| NonZarek a întrebat:

Îmi poate spune cineva, cum as putea sa depășesc rușinea? Trebuie sa fac colonoscopie și nu știu de ce, când ma gândesc îmi este rușine și tot îmi vine sa renunț. Ceva sfaturi pentru a depăși situația aceasta?
Multumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, colonosopia se face pe adormite, asadar nu vezi si nu stii ce ti se intampla, cand ti se dau chilotii jos si nici cand iti baga acel tub in fund.
Din pacate, cand este vorba de examinare medicala a organelor sexuale si anale, nu prea avem ce face, decat sa lasam rusinea la o parte si sa executam ce ni se cere.

| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Colonscopia nu se face sub anestezie generală. Cel puțin, nu în România.
La endoscopie parcă, se recurge mai nou, la acest procedeu. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru floresdemayo):

Serios? Chiar nu stiam asta. Nici nu ma mir de ce este atat de traumatizant si rusinos.
In Australia se fac atat colonoscopia cat si endoscopia sub anestezie, tocmai pentru ca pacientul sa fie relaxat si ei sa poata lucra fara stres si durere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul este un specialist care te ajută, față de el nu trebuie să îți fie rușine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când ajungi in situație, execuți tot ce îți spune medicul, nu ai timp să-ți fie rușine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar o evaluare medicala, nu doar deloc. Nu are de ce sa-ti fie rusine de doctor pentru ca a vazut oricum o gramada de oameni dezbracati la viata lui, ei lucreaza cu oameni si nu vad nimic rusinos in a-i vedea partile intime cum este fundul in cazul tau. Este doar o evaluare pentru a vedea daca ai probleme cu intestinul gros. Sa vada daca totul este ok. Nu ai de ce sa stai rusinat.

| gaby140 a răspuns:

Te gandesti ca e mai important sa iti faci decat sa nu iti faci colonoscopie. Daca iti gaseste ceva grav si tu nu ai fost la control de rusine? Te mai poti gandi si ca doctorul ala a vazut mii de anusuri laughing, deci nu ai de ce sa iti faci griji.