| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

În anii '80, ofițerii FBI urmăreau un bărbat care voia să treacă drept american, dar care era bănuit de spionaj. Într-o bună zi ei se uitau la niște filmări de pe camere cu acel bărbat. Omul intrase într-o florărie, cumpărase niște flori și se îndrepta spre mașina sa când unul dintre ofițeri a strigat:
-Opriți filmul!
Ce era neînregulă? Americanii țin buchetele de flori în sus, îndreptate spre cer. Or, acest om care încerca să treacă drept american ținea florile în jos. Ofițerul le-a explicat colegilor săi:
-Așa țin ei florile în Europa de Est!
Ulterior, bărbatul respectiv s-a dovedit a fi un spion.
Astfel întrebarea mea este: voi cum țineți florile? Îndreptate în sus sau în jos? Eu, în cele câteva ocazii în care am ținut un buchet de flori, l-am ținut mereu în sus, în stil american.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmm... asta nu e o dovada. Niciun tribunal nu l-ar fi condamnat pentru spionaj pentru simplul motiv ca tinea buchetul in jos. Era cel mult un motiv pentru a demara supravegherea informativa, pentru a cauta dovezi ca e spion.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde despre ce buchet de flori vorbim.
Dacă sunt flori cu cozile lungi (crini, orhidee, garoafe, uneori și trandafiri) prefer să le țin în jos. E riscul mult mai mic să le rup, până ajung cu ele unde trebuie.
Dacă sunt flori cu cozi scurte, le țin cu florile în sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mare parte în sus. happy

| Sisiwieuc9 a răspuns:

În jos, ca să nu le rup.