| cosmin23a a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce se intampla la Rosia Montana?laughing De ce protesteaza lumea, ca vor autoritatile sa scoata aurul? Si daca e asa, de ce sa nu scoata aurul?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Afacerea Roşia Montană pe înţelesul tuturor:
Nea Ioane, matale ai 1 kg de aur în curte, dar nu ştiu decât eu cum să-l scot printr-o metodă nemaipomenită. Uite, îţi fac o ofertă extraordinară: îl scot eu, iar drept răsplată că l-am scos din curtea ta îţi dau şi ţie 60 de grame redevenţă şi dacă mă ajuţi să ţi-l scot în 15 ani, îţi dau de lucru şi-ţi plătesc salariu 5 grame pe an pentru că sunt de treabă şi nu vreau să stai ca prostu fără serviciu. Adică de fapt nu-l scot eu, îl scoţi tu, eu doar îţi împrumut uneltele, te învăţ cum să le foloseşti şi te răsplătesc pentru efortul de a-ţi scoate singur aurul din curte ca să mi-l dai mie.Nu-i aşa că-i nemaipomenit? Ah, era să uit… şi cum tot nu-ţi trebuie tie o curte, voi lăsa acolo vreo 3 tone de cianură şi alte substanţe… Ei, nu-ţi fă probleme, o sa stea binemersi si nu o să ajungă in veci nici în fântană, nici în grădină si nici în casă, ma jur pe familia mea! Sau mai
degrabă pe a ta!
Restul e tacere.

| cosmin23a explică (pentru VyrusEleven):

Am inteles acum

| VyrusEleven a răspuns (pentru cosmin23a):

Exact asa este doar ca ei folosesc limbajul ala cult al lorhappy

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Pentru ca vor sa-l dea degeaba la straini asa cum au vandut toata tara.
Da-i dracu de tradatori.
Daca l-ar vinde pe bani buni ar fi OK dar nu va fi nici o crestere economica, doar cateva zeci sau sute de oameni vor avea de munca.Nu se merita.
Nebunul de Patriciu a vandut zacamintele de petrol, astia acum vor sa vanda si aurul din pamant pe mai nimic, doar pentru a lua ei spagi de milioane de dolari.
Da-i in **** mamii lor.