| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta interviul pentru evaluarea capacitatilor intelectuale? ( in cadrul facultatii de psihologie si stiintele educatiei, sectia asistenta sociala sau psihologie).

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Evaluarea capacitatilor intelectuale se face in urma administrarii unei baterii de teste de inteligenta. Daca vrei sa-ti antrenezi mintea, rezolva testele din cartea Teste de inteligenta - Ph. Carter & Ken Russel.

| zeeeeeex a răspuns:

Din cate stiu ai un test de personalitate si unul de inteligenta... Cel personalitate ai intre 100-200 de intrebari cu privire la personalitatea ta si cel de inteligenta consta in niste operatii matematice usurele si niste figuri geometrice vazute in spatiu. Dupa modelul facultatii de psihologie se dau si la admiterea pentru Armata!

| crissmarie a răspuns:

Iti sunt evaluate capacitatile intelectuale, adica daca esti capabil sa gandesti si in special, daca esti apt de a ajuta pe altii sa-si evalueze capacitatile intelectuale. Am putea vorbi aici si de posibile teste de masurare a IQ-ului (coeficientul de inteligenta).