| goth123 a întrebat:

Imi e foarte mila de animalele care sunt crescute pentru mancare (porci, vaci). De asta urasc oamenii, se gandesc doar la papilele lor gustative. Saracele animale, sunt despartite de familiile lor si crescute intr-un cotet murdar. De ce a trebuit sa ma nasc in lumea asta rea?

15 răspunsuri:
| 1234501410 a răspuns:

Si eu simt la fel, dar nu avem ce sa facem.

| UnDiavol a răspuns:

După ce am văzut un documentar cum sunt tratate animale mi-am dat seama de multe erau tratate cu cruzime și fără mila torturate dar fără carne nu putem trai eu unul vorbesc in numele meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit frate ca moartea e usoara. I.a bagat cutitul la beregata si in 2 secunde nu mai simte animalul nimic. Mai bine ii baga omul un cutit in beregata de il curma in 5 secunde maxim decat sa fie liber in natura sa.l vaneze un coiot sau orice alt pradator care sa.l chinuie o ora pana.l mananca de viu complet.

| AlexValentinn a răspuns:

Pentru ca asa e lumea conceputa, animalele servesc omului, de aia sunt facute sa serveasca omului pentru hrana, pentru companie, pentru a ajuta la diferite treburi. Carnea care o mananci provine din animale, oricum sunt foarte multe nu e ca si cum ar disparea speciile si daca stai sa te gandesti si in lumea animalelor se mananca unele pe altele sunt pradatori si prada deci de ce ai uri oamenii pentru asta? Si pe langa asta, eu cred ca mai grav este ca ne omoram noi intre noi oamenii decat ca oamenii omoara animale, am tot vazut pe Facebook oameni suparati ca animalele sunt tratate nu stiu cum ca nu stiu ce, sunt foarte retardati, eu nu am vazut oameni sa se declare suparati ca oamenii sunt tratati nu stiu cum decat foarte rar, ajung animalele sa fie tratate mai bine decat oamenii si asta este foarte trist.

| goth123 explică (pentru AlexValentinn):

Animalele sunt cele mai pure fiinte. Ele nu fac niciodata rau cu intentie.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru goth123):

Ești vegană?

| goth123 explică (pentru AndreeaWTS):

Vegetariana deocamdata, dar planuiesc sa devin vegana

| AlexValentinn a răspuns (pentru goth123):

Cum adica nu fac rau cu intentie? Dar din ce fac rau?

| Mosotti a răspuns:

E na, dar iti place ceafa de porc cu mujdei si cartofi prajiti, sau daca nu-ti place tie, le place altora, aia e.

Nu suferi tu de grija porcilor, fi serios.
La nivel industrial ele nici nu simt nimic, sunt electrocutate, intra in inconstienta si gata, dupa aia mor, deci dispar subit.

Sau puii, cartofi prajiti cu copanele prajite, mmmm, super.
Vezi de treaba ta si traieste-ti viata, lasa porcii si puii sau ce o fi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la nivel industrial nici macar nu simte ca baga cutitul, sunt electrocutate si intra in inconstienta, stiu din Germania cum e.
Si porcii oricum nu constientizeaza ca exista, deci nu-s constienti cand ii tai, omul ca, singura fiinta care constientizeaza ca exista, asta se cam stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Exact. In timp ce scriam aveam si chestia cu electrocutatul in vedere doar ca nu parea la fel de diplomatic discursul cu cutitul la beregata daca.l foloseam.

| relian a răspuns:

Ar trebuie sa multumesti ca te nascusi in lumea asta "rea"asa cum ai spus,altfel nu te vedeam prea bine in alta lume.
Tu de regula nu iesi din casa,stai doara asa in cusca nu iesi niciodata?
Nu stii ce inseamna viata? Tu crezi ca viata in general este aia ce o ai tu? Pfff afla ca in lumea vie,sau lumea animala se manainca unu pe altul,asta e viata, daca nu vrei sa maninci, nu-i nimic, te maninca altul pe tine laughing
Daca ai fost nascuta mais tiu eu in ce epoca, cand oamenii locuiau prin pesteri, sa te fi vazut atunci ce mai guitai laughing cum scoateai capu afara cum te si halea bau bau.
Bine ai venit in lumea vie laughing probabil acum ai fost nascut/a

| goth123 explică (pentru Mosotti):

Porcii sunt foarte inteligenti, mai inteligenti decat cainii. Ei stiu cand urmeaza sa fie taiati

| Freya1 a răspuns:

Acuma nu trebuie sa exagerăm nici chiar asa mult.Adica inteleg cand vezi un cal bătut, un animal maltratat si lăsat în chinuri dar cele sacrificate pentru mâncare pentru asta sunt facute.Ce alta utilitate mai are porcu spre exemplu, înafara ca iti da carne, ce face el?
In fond noi oameni suntem in varful lanțului trofic, multe animale si plante exista pentru ca noi sa ne hrănim.

| Mosotti a răspuns (pentru goth123):

Am vazut ca au zis astia ca porcii se joaca si la calculator dupa un experiment facut de astia, insa totusi, daca era asa inteligent nu manca orice daca-i dai! Cainele miroase si apoi mananca, porcu daca-i dau o bucata de plastic intai o baga in gura si dupa aia o da jos, deci...
Plus ca se baga in toate mocirlele, mananca ca. porcu cum se zice, f aiurea, brutal asa, nu se compara cu un caine care mananca mai fin.

Daca iei un porc in casa, risti sa te trezesti mancat! Cainele nu face asa.
Cainele vine la tine, se vede ca te stie, porcu se comporta ca si cum nu esti acolo, se comporta ca un tigru, ca si ala face la fel.

Si pana la urma aia e, daca ii electrocuteaza si dupa aia ii taie, e ok, ca nu simte nimic, nici eu nu-s de acord sa ii taie asa fara anestezie cum s-ar zice, dar faptul ca sunt taiati in sine pentru mancat, nu vad o problema.