| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu situatia Romaniei, nu stiu cat de tare va intereseaza subiectul, dar mi-ar placea daca mi-ai citii parerea si ce suspectez eu ca se intampla.
Nu stiu cat de informatii sunteti voi sau nivelul de cunostinte in ceea ce priveste politica, economia, presa, si ce se vehiculeaza mai nou prin Romania, asa ca am sa scriu in idei scurte si cat de cat explicate sa fie inteles de toti.
Situatia Romaniei e mediocra as spune eu, nu suntem cu economia cea mai buna, dar nici rau nu o ducem, general vorbind. Eu cred ca multi oameni nu realizeaza ca noi ducem in continuare razboaie, dar razboaiele nu mai sunt cu oameni pe front, si este la un nivel superior, mai exact in politica, termenul e de razboi hibrid, mai exact tarile puternice, USA, Germania, Rusia, etc, se folosesc de tarile slab dezvoltate, pentru a se folosi de resursele lor atat materiale cat si umane. Te lasa sa iti pastrezi mandria de "roman", te lasa sa crezi ca detii un teritoriu, dar din pacate stapanul este, de fapt sunt multinationalele tarilor puternice. Acestea trag de pe urma "sclavilor" o putere economica in tara lor. Din pacate, cei care ar trebui sa lucreze pentru noi, adica politicienii, fac pacte cu aceste tari si multinationale, primind minunata spaga, ca sa se poata folosii de sclavii de pe acest pamant. Cum am zis mai sus, se folosesc si de resursele noastre materiale, noi exportam mai multa materie prima, si importam mai multe produse finite, adica practic eu dau faina vecinului pe 2 lei, si el imi vinde paine pe 10 lei.
Acest joc al politicienilor de peste tot, din pacate, nu se castiga pe cunostinte, aptitudini de lider sau eu stiu, se castiga in functie de care da mai bine la public, care se face mai placut. Aici intervine presa, pentru ca aceasta ii creeaza o imagine politicianului. Bineinteles ca traim intr-o tara democratica, si exista mai multe tipuri de ziaristi, de stanga, dreapta, dar multi cred eu ca nu realizeaza ca toti vor acelasi lucru, sa obtina puterea, nu sunt interesati de "muritori/sclavi", ei vor sa ajunga la putere ca sa aiba de unde sa traga. Partea proasta e ca parlamentarii nu doar ca te vand strainilor, dar tot din munca pe care tu o faci, el iti ia o parte. Bun..., hai sa explic pe scurt, din salariu ti se opreste o parte ca sa se duca la stat, ca sa mearga la medici, pompieri, politicieni, bugetari adica, o alta parte catre batrani, iar restul se duc catre infrastructura tarii, la investirea in poduri, autostrazi, etc. Bineinteles ca sunt mai multe tipuri de taxe din care statul colecteaza. Ghici cine controleaza banii astia si cine hotaraste cum sunt investiti?! Exact Guvernul, adica politicinei, cei care au ajuns deja la putere. Acum hai sa facem un calcul simplu, 17.000.000 de romani, din care sa zicem 5.000.000 copii, 3.000.000 batrani, 3.000.000 bugetari, iar restul de 5milioane sclavi pentru multinatioanel. Salariul mediu in Ro este 3000Ron, din care cam 1200 se duc la stat. 5.000.000 x 1200 = 1.35 miliarede de EURO lunar.
Din pacate scoala nu te invata cum te fura politicienii, te invata cum sa devii un sclav evoluat, care sa stie mai multe decat sa dea cu tarnacopul in piatra.
As mai avea multe de spus, dar am sa spun concluzia, Romania este o tara corupta, in care o anumita parte din societate o duce extrem de bine, iar restul li se dau sa traiasca de pe o zi pe alta, oportunitatile de a iesi din saracie sunt mici, deoarece exista in toate industriile un momopol al firmelor mari din afara sau ale politicienilor, in educatie nu se investeste, de altfel ca in orice altceva, majoritatea oamenilor care realizeaza situatia de aici pleaca, si in Romania raman restul de pensionari, bugetari(care nu pleaca din cauza ca au prins un loc bine platiti la buget pe pile in mare parte) si restul de fraieri ce lucreaza pe un salariu de caca ca sa ii sustina pe pensionari si bugetari. Eu cred ca in continuare rata emigrarilor o sa continue, si eu vreau sa plec, deoarece multi prefera sa fie sclavi pe 2000de euro, decat pe 300 aici, macar afara iti mai ramane la final de luna, poti vizita, poti iesi in oras, etc( am prieteni plecati, si eu am fost o vara in USA), aici destul de greu, daca ai o situatie buna din familie, daca esti singur, slabe sanse.
Vreau sa ascult parerea ta, Multumesc!

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa speram ca lucrurile se vor schimba iar coruptia va fi foarte mica, de nivelul celei din scandinavia, altfel toti tineri sau cei care vom vrea vom pleca in strainatate la munca sa le crestem PIb-ul altor tari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aoleu, câte prostii ai putut scrie...cum fură guvernul banii din impozite?

| Golyat18 a răspuns:

Nu cred ca suntem sclavii la nivelul la care ai afirmat tu ar fi mult mai multe locuri de munca daca ar fi asa si o data ce sunt mai multe locuri de munca fiecare angajator ar mari salariul ca sa obtina mai multi angajati.
Cel mai mult mananca bugetarii care sunt foarte multi si inutili si apoi mai papa si politicenii. Cam astea duc tara in jos cel mai tare.
Uita-te la Cehia cat a crescut in ultima vreme vezi?
Totul tine de tara, de oameni si politiceni nu te pot robii americanii chiar la nivel total.

| anonim_4396 explică (pentru Golyat18):

Bine..., nu suntem acei sclavi de pe vremuri, suntem un fel de sclavi liberi, sau daca ar fi sa ma exprim altfel, as spune: oameni liberi, fortati sau manipulati sa
accepte sa fie batjocoriti de catre stat si multinationale, arucandu.i diferite maruntisuri pentru munca prestata pentru acestia.