| sabin89 a întrebat:

Ieri a fost Ziua Independenţei SUA. Ce bine e să fii independent! Oare vom fi şi noi vreodată independenţi? Sau suntem deja? Există vreun stat cu adevărat independent?

12 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Poate mai bine iterdependenţă decât independenţă?

| aumih16 a răspuns:

Nu prea! si oricum mie imi nu imi place ce presedinte au americanii! chiar le place acest om! donald trump! vad ca il vor iar presedinte! treaba lor! nu e problema noastra! e a lor!

| aumih16 a răspuns:

Oricum au avut dreptate toti atunci la primele lui alegeri! cel putin robert de niro cum i-a zis spus mi-a placut! is a punk! is a pig! definitia perfecta pentru acest om donald trump!

| aumih16 a răspuns:

O fi fost indepenta Romania pe timpul comunismului! desi cred ca nici atunci macar nu a fost!

| RKBlue a răspuns (pentru aumih16):

Mai mult de jumatate din americani il urasc.
Dar din cauza modului de vot, practic nu prea conteaza pe cine susti, caci votul popular nu e cel care conteaza.

| Dorotheea21 a răspuns:

Am auzit ca a fost Romania.
Cand nu mai depindea de nimic din afara granitelor, a venit revolutia.
Cat a fost de adevarata independenta din vremea de atunci nu stiu, tot din auzite, nu se compara cu ceea ce este acum.

| minrest a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da, exact cum spui, era cat de putin posibil dependenta de orice era in afara granitelor. Dar, ca sa se conduca singura, mai trebuia sa isi determine legile si institutiile, prin vot, consens, referendumuri sau alte metode. Romania era dependenta de ceva dinauntrul granitelor, de Partidul Comunist, condus de Ceausescu; si era o dependenta mult mai grea decat dependenta de celelalte state UE, de acum.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru minrest):

Uneori ma enervez ca am atatea de invatat. tongue
Multumesc. love struck
Am auzit si eu de la cei mai in varsta discutii, dar daca partidul comunist era un partid~stat si era independent fata de vecinul rosu de la est, atunci Romania era un stat independent. happy

| minrest a răspuns (pentru Dorotheea21):

Asa este, iar Coreea de Nord este mai independenta decat Romania de atunci.

| Curious2 a răspuns:

Nu exista independenta.
Eu sunt dependent de magazinele din orasul meu. Sunt dependent de firma care furnizeaza agentul termic, sunt dependent de firma care imi furnizeaza conexiunea la internet, sunt dependent de haine, sunt dependet de locuinta mea, sunt dependent de cartile mele, sunt dependent de bani etc.
Totul este interconectat. Nu exista obiect, vietate sau orice altceva care sa nu depinde de nimic.

| sabin89 explică (pentru Curious2):

"Eu sunt dependent de..."
Bine că nu eşti şi de alcool. happy
De fapt, nu mă refeream la independenţa noastră ca indivizi, ci a noastră ca ţară - România.

| Curious2 a răspuns (pentru sabin89):

Am discutat, ieri, cu o indianca care studia zoologia.
Am adus vorba despre independenta Indiei fata de Marea Britanie.
Ea mi-a raspuns ca, India si-a castigat independeta fata de UK.
M-a intrebat daca Romnania e o tara independenta, eu i-am raspuns ca da.
Romania faca parte din UE, asta inseamna ca ea trebuie sa se alinieze la politicile europene si sa nu se abata de la acestea.
Teoretic, Romania este o tara independeanta.