| anonim_4396 a întrebat:

In ce tari nu au voie cetatenii sa plece in alte tari? In afara de Coreea de Nord

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La momentul asta, mai toate tarile din lumea au granitele inchise, asa ca, nu prea poti pleca nicaieri.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu de covid ma refeream.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa clarifici in acest caz, la ce anume te referi?
Fiindca nu am auzit vreodata sa fie restrictii si sa nu poti merge in vizita in alte tari, cu sau fara viza este voie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cum era la noi pe vremea lui Ceausescu

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te referi la faptul ca eram o tara comunista care eram controlati si limitati, neavand voei sa iesim din tara?
Nici o problema, sunt deja 30 de ani de democratie, acum poti calatorii peste tot in lume cu pasaport si viza. Mai mult, in Europa, in tarile Uniunii Europene, putem merge si fara pasaport, doar cu buletinul si chiar fara viza.
Deci, este mult mai lejer si simplu sa calatorim azi, decat acum 30 de ani.
Mai sunt tari comuniste, China este una din ele, care calatoresc fara probleme peste tot in lume, simplu: cu pasapart si viza de turist. Iti spun ca-i foarte simplu, ca-i vad pe parintii chinezilor care vin aici, in fiecare an, sa-si viziteze copii
Intr-o tara comunista, oamenii pot avea doar 1 singura cetatenie, intr-o tara democrata, poti avea mai multe cetatenii.

| oglindasultanului a răspuns:

Crezi tu, depinde de relatiile internationale cu celelalte tari, nu toate tarile au permis peste tot.

| TristanTzara a răspuns:

În situații normale, adică nu cea de față, mai toate țările permit cetățenilor să părăsească țara în anumite condiții, chiar și Coreea de Nord, să nu uităm că mulți din liderii țării printre care și Kim Jong Un, au studiat în alte țări.