| Jus7t a întrebat:

Și...ce părere aveți de no fap? laughing

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Dacă ești cu un tip care zice ca nu se masturbează sa nu-l crezi.
Dacă ești cu un tip care chiar nu se masturbează sa fugi repede ca ăștia sunt dubioși rău.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

De fapt aia care se m.asturbeaza sunt dubiosi rau. Mi se pare cel mai gay lucru posibil sa te autosatisfaci. Si cel mai trist lucru posibil. Daca faci asta inseamna ca esti singur cuc, ceva ciudat care nu e in stare sa-si faca prietena

| Jus7t explică (pentru CostinAlamariu):

"Cel mai gay lucru posibil", "cel mai trist lucru", "sigur sunt singuri cuc" laughing doamne.

Dar dacă f.u.t și termin cu la.ba e ok sau tot gay?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Jus7t):

Tot gay

| Jus7t explică (pentru CostinAlamariu):

Dacă nu ești capabil sa îți exprimi frumos părerea marș de aici.

| Pnin a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Toata lumea se m@sturbeaza chiar daca e intr-o relatie Poate ai tu ceva probleme hormonale, erectile sau esti asexual

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pnin):

Nu toata lumea se m.asturbeaza. Asta crezi tu. Sunt foarte multi oameni care se abtin din diverse motive inclusiv de sanatate. Nu de mult am citit un articol cu diversi oameni faimosi care au declarat ca se abtin de la orice activitati sexuale ca sa aiba mai multa energie si vitalitate in munca lor si functioneaza.
Nu sunt nici asexual si nu am nicio problema hormonala. Pur și simplu mă abțin.
Ți se pare imposibil? Dacă ți se pare imposibil e doar din cauză că tu ești extrem de slab și ești controlat de proprile tale patimi. Pur si simplu nu esti in stare. Esti prea slab.

| Pnin a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Probabil esti fanatic religios laughing daca era buna abtinerea asta nu existau atatea cazuri de pedofilie in biserici.
M@sturbati-va ca nu va face rau, eliminati frustrarea si pastrati-va mintea intreaga.

| Pnin a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Acum am vazut ca ia folosit cuvantul patimi laughing ok, spune ca ti-e frica de dzeu si las-o asa.
Cat despre slabiciune e ca si cum ai spune ca daca mananci si nu te abtii de la mancare cat mai mult timp esti un om slab.
Sexul/m@sturbarea e o nevoie ca oricare alta.
Una FOARTE sanatoasa si asta o sa-ti zica orice medic.

| Ionuttt454 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asa este! Un barbat adevarat nu are vicii!

| Ionuttt454 a răspuns (pentru Pnin):

Stai jos, nota 4!
Cum dracu sa fie normal sa te masturbezi? Normal e sa ai prietena!
Pe langa ca sunteti niste tristi,va distrugeti organismul singuri, sun multe studii care demonstreaza asta
Daca tu o faci, prietenii tai o fac, majoritatea lumii o face asta nu inseamna ca e un lucru bun, ba fin contra...

| Pnin a răspuns (pentru Ionuttt454):

Tu ai o trauma laughing)) probabil te-ai m@sturbat de 5 ori pe zi pana ti-a iesit pe nas. Normal ca in cazul in care devine o dependenta iti distrugi organismul. Dar un om NORMAL, nu unul ca tine, unul normal... nu are probleme din astea. Pentru un om normal e sanatos. Nu ma intereseaza parerea lui Ionut de pe TPU cat timp eu am vorbit cu specialisti despre asta.

| Pnin a răspuns (pentru Ionuttt454):

A, si arata-ne studiile laughing))

| Pnin a răspuns (pentru Ionuttt454):

Ce treaba are masturbarea cu viciile? laughing Mancatul e un viciu? Nu, mananci ca e necesar, devine un viciu in momentul in care te cheama Ionut si mananci din ora in ora.

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Esti gay daca te gandesti la barbati atunci.
Nu mai aruncati cu cuvantul asta la orice nu vi se pare normal, pareti doar usor cretini.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pnin):

Sa crezi ca frustrarea se elimina prin auto-abuz fizic si psihic este o credinta superstitioasa depășită de studiile stiințifice pe care le avem astăzi la îndemână.
Frustrarea de fapt crește în oamenii care se m*s*u****ă și consumă p. ornografie. Sunt frustrați fiindcă în loc sa aibă o relație reală nu fac decât să se cuckoldizeze în fața unui ecran. Asta naște frustrare.
Iar abstinența elimină de fapt orice frustrare. Asta e dovedit științific. În momentul în care ai o viață sexuală sănătoasă bazată pe o relație inter-umană între un soț și o soție fără auto-abuz sau consum de p. ornografie atunci dispare orice frustrare latentă și ai mult mai multă energie, lucru din nou dovedit prin numeroase studii.

Nu fii ignorat și prost, informează-te. M********ea face rău, atât psihic, fizic și emoțional. Te face o legumă sclerozată și timidă.

Nu are nicio legatura cu religia. E o activitate practicata de ultimii dubiosi care in loc sa iasa afara sa vorbeasca cu fete in lumea reala prefera sa se cuckoldizeze

| Pnin a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Imi dai si mie acele studii? big grin

| Graure a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dovedit stiintific de catre cine? Nume de cercetatori si articole ai? Sau iti place doar cum suna asta cu stiintificul

36 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E vreun barbat care nu a suparat maimuta si nu l-a scuipat vreodata?

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Diferența e ca vor sa facă din asta un stil de viață, adică sa renunțe definitiv.
Dar cred ca asta vine cu vârsta și cu alte schimbări, nu cred ca e sănătos sa te abtii asa când ești foarte tânăr și ai o groaza de hormoni. Dar cine știe.
Nu zic ca bine sau rău, zic doar ca depinde de persoana, e vorba de cui i se potrivește.
Lor sigur nu https://m.youtube.com/watch?v=aSn1g-6h1OQ

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

E si campania aia "no nuts" fara ejaculari o luna fie prin sex sau fap, mi se pare prostesc sa te abtii o luna chit ca ai nevoie dar acum na, e un 'post sexual'. Nu te afecteaza nici daca o faci des, nici daca o faci rar, asta e paradoxul

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Jus7t):

"nu cred ca e sănătos sa te abtii asa când ești foarte tânăr și ai o groaza de hormoni"

Ba e sanatos. S-a dovedit stiintific ca retentia si in general orice infranare de la activitati sexuale nu are niciun dezavantaj ba chiar doar avantaje de sanatate de la un sistem imunitar mult mai puternic pana la mai mare concentrare si energie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.medicalnewstoday.com/articles/326518#relationships
" research shows that having regular sex can result in certain health benefits, including improved immune system function, reduced blood pressure, lower stress levels, and less risk of cardiovascular events"
Asta s-a dovedit stiintific. Adica opusul la ceea ce sustii tu ca ar fi dovedit stiintific.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul cu m.asturbarea nu e deloc tot una lol. Ca sa nu mai vorbim că te cuckoldizezi singur happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai spus " orice infranare de la activitati sexuale". Sexul si masturbarea sunt ambele activitati sexuale.

| Jus7t explică (pentru CostinAlamariu):

C.ockhold e atunci când ul alt bărbat îți arde iubita și tu te uiți la ei, când te uiți la un p0rn nu are treabă.
Iar filmele p. orno da, pot avea efecte negative (vezi fightthenewdrug) dar nu e vorba de asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca si postul. Poate fi util, dar sa nu exageram.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O părere bună. Perioada respectivă a fost una dintre cele mai productive pe care mi le amintesc, m-am simțit bine.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Și dacă ai prietena ce naiba faci? în general întreb, ca am înțeles ca e doar pentru cei care nu sunt intr-o relație.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Păi e no fap nu no sex. Ai înțeles prost.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

E și No PMO, am confundat cu aia.

| Saiko10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si cu fapul si sexul tot acolo ajungi laughing)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ocazia recentelor omoruri din SUA asupra unor asiatice, NoFap a intrat in vizorul presei:

The Daily Dot i-a acuzat ca au raspandit o ideologie a urii care a produs aceste omoruri.

Der Spiegel a analizat radicalizarea unora care tind catre acte de terorism si a numit cativa adepti ai NoFap spre exemplificare, iar Departamentul Securitatii Publice din statul Texas prognozeaza ca incel-ii pot deveni cel mai letal focar de teroristi autohtoni. SUA a inregistrat in ultimele doua decenii mai multe asasinate comise de teroristi care sunt crestini si autohtoni decat de teroristi islamici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No fap e pentru cei care au o adicție de filme pentru adulți.
Exista 2 tipuri no fap și cei care practica semen retention, aia e mai mult pentru dezvoltarea spirituala.

Că faci sex cu o femeie sau te bagi la u n ecran e același lucru.
Cum zice și mr keep it simple bang bang semen retention gang, probabil orice tip ar trebui sa încerce să se abțină de la plăcere minim un an, omul ăla ajunge la 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt trend prostesc in care te abtii de la ceva ce iti place.

| rapandula a răspuns:

O parere buna. Sunt unii care exagereaza cu masturbarea si vor sa se lase iar acest serviciu ii poate ajuta.