| Stefan2266 a întrebat:

Imi dati si mie stereotipuri pentru oamenii din fiecare regiune a Romaniei? Sau pentru care stiti... vreau si eu sa vad ce parere are fiecare om despre oamenii din alte regiuni!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce parere are fiecare om despre oamenii din alte regiuni" - cam vag, fii mai explicit

| Drimmero a răspuns:

Ardelenii ca sunt inceti, chiar asa e, am cunoscut oameni din zona aia si abia vorbeau si mergeau )))
Oltenii ca sunt cu scandalurile, smardoiala si d-astea, dar si ca au mintea in colturi.
Moldovenii ca sunt betivi si plebea societatii.
Muntenii ca sunt cocalarii tarii.
Banatenii ca sunt linistiti
Dobrogenii habar nu am daca exista vren sterotip despre ei, tot ce am scris sunt vorbe din folclor, nu e neaparat si parerea mea despre ei.

| Speranta12 a răspuns:

Pai despre ardeleni e un stereotip ca sunt mai lenti, dar si mai intelepti. Se mai zice despre ei ca mananca bine si ca sunt harnici si familisti. Despre olteni e un stereotip ca sunt iuti, smecheri si pacalici. Despre moldoveni e un stereotip ca sunt alcolisti, saraci, ca put, ca-s lenesi si ca-si bat femeile. Despre moldovence se zice ca fac mancare buna si ca-s frumoase, dar si multe femei usoare sau proaste.