| DonEduardo a întrebat:

Imi pueti spune niste tari in care majoritatea populatiei o duce bine, nu sunt scumpe si majoritatea oamenilor sunt buni?

Răspuns Câştigător
| oglindasultanului a răspuns:

Portugalia, Irlanda, Canada, Noua zeelanda...

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Japonia, Finlanda, Danemarca, Norvegia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

România pe primul loc.

| Simpatic a răspuns:

Din ce stiu eu una dintre cele mai bogate tari care este si un paradis vizual este Singapore, alta locatie minunata este Tokyo-Japonia, dar avem si aici in Europa tari dezvoltate gen Finlanda, Norvegia, Danemarca sau Elvetia, Olanda -care a devenit paradisul proxenetilor! Sa nu uitam de cea mai tare din Europa > Luxembourg.
Dar niciuna dintre ele nu este ieftina ca viata, caci unde poti avea conditii bune de existenta si totul sa fie ieftin?
La toate se adauga tara tuturor viselor si anume Statele Unite ale Americii.

| Catrice a răspuns:

China.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Ciudat caci poporul chinez este mult mai sarac decat noi, e un paradox cu toate acestea cele mai dezvoltate zone de pe teritoriul Chinei sunt regiunile autonome Macao si Hong Kong, restul e saracie!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Eh găsești tu o fabrica unde sa muncești, un miliardar cu care sa te căsătorești, tor ce se chinezesc e eftin, toți sunt buni unii cu alțiihee hee

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

De cati ani esti aici nu ai inteles inca ca sunt baiat?
In fine
Arigato!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

1. Abia te-am văzut pe aici... daca dai rar pe aici csf...
2. Era unu' pe net de povestea ca își găsise un sugar daddy numai pentru bani, fara sa fie gay

| Theo94 a răspuns (pentru Simpatic):

China este pe locul 2 in lume la economie dupa USA.
https://www.investopedia.com/insights/worlds-top-economies/

O fii cele mai bogate zone Hong Kong si Macao dar nu ele tin China pe locul 2 in lume, au si zone sarace dar nu si orasele mari.
Scrie pe google Beijing, Shanghai si alte orase mari si vezi.

USA are 614 miliardari, pe locul doi fiind China cu 389 (raportat la nr. de locuitori nu sunt asa multi).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_billionaires

"High-speed rail in China"
https://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_rail_in_China

| Simpatic a răspuns (pentru Theo94):

Asa este dar intrebarea era despre niste tari in care populatia o duce bine, nu sunt scumpe si oamenii sunt buni.
Sa facem un exercitiu de logica daca china are peste 1 miliard de oameni si este pe locul 2, iar sua e pe 1 si are 300 de milioane, daca sua avea 1 miliard de cetateni cu cati ani lumina era in fata chinei? happy
Dar economia unei tari nu cred ca reflecta starea de bine a populatiei la modul general, eu cred ca cei din Luxembourg o duc cu mult mai bine decat poporul chinez, eu nu cunosc tainele economiei sa stiu cum se ajunge la PIB si alte chestii, dar facem un calcul un chinez i-a in medie 100-200-300 de dollari pe luna salariu, unul din Luxemburg cam 5000 de euro mediu, cum o fi china peste luxemburg ca si satisfactie a cetateanului nu stiu, am dat doar un exemplu. La fel sunt state in care populatia o duce bine fara sa munceasca ca primeste subventie de la stat cum este Qatarul etc
Nu stiu cum se calculeaza economia unei tari, stiu doar ca china face export masiv, ca daca nu ar exporta nu ar mai fi nimic de capul lor.
Ciudat ca ei ne imbolnavesc dar tot de la ei cumparam echipamente sa ne fereasca de covid, inteligenta strategie, nu vreau sa fiu antisemit dar nebunul de trump avea ceva dreptate, daca toate tarile inchideau import- exportul cu china tara aia murea si o meritau nu cetatenii ci guvernul lor!

| Theo94 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai scris ca poporul chinez e mult mai sarac ca noi, nu este. Si stiu ca locuitorii sau majoritatea lor din tari precum Qatar, Luxemburg, EAU, o duc mult mai bine decat majoritatea locuitorilor din China si din alte econimii mari.

| gabicoo a răspuns:

Țările nordice!

| gemeni6226 a răspuns:

Raportul Mondial al Fericirii 2018, realizat de Reţeaua de Soluţii pentru Dezvoltare Durabilă (SDSN), un program mondial al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), a clasificat nivelul de mulţumire din 156 de ţări conform scorurilor obţinute la evaluări privind PIB-ul pe cap de locuitor, asistenţă socială, speranţa de viaţă sănătoasă, libertate socială, generozitate şi absenţa corupţiei.

Finlanda a urcat pe primul loc în acest clasament de pe a cincea poziţie ocupată anul trecut, detronând astfel Norvegia.

Ca de obicei, şi în 2018 primele zece locuri ale topului celor mai fericite ţări din lume sunt dominate de state nordice. Primele clasate sunt: Finlanda, Norvegia, Denemarca, Islanda, Elveţia, Olanda, Canada, Noua Zeelandă, Suedia şi Australia.

Statele Unite se află pe locul al 18-lea, cu patru poziţii mai jos faţă de anul trecut.

Marea Britanie ocupă locul al 19-lea, iar Emiratele Arabe Unite se află pe locul 20.

România se află pe poziţia 52 în acest clasament cu 156 de poziţii.