| Nume6 a întrebat:

În această perioadă, ca să eviţi contaminarea cu Coronavirus, cum trebuie să procedezi când primești coletul de la curier?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am primit colet din China acum o saptamana si ceva: m-am spalat pe maini dupa ce l-am preluat si l-am lasat in masina. Apoi am mers cu un recipient cu alcool sanitar, si am pulverizat pe el, si pe continut, abia apoi l-am bagat in casa.
Astea au fost niste masuri aproape exagerate, pentru linistea mea.
Virusul cica nu rezista mai mult de 4 zile pe suprafete (obiecte), iar transportul din China pana la mine a durat aproape 50 de zile.

| Celcestietot a răspuns:

Iei coletul si il bagi in casa, in camera de decontaminare, iar apoi este ca si rezolvata mica ta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu dai mana cu soferul. Sa stai la distanta de usa masinii, daca nu coboara si doar deschide geamul. pana iti face factura si ia banii nu stai lipit de masina cum vedeam ca fac multi. Se lipesc efectiv cu burta de usa masinii zici ca nu ajung sa-i dea banii la sofer. Si eu am primit azi un colet prin fan curier, niste nesimtiti. Au claxonat de doua ori si au fugit. A trebuie sa merg eu cu biclieta dupa ei ca doar nu stau mai mult de 10 secund sa astepte la poarta omului, si trenul sta 1 minut. Nu am dat mana si am stat pe cat posibil la distanta. Am dat banii si am luat marfa. Nu e greu.