| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Ați locuit cu persoane care vă enervau (cu molfăitul cu gura deschisă, răspunsuri cu truisme/"Părerea mea.", etc)? Se poate trăi liniștit lângă o persoană de acest fel? Simt că-mi pierd controlul, deși am avut impresia că mă stăpâneam din ce în ce mai bine. Oare să ignor de acum persoana asta? Să nu mai bag nimic în seamă, căci simt că orice încercare de interacțiune evoluează dezastruos?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Da, în fiecare zi, atât acasă, cât și la muncă. Simt că înnebunesc.

Da, se poate trăi liniștit, însă ai multe de învățat să-ți cauți liniștea într-un mod personal ție. Nu e nevoie să ignori acea persoană, poate vei mai avea nevoie în viitor de ea, însă poți să-ți alegi "o zi proastă" în care să zici să te lase în pace.

Trebuie să ai un spirit de antreprenor pentru a te motiva pe tine însuți să-i asculți, să-ți spui părerea ta, să te dezvolți pe tine; și dacă poți, să va dezvoltați împreună. Da, orice interacțiune ar putea evalua dezastruos, însă poți și trebuie să spui cum și de ce te afectează anumite lucruri, poate acea persoană va face câteva compromisuri de dragul tău.

P.S.: spun lucruri pe care nu le-am încercat în viața reală, nu toate. big grin Însă, cineva apropiat din familie a ajuns să facă mici compromisuri de dragul meu, anume să facă el anumite lucruri în schimb, când de fapt mă întreba pe mine să fac acele lucruri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar cu timpul am încercat să le tolerez și apoi m-am obișnuit cu ele așa cum sunt, deși încă mă deranjează gesturile lor.