| rushy a întrebat:

Hmm pai am si eu o problema... sunt pasionata sa citesc carti fantastice (cu vampiri, fantome, zane, varcolaci etc) asa ca vreau sa va rog sa imi recomandati cateva carti de genul asta.

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

JK Rowling-seria Harry Potter, Michael Pryor-Flacăra gloriei, primul volum din seria Legile magiei, Angie Sage-seria Septimus Heap (Magie, Zborul, Leacuri, Expediţia, Sirena ), Christopher Paolini -seria Eragon, Rebecca Moesta & Kevin J Anderson-Porţi de cristal-Insula, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Cliff McNish-Vraja fatală, Nancy Farmer-Marea trolilor, Caroline Pitcher-Băiatul şaman, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene (Nihal de pe Pământul Vântului, Misiunea lui Sennar, Talismanul puterii), Eriq L'Homme-seria Cartea stelelor (Vrăjitorul Quadehar, Seniorul Sha, Chipul umbrei), Garth Nix-Sabriel, Lirael, John Connolly-Cartea lucrurilor pierdute, Cornelia Funke-Inimă de cerneală, Călăreţul dragonilor, P.R. Morrison-Băiatul care a îmblânzit vântul, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), Sarah Prineas-Hoţul vrăjitor, Michelle Paver-seria Cronici din Ţinuturi Întunecate(Frăţia lupilor, Devoratorul de suflete, Proscrisul, Spiritul călător, Legământul încălcat), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Herbie Brennan-Cronicile Împărăţiei de Purpură, Anne Robillard-seria Cavalerii de Smarald, PB Kerr-seria Copiii lămpii fermecate, F E Higgins-Cartea neagră a secretelor, Magicianul oaselor, Emily Rodda-Cheia spre Rondo, John Flanagan-Ucenicul din Araluen, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, Holly Black-Jertfa, Curajul, Ţinutul fierului, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Linda McNabb-Al şaptelea fiu, Ucenicul dragonului, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Melissa Marr-Fascinaţie, Tanya Huff-Preţul sângelui, primul volum din seria Cărţile Sângelui(după ele a fost făcut serialul Blood Ties-Crime, vampiri şi poveşti de dragoste), Rachel Caine-seria Vampirii din Morganville-Casa de sticlă, Balul fetelor moarte, LJ Smith-seria Jurnalele Vampirilor, Heather Davis-Nu plânge sub clar de lună, Melissa de la Cruz-seria Sânge albastru, Richelle Mead-Tristeţi de sucub, Megan Crewe-Mai las-o moale cu fantomele, Kelley Armstrong-Luna plină, A doua lună plină

7 răspunsuri:
| buybooks a răspuns:

Incearca saga Amurg, seriile Academia Vampirilor si Jurnalele Vampirilor, seria Vampiratii. Cateva link-uri:
http://www.buybooks.ro/set-cadou-amurg-luna-noua-eclips.html
http://www.buybooks.ro/literatura-fantasy.htm

| NoX_9315 a răspuns:

-Cronicile din Narnia
-Cronicile Spiderwick
-Cronicile Vampirilor

| Diana_7451 a răspuns:

Si eu la fel!
-Nu plange sub clar de luna.(varcolaci)
-Jurnalele vampirilor (vampiri)
-Academia vampirilor (vampiri: dhampiri, moroi, strigoi)
-Fascinatie 1, 2 (zane)
-Asistentul vampirului(vampiri)
-Seria Vampirii sudului (vampiri)
-Evermore (un fel de doua feluri, nu stiu cum sa-ti spun...)
-Sange Albastru (vampiri)
-Casa noptii 1, 2, 3, 4, 5, 6
-Noua si scurta viata a lui Bree Taner (vampiri)
-Twilight (vampiri)
-Mai las-o moale cu fantomele (fantome)
-Gazda (tot nu stiu cum sa-ti spun)
-Dracula (vampiri)
-Fortele raului absolut 1, 2, 3 (varcolaci, necromanti, vrajitoare)
-Harry Potter (vrajitori)
Eu pe majoritatea le-am citit.
Poti intra pe site-urile astea pentru mai multe detalii:
www.sabinna.wordpress.com
www.adriyann.wordpress.com

si pe

www.ledabooks.ro

| princessmaya a răspuns:

Dracula de Bram Stoker

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Twilight

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda micul print pentru. ca e o carte fantastica care merita citita si iti arata ca poti avea si un prietea bun care e mai mare ca tine si de pe o alta planeta.

| rushy explică:

Ok, vreau niste carti ceva gen Academia Vampirilor. Twilight, Casa Noptii sau Fortele Raului Absolut... ceva de genul asta