| Joker3134 a întrebat:

Imi spune si mie cineva daca lucrezi de exemplu timp de o luna minim 12 ore zilnic pe zi iti poate afecta sanatatea?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Normal că vor afecta.Nici nu e legal să lucrezi zilnic 12 ore tocmai pentru că afectează sănătatea.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru Joker3134):

Nu poate nimeni să spună cu exactitate ce scurtează viaţa cuiva.
Presupun că vrei să munceşti pe vară o lună. Poţi să încerci, dar dacă vei simţi că e prea mult, îţi sugerez să renunţi.
Sănătatea e bine să o protejezi.Nu te lua după cei de mai sus.Pun pariu că nu au lucrat niciodată 12 ore pentru 2 zile la rând.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru Joker3134):

Eu ți-am spus părerea mea.
Tu faci cum crezi că e mai bine.
După 2 zile consecutive de 12 ore, normal se dau 48 de ore libere.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce anume lucreaza respectiva persoana, un efort fizic prelungit, un efort psihic prelungit, in functie de aceste lucruri se poate trage niste concluzi, vad ca tu deja ai tras concluzile

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in cele 12 ore nu depui efort grozav, iar orele de somn si alimentatia sunt ok, nu vei avea probleme de sanatate.
Dar eu am lucrat in program 12/24, adica lucram 12 ore, eram liber 24, si veneam iar (o tura pica ziua, cealalta noaptea), si imi afecta tot mai mult sanatatea. Incepusem sa am probleme cu tensiunea (de la mica am ajuns la mare), si ceva simptome de ficat obosit. Recuperam somnul ziua, dar tot obosit ma simteam.
Am avut si job-uri cu mai mult efort fizic, in care ajungeam si la 14 ore pe zi, dar nu era la fel de extenuant ca 12/24, pentru ca dormeam fiecare noapte.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai sa lucrezi ca ce? Tu doar intr-o zi traiesti 24 de ore, asta nu este similar cu munca? Muncesti = supravietuiesti.
Deci nu, nu patesti nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, astea 12 ore iti lasa timp din belsug pentru somn. 7-8 ore cat e recomandat pentru un adult. Dar multi dorm de abia cate 5 ore.

| Katyk3229 a răspuns:

Nu nu afectează sănătatea dar nu trebuie sa exagerezi și să mai ai timp sa te odihnești asta e cel mai important sper ca ti-am fost de ajutor FUNDIȚĂ?