| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți recomanda niște cărți de filosofie?

Am discutat cu un amic câteva idei mai filosofice oarecum, dar mi-am dat seama că am nevoie de cunoștințe noi, nu vreau sa repet aceleasi lucruri. Aș dori sa citesc niste cărți care ma fac sa gândesc si de asemenea pot fi punct de conversație și informații relevante lumii de astăzi. Țin să menționez ca am mai citit o singura carte de acest gen si nu am cunoștințe teoretice. Tot ce spun e din observații proprii in mare parte. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Baga si tu un Kant, Nietzsche, Socrate, Platon d-astia clasici.

| CostinAlamariu a răspuns:

In calitate de pasionat de filozofie cred ca te pot ajuta eu happy

Ca o introducere in filozofie ti-as recomanda neaparat sa citesti operele lui Platon, in special "Republica" dar si altele. De exemplu "Banchetul".

O alta recomandare ar fi Sfantul Augustin in special opera lui "Confesiuni".
Daca mai ai intrebari in ceea ce priveste filozofia poti sa ma intrebi pe privat oricand.

| NotNamed a răspuns:

1. Originea Speciilor - Charles Darwin (despre originiea speciilor de pe aceasta planeta)
2. Dincolo de bine şi rău - Friedrich Nietzsche (critica a religiilor)
3. Dialoguri - Platon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gânduri de către sine însusi, Principele, Arta războiului, puterea prezentului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa citesti 1000 de pagini cand te poti uita la 10 minute de rezumat. Ideea e acelasi
In timpul luat pentru citirea unei carti poti invata continutul a 10 carti.
https://www.youtube.com/user/RedEyesTakeWarning
https://www.youtube.com/channel/UCeUJFQ0D9qs6aVNyUt9fkeQ
https://www.youtube.com/user/TEDEducation