| anonim_4396 a întrebat:

Iahve va intreaba azi de sabat ce faceti voi azi? Ce activitati aveti?

28 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Curat si ceva de mâncare, după ma duc in parc, poate imi gasesc un băiat

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

De sabat nu mergeti la agatat pacatosilor, azi va rugati doar mie ca sunt eu creatorul vostru, de sabat nu se face curat nici de mancare

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Creatia mea iti reamintesc poruncile mele

Cele Zece Porunci
1 Atunci, Dumnezeu a rostit toate* aceste cuvinte şi a zis:
* Deut 5:22;
2 „Eu* sunt Domnul Dumnezeul tău, care te-a scos** din ţara Egiptului, din casa robiei.
* Lev 26:1; Lev 26:13; Deut 5:6; Ps 81:10; Osea 13:4; ** Exod 13:3;
3 Să* nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
* Deut 5:7; Deut 6:14; 2 Imp 17:35; Ier 25:6; Ier 35:15;
4 Să* nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
* Lev 26:1; Deut 4:16; Deut 5:8; Deut 27:15; Ps 97:7;
5 Să nu* te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos**, care† pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc
* Exod 23:24; Ios 23:7; 2 Imp 17:35; Isa 44:15; Isa 44:19; ** Exod 34:14; Deut 4:24; Deut 6:15; Ios 24:19; Naum 1:2; † Exod 34:7; Lev 20:5; Lev 26:39; Lev 26:40; Num 14:18; Num 14:33; 1 Imp 21:29; Iov 5:4; Iov 21:19; Ps 79:8; Ps 109:14; Isa 14:20; Isa 14:21; Isa 65:6; Isa 65:7; Ier 2:9; Ier 32:18;
6 şi Mă îndur* până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
* Exod 34:7; Deut 7:9; Ps 89:34; Rom 11:28;
7 Să* nu iei în deşert Numele Domnului Dumnezeului tău, căci Domnul** nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.
* Exod 23:1; Lev 19:12; Deut 5:11; Ps 15:4; Mat 5:33; ** Mica 6:11;
8 Adu-ţi* aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
* Exod 31:13; Exod 31:14; Lev 19:3; Lev 19:30; Lev 26:2; Deut 5:12;
9 Să lucrezi* şase zile şi să-ţi faci lucrul tău.
* Exod 23:12; Exod 31:15; Exod 34:21; Lev 23:3; Ezec 20:12; Luca 13:14;
10 Dar ziua a* şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul** care este în casa ta.
* Gen 2:2; Gen 2:3; Exod 16:26; Exod 31:15; ** Neem 13:16-19;
11 Căci în şase zile* a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit, de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
* Gen 2:2;
12 Cinsteşte* pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.
* Exod 23:26; Lev 19:3; Deut 5:16; Ier 35:7; Ier 35:18; Ier 35:19; Mat 15:4; Mat 19:19; Marc 7:10; Marc 10:19; Luca 18:20; Efes 6:2;
13 Să* nu ucizi.
* Deut 5:17; Mat 5:21; Rom 13:9;
14 Să* nu preacurveşti.
* Deut 5:18; Mat 5:27;
15 Să* nu furi.
* Lev 19:11; Deut 5:19; Mat 19:18; Rom 13:9; 1 Tes 4:6;
16 Să* nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.
* Exod 23:1; Deut 5:20; Deut 19:16; Mat 19:18;
17 Să* nu pofteşti casa aproapelui tău; să** nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău."

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Nu ai cum să fii tu creatorul meu, ca nu se uita maică-mea după copii
Ba da merg la agățat ca e voia Domnului, asa mi-a spus mie aseara pe Facebook

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

O sa ma strădui să le incalc pe toate, mersi pentru lista Doamne

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Eu am posedat acest suflet si scriu aici prin el, ala era sarpele care ti-a scris, de sabat nu faci niimic

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Vezi ca il trimit pe trimisul meu Hitler iar pe pamant daca nu le respecti, il trimit special pentru tine

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Dar nu puteai sa il posedez pe Bred Pitt? Chiar pe germanul asta l-ai ales laughing
Tot ma duc la agățat, vreau si eu un "Adam "pentru mine

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Ce sexy era Hitler... daca are si pana in 25 de ani poate il scot si pe el in parc

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Dar stii ca stiu viitorul, nu vei gasi nimic saracie, ti-am scris destinul tau cu mana mea

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Iti dau 15 lei, sterge si scremi altul Barbosule

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Plus ca de asa dusch numai vei avea parte

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Trebuie sa va distrug pe toti si iar sa creez absolut totul, de asta nu functioneaza rugaciunile dar imi place sa va zambesc

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Ah'fir-ar si inca nu am apucat sa ma mărit, la naiba
Bărbos-bulangiu

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Bucura-te,sa stii ca majoritatea se plang apoi ca sau maritat, inclusiv eva, pe ea o inteleg dar voi restul nu va inteleg

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Păi alea is fraiere si isi iubesc soți'*care sunt curvari si iresponsabilii*asa le trebuie sa plângă

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Probabil au moștenit asta de la mine

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Auzi Doamne, cum e sa fii in corpul lui Ray? Nu te doar?
Mno daca tot ai venit pe pământ nu poti sa ii dai o muerie si lui, si mie o mărire de salariu? Ca un băiat imi gasesc singură

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Ti-am spus ca destinul vostru este deja scris numai pot face nimic, am posedat eu si magari, serpi si alte animale

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Mai bine spune că ti-e lene sa scrii, no hai lasa ca ma car din țara asta si imi scriu singură destinul
Am inteles, Ray intra la categoria animale laughing))

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Si tu primata mea, prima oara ati fost primate apoi v-am dat o mica parte din inteligenta mea infinita, doar daca iesi din universul meu ai putea sa schimbi ceva

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Nu am bani de benzina ca ieșeam de mult, nu iti mai sport creația si gunoaiele numite oameni (bine inteles mai exista si exceptii)

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Unde sa iesi primata mea din jungla, las ca in viata de apoi te reincarnez in stewardesa si gata

| Sofer a răspuns:

Relaxare somn si deseara munca.

| RAY a răspuns (pentru Sofer):

Frumos

| lorena1gianinak a răspuns:

Nu suntem evrei! Wir werden niemals Juden sein!

| RAY a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Iisus nu era evreu?

| lorena1gianinak a răspuns (pentru RAY):

Scuze,sunt atee.Nu ma bag.Din cate am citit cred ca era evreu.