| 愛日本 a întrebat:

In general la petreceri, va distrati daca nu consumati bauturi alcoolice?
Cat de des consumati si ce parere aveti despre asta?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu mai beau alcool si ma simt foarte bine. E mult mai reconfortant sa pot sa urmaresc ce imi spun ceilalti, sa fiu cu adevarat prezent si sa port o conversatie cat mai inteligenta, fara a o priva de umor. Plus ca a doua zi de dimineata pot iar sa ma delectez, cu un film sau o carte, fara sa simt repercursiunile zilei trecute.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Distractia la mine nu are absolut nici o legatura cu alcoolul. Imi place sa beau alcool, beau cu mare placere, dar nu fac abuz. Adica la o petrecere beau maxim 30-40 ml de bautura tare sau o jumatate de pahar de vin. Incerc sa beau rezonabil de des, adica cam o data la 4-6 saptamani, fiindca alcoolul distruge neuronii si eu tin la ai mei foarte mult. Nu beau numai la petreceri, ci uneori si acasa, seara, de placere. Nu depasesc niciodata cantitatea mai sus scrisa si, daca beau intr-o zi, am grija sa nu mai beau macar doua saptamani dupa aceea deloc.
Cred ca alcoolul poate fi consumat de placere si cu placere, fara sa iti influenteze comporatmentul si sa iti afecteze luciditatea sau sanatatea.

| Drimmero a răspuns:

Ma distrez consumand si putin alcool, cat sa nu ma fac prastie si sa plec pe bratele altora acasa.
Bautura e buna bauta cu limite si cand esti bine-dispus,, in excees face rau la bibilica!

| OldSoul a răspuns:

Cand auzi petrecere e clar ca e inclus si alcool, o petrecere fara alcool nu e o petrecere parea mea.
Acum desigur, depinde si de varsta petrecaretilor.
De consumat alcool, nu consum prea des, am consumat suficient in liceu, acum am permis si cum cele doua nu se pupa bine, ori las masina la distanta mare de mine, ori incerc pe cat posibil sa nu ma ating de alcool.

| justanotheruser99 a răspuns:

Da, pot sa ma distrez si fara sa consum alcool, insa e o alta atmosfera cand, sa zicem ca bei un cocktail.
Consum foarte rar. Dar sa zicem ca un pahar de vin fiert e numai bun intr-o seara de iarna cand te plimbi prin oras happy

| Divy a răspuns:

Depinde de starea de spirit, mă pot distra și fără alcool și cu alcool.
Ocazional, la petreceri și rar dacă mi se impune în general cu familia sau prietenii. Eu am o părere bună că beau cu măsură

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca NU beau alcool, ma distrez. Daca ma ametesc, nu mai am pofta de distractie.

| Juviia a răspuns:

In general ma simt bine, dar daca beau prea mult incep sa o iau razna...

| NyctophobicGhost a răspuns:

Mi-am luat cativa metri de furtun.Nici cand ma duc dupa paine nu-mi lipseste aroma din butoi.Stima!