| Thecurious a întrebat:

In lunile acestea, am tot cautat un standard la care sa ma raportez.
Standard insemnand societate.
De ce?
Pentru ca, am auzit de nenumarate ori ca, Romania este depasita, fiind o tara necivilizata, raportata la lumea vestica.
Voi parafraza cateva afirmatii ale catorva personalitati :
-Leon Danaila (cel mai cunoscut neurochirurg roman ) aprecia neurochirurgii americani (cetateni SUA ), pentru activitatea lor in cercetare.
-Tudorel Toader ( fost ministru al justitiei, actual rector al Universitatii " Alexandru Ioan Cuza " ) aprecia justitia americana.
-Alexandru Mironov( jurnalist de stiinta) spunea ca, majoritatea savantilor europeni au imigrat in SUA.
In domeniul artelor stim ca, cei mai mai cunoscuti cantareti sunt cei americani. Cinematografia, caci si ea face parte din domeniul artelor, este dominata de filmele americane produse de Hollyhood.
Scriitorii americani sunt cei mai cititi.
Autorii de articole, din limba romana, citeaza, de cele mai multe ori, un specialist american.
-------------------------------------------------------- --------------
Aceasta este o mica sinteza.
Dumneavoastra, ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca fiecare tara este diferita,fiecare individ este diferit, culturi diferite,gandiri diferte,unele tari sunt bune la ceva,altele la altceva,nu exista tara care sa fie cea mai buna la toate,uite brazilia sunt foarte buni la fotbal,samba,cafea, dar prost la alte capitole,uite japonia stau bine la multe dar la socializare stau depresiv =sinucideri, multi barbati care stau cu parinti,nu criticam, dar, fiecare e diferit mann, Romania asta are potential dar nu are conducatori buni, legi bune, totul porneste de la educatie, iar in ro nu prea e educatie nici la scoala nici parinti nu prea au avut ei educatie, nu sunt nici americani asa de buni, trump ala e clovn

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca ai face o mare greseala sa te raportezi la SUA ca un standard cand multe din tarile vest europene au standarde mult multa mai calitative.

Or fi buni chirurgii din SUA, dar sitemul lor de sanatate are mari lacune, nici nu il poti compara cu cel din tari precum Finalanda, Suedia, Norvegia samd.

Serios, conteaza de zice Tudorel Toader? de ce sa admiri asa de mult justitia din SUA cand SUA nu e nici macar in top 20 tarilor cu criminalitate redusa?

Savantii europeni au emigrat in SUA pentru ca acolo sunt bani nu pentru ca au ei standarde...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt criterii de comparație. USA nu este în top la toate.
Calitatea vieții.
https://www.numbeo.com/quality-of-life/compare_countries.jsp
Costul vieții
https://www.expatistan.com/cost-of-living/country/comparison
Fericirea locuitorilor
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report
Indicele de țară bună, cât bine face o țară celorlalte
https://www.goodcountry.org/index/about-the-index
După ce le studiezi pe acestea, o să ai un standard al tău, și nu o să te mai iei după păreri părelnice.