini interesante.
In rest nu prea postez, am 300 de prieteni, ca deh, adaugati la inceput, dar imi vine sa ii sterg si p-aia, sa raman la 50 si buni...
In rest destul de penibil ceea ce se intampla pe facebook.
Am avut destule exemple care sunt in stare sa faca orice pentru un like/com, trist...

| R0R0 a răspuns:

Stii ca ai multa dreptate

| gemeni6226 a răspuns:

Nu se poate generaliza. Exista si fenomenul de care zici eu nu am prieteni sau prietene de genul de care zici si prin urmare nu are ce sa ma deranjeze, e viata loe e treaba lor.Pentru mine facebookul are un foarte mare avantaj.De exemplu rudele mele, verisoarele sunt plecate in strainatate si prin intermediul facebookului putem comunica pe gratis zilnic altfel telefonul ar costa mult.Plus pot fi parte la viata lor vazindu-le pozele gandurile postate, facebookul ne-a apropiat mai mult decit eram inainte.Cunostinte pe care nu le-am vazut sau nu am vorbit cu anii, poate 10-15 ani, imi cer prietenia si si reluam prietenii sau cunostinte vechi.Cateodata ti-e mai greu sa ridici telefonul ca nu sti in ce toane gasesti persoana, dar daca e on line pe facebook sti ca este abordabil-abordabila si are chef de vorba.Asta pe de o parte pe de alta parte am zilnic acces la toate informatiile de care am nevoie fiind abonata la pagini in care sunt interesata.Contactul cu persoane si accesul la informatii imi este vitala.De exemplu sunt abonata la o pagina spirituala care prin mesajele sale zilnice ma intareste in convingerile mele de mai bine sau mai exista si jocuri pe facebook care in zilele cind sunt mai trista imi face bine.

| Sociopat a răspuns:

Care e rostul aberatiilor tale? Nu puteai sa lasi doar primul rand? Ai simtit tu nevoia sa mananci rahat degeaba. N-ai facut decat sa tii clasicul discurs al unui "purist" ordinar care se crede rasa superioara pentru ca nu foloseste facebook care, potrivit lui si turmei sale de oi ordinare, e plin de tarfe si imbecili. Pe facebook poti forma grupuri pe care pot fi postate informatii si documente. In clasa a 12-a au facut astia din clasa un grup pe care proful de romana ne posta diferite modele de subiecte, lectii si alte nebunii utile. Acu la facultate toate cursurile sunt imediat postate si pe grup. Plus alte informatii utile. Daca tu esti prea limitat de opinia publica ca sa vezi adevarul atunci ne vedem la stirile de la ora cinci, tu mort in urma unei patetici revolutii menite sa schimbe nimic pentru ca nu esti nimic altceva decat carne de tun.

| MrPopper a răspuns (pentru Sociopat):

Dar rostul aberatiilor dumitale? Nu se referea la aceasta parte a Facebook-ului ca si aplicatie in sine si ce permite. Pana la urma pentru asa ceva exista si alte unelte. Majoritatea facultatilor/institutiilor au propriile site-uri de cursuri. Doar elevii/studentii posteaza pe Facebook din comoditate, iar alteori pentru ca sunt materiale ce nu ar trebui neaparat aratate studentilor. Inainte cand nu era FB la moda existau grupuri pe Yahoo, iar alteori se descurca lumea si fara, desi nu neg ca acum e mai bine!

Totusi, Facebook in sine nu traieste prin grupuri de discutii, ci prin utilizatori, reclame, pagini ale companiilor, etc.

| Deaad a răspuns:

Imi e folositor.
Mai ales pentru a vorbi cu oamenii.Asta nu inseamna ca nu sprijin convorbirea fata-n fata. Dimpotriva,nu suport oamenii care uit ca au o viata reala, nu virtuala si se comporta intocmai cum ai spus si tu.
Consider niste panarame in devenire, toate fetiscanele care isi fac poze obsesiv de multe din toate unghiurile pentru a li se vedea "formele" pe care nu le au si pentru a saliva masculii la ***** lor.

E o parere, dar nu-mi pasa de ei. Daca vrei sa fii un obsedat sinistru de facebook, fii!
Dar o sa am o parere foarte proasta despre tine.

| Rakanishuu a răspuns:

Daca a pierdut postmodernitatea ceva, cu siguranta este etica dialogului. Omul "dependent de facebook" este nepregatit sa abdice de la propriile convingeri, care uneori sunt asa fragede. El a devenit un "orator virtual", dispus sa formuleze opinii si sa emita reflectii, in schimbul aprecierilor iluzorii si a satisfactiei egoiste si narcisiste.
Cu toate acestea, "conversatiile neintrerupte" dintre mine si prietenii cu care nu apuc sa vorbesc, imi starnesc si mie interesul. Daca n-ar fi ei, probabil n-as avea facebook.

| nlko a răspuns:

La ce e folositor? Presupun ca pentru conversatii, paginile interesante, plus ca acum cam orice institutie are facebook.
Ai mare dreptate cu ce ai scris, dar e viata lor ...au dreptul sa faca ce vor. Serios, din punctul meu de vedere e mult mai bine sa vorbesti cu cei din jurul, sa observi lumea din jurul tau decat sa iti traiesti viata intr-un ecran unde iti descrii fiecare detaliu din viata, pui poze din toate unghiurile etc., dar fiecare cu parerea lui.

| MrPopper a răspuns:

Facebook nu este invinuit pentru nimic ca si aplicatie, ci maimutele oligofrene trebuie invinuite pentru ca-si etaleaza narcisismul frecvent. Eu am pierdut multi amici din cauza asta fiindca nu sunt oameni.

| TheQueen1 explică (pentru MrPopper):

Ai dreptate. Aplicatia in sine este de ajutor pentru anumite persoane.
Pacat ca facebook-ul poate fi folosit de oricine. Este plin de pitipoance si copilasi prosti ca sa nu mai spun de tigancile alea desfiguratele de la mine din clasa care se pun pe facebook. laughing