| Thecurious a întrebat:

In Star Wars, Parlamentul republicii este unicameral, iar forma de guvernamant este republica parlamentara?
Prim-ministrul republicii, care este si liderul separatistilor, este cel care prezideaza sedintele Senatului?

3 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este: Da.
Pentru a doua, lucrurile stau diferit.
Nici prima, nici a Doua Republica NU au avut un prim-ministru, conducerea statului si sedintele senatului galactic fiind asigurata/prezidate de un ins care se numea Cancelar Suprem.

Nu prea aveti o cultura Star Wars, pana si o copila de 13 ani de aici, ...va rupe. laughing

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

De ce se numeste Cancelar Suprem?
Existau mai multi Cancelari?
De ce Senat Galactic?
Existau mai multe legislative, care erau subordonate celui galactic?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Acum 32 minute | Thecurious explică (pentru Darkmagic):
De ce se numeste Cancelar Suprem?
Pentru ca existau si Vice-Cancelari, ex: Mas Amedda, care a detinut aceasta functie sub Finis Valorum, cat si sub Sheev Palpatine, (viitorul imparat).
--------------------------
acum 32 minute | Thecurious explică (pentru Darkmagic):
De ce Senat Galactic?
Pentru ca Republica prin acest organism controla toata galaxia, cu exceptia a doar catorva sisteme: Bespin, Dagobah, Hoth...
Acum da-mi voie sa intreb si eu:
Cand o sa inveti ca aici se pune O intrebare, si se da UN raspuns?
Ti-am dat raspunsul...
L-am dat si pe al doilea...
Mai TREBUIE ceva?
Adica nu stiu...hai sa facem o discutie pe universul SW...ca vreau sa-i ajung pe "supremii" astia de pe TPU la numarul de MII de raspunsuri in doar un an, doi!
Am sapte ani aici...si putin peste 2000 de raspunsuri.
Imi cer scuze ca nu vreau sa ating 10.000, si nici sa traiesc pe internet.