| Fetitzacekurai a întrebat:

Imi puteti recomanda filme sau cărți care sa aiba legatura cu istoria? Gen Hotul de carti, Baiatul cu pijamale in dungi, etc...

P.S. Nu e neaparat sa fie o intamplare din cele doua razboaie mondiale sau perioada interbelica

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aripile vantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carti:
Pentru cine bat clopotele? - Ernest Hemingway
Numele trandafirului - Umberto Eco
Romanele lui Walter Scott. (toate)
Fratii Jderi, Neamul Soimarestilor, Creanga de aur - Mihail Sadoveanu
Delirul - Marin Preda
Rascoala - Liviu Rebreanu
Fructele maniei - John Steinbeck (despre dust bowl si criza '29-'33)
Dinu Sararu - Niste tarani (despre colectivizare)
Cam tot de la Sven Hassel. (WW2)
Omagiu Cataloniei - George Orwell
Victor Hugo - Mizerabilii
Lev Tolstoi - Razboi si pace (sunt 4 volume, despre razboiul cu Napoleon)

Si intrebarea e, ce intelegi tu prin ''sa aiba legatura cu istoria''?

| zurick a răspuns:

Printre tonuri cenusii
O mare de lacrimi
Sint o baba comunista
Un baiat pe lista lui Schindler
Numele trandafirului
Toata lumina pe care nu o putem vedea