| Maariaa a întrebat:

Imi puteti spune si mie autori, romani sau straini, a caror celebritate din timpul vietii nu a rezistat timpului, respectiv, de autori a caror importanta a fost acceptata abia postum? Multumesc mult!:* Fundaa:*

1 răspuns:
| Luiza45 a răspuns:

Sincer sunt destul de multi. Acum autorii sunt cunoscuti numai din manualele de scoala. Ma refer de exemplu la poetul Cezar Baltag a scris poezii superbe dar nu stie aproape nimeni de el. Chair si Mircea Eliade..toata lumea il subapreciaza. ca sa nu mai zic de Gabriel Garcia Marquez...Multi autori celebri nu sunt apreciati sau au trait o viata mizera si acum dupa mult timp sunt apreciati.